ИН4С

ИН4С портал

Избори у Немачкој у току, Меркелова фаворит

1 min read

Angela Merkel, Joachim SauerУ Немачкој су јутрос у осам сати почели савезни избори, на којима канцеларка Ангела Меркел важи за фаворита а њени демохришћани за најјачу политичку опцију, с тим што аналитичари упозоравају да избори до последњег момента бити напети и неизвесни.

На бирачка места позвано је близу 62 милиона Немаца с правом гласа, а у трци учествују 34 партије и 4.451 изборни кандидат.

Медији преносе да гласање протиче у миру и у складу са изборним стандардима, а аналитичари истичу да политичари, независно из које су партије, имају страх од неодлучних, којих је према анкетама најмање 30 одсто.

Медији су најавили да ће Меркелова на своје бирачко место изаћи тек после подне, док је кандидат за канцелара из опозиционе Социјалдеморкатске партије (СПД) Пер Штајнбрик гласао, како су приметеили, „самоуверемено и с осмехом“.

Према статистици, демохрицћани би са својим коалиционим партнерима, либералима шефа дипломатије Гвида Вестервелеа, могли да „за длаку“ освоје више гласова од три опозиционе партије.

Меркелова, која се нада трећем четворогодишњем мандату, важи за фаворита, а њен „изазивач“ Штајнбрик, за политичара далеко иза ње.
Према последњим анкетама, ЦДУ ужива подршку 40 одсто бирача, док опозициона СПД може да рачуна на 27 процената бирача.

Странка Зелених, која на ове изборе излази са два главна кандидата – Јиргеном Тритином и Катрин Геринг-Екарт, има девет процената подршке.
Левица има чак осам главних кандидата, предводи их Грегор Гизи, а за њих би гласало 8,5 одсто Немаца.

Странка слободних демократа (ФДП), односно либерали, чији је главни кандидат Рајнер Бридерле, налази се на самој ивици цензуса и има подршку 5,5 процената гласача, док новоформирана странка „Алтернатива за Немачку“ вероватно неће прећи цензус.

Та странка први пут учествује на изборима, а залаже се за излазак Немачке из еврозоне и повратак немачке марке.

Пиратска странка, која је претходних пар година имала прилично успеха на више покрајинских избора, сада има само око два одсто подршке.

На изборима учествује и крајње десничарска Национал-демократска партија Немачке (НПД) и бројне друге мале странке.
Постизборни савези су отворено питање и данас би могла да се води битка „прса у прса“.
Због тога су готово сви политички лидери, рачунајући и Меркелову, посебно позвали неодлучне бираче да изађу на изборе.

Немачки изборни систем је сложена комбинација већинског и пропорционалног система.

Сваки бирач има два гласа – „првим гласом“ непосредно бира кандидата у свом изборном округу у којем мандат у Бундестагу добија онај ко има просту већину гласова, независно од тога у којој је странци, а „другим“ одлучује о посланицима који ће преко покрајинске страначке листе ући у Бундестаг.

Ти, „други гласови“ су одлучујући, јер одређују која странка ће добити највише места у парламенту и тиме право да именује канцелара и састави владу. Они ће и данас бити кључни.

Када је реч о постизборним савезима, једна од опција би могла бити „велика коалиција“ између демохришћана и социјалдемократа, какву је Меркелова већ једном водила.

Политичари је сматрају „нужним злом“, али сваки четврти немачки бирач, како показују анкете, прижељкује баш такву владајућу коалицију.

Као могуће, али мало вероватне опције, помињу се и наставак садашње коалиције демохришћана и либерала, претрчавање малих на страну великих, али „неприродних“ политичких партнера, опција да СПД са Зеленим и уз подршку Левице, наследнице некадашњих источно-немачких комуниста, формира владу, што обе партије искључују.

Последње анкете показују да АфД неће успети да пређу цензус од пет одсто освојених гласова, а аналитичари кажу да би, уколико би та странка постала парламентарна снага, то могло значити окончање актуелне демохришћанско-либералне коалиције.

Око 80.000 изборних места у 299 округа биће отворено до 18 сати, а већ неколико минута по затварању биралишта, могу се очекивати прве процене резултата.

Грађани од 4.451 кандидата треба да изаберу 598 посланика Бундестага.

Данас ће по први пут гласати и око три милиона 18-годишњака.

На овим изборима учествоваће и око 65.000 бирача који живе у иностранству.

Према статистици, на изборе је позвано и око 5,8 милиона Немаца мигрантског порекла, што је добрих девет одсто укупног броја бирача.

На власти у Немачкој је од 2009. године такозвана црно-жута коалиција коју чине ЦДУ, ЦСУ и ФДП на челу са Меркеловом, док опозицију у парламенту чине СПД, Левица и Зелени.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *