ИН4С

ИН4С портал

Иза решетака зарадили 319.000 евра

1 min read

Фото: Борис Пејовић/Вијести

Затвореницима који су били радно ангажовани у Управи за извршење кривичних санкција (УИКС) исплаћено је преко 319.000 евра за њихов рад, подаци су годишњег извјештаја те институције.

Они су, како пише у том документу, радили и у столарској, браварској, електричарској, аутомеханичарској, кројачкој и електро радионици, на фармама, на спољњем и унутрашњем одржавању објеката, у котларници, кухињи, магацину, затворској продавници, а обављали су и послове редара.

“Имали су право на накнаду у износу од намјање 30 одсто минималне нето зараде, тако да је током године по основу надокнада за рад исплаћено укупно 319.455 евра или 26.621,25 евра у просјеку на мјесечном нивоу”, наводи се у званичном извјештају УИКС-а.

У извјештајној години, у Одјељењу за жене Затвора за дуге казне, на издржавању се налазило 19 затвореница, а њих 11 су биле радно ангажоване на пословима одржавања хигијене, вешерају, кројачкој радионици.

“На крају 2024. године у УИКС-у је било смјештена укупно 1.191 особа – 544 осуђена и 647 притворених. Током године примљено је 1.983, а отпуштено 1.889 лица”, наводи се у извјештају. Надлежни судови одобрили су условни отпуст за 296 осуђених лица.

Осим црногорских, УИКС је евидентирао и 405 страних држављана међу новопримљенима – 175 осуђених и 230 притворених лица.

Највише имовинских деликата

Најчешћа кривична дјела која су починила осуђени односила су се на имовинске деликте – њих 274, пише у извјештају УИКС-а.

Слиједе кривична дјела против брака и породице због којих је осуђено 205 особа, 163 против здравља људи, 103 против јавног реда и мира, и по 76 против живота и тијела и против слободе и права човјека и грађанина.

Осуђених због кривичних дјела против безбједности јавног саобраћаја који бораве у тој институцији има 53, оних који су извршили кривична дјела против државних органа је 34, а 19 што су починили кривично дјело против платног промета и привредног пословања. По 17 осуђених је због кривичног дјела против полне слободе и против опште сигурности људи и имовине, као и четворо оних који су извршили кривично дјело против правосуђа.

Када је ријеч о прекршајима, најчешћи су били из области безбједности саобраћаја – у 383 случаја, а у 269 случајева су осуђени замијенили новчану казну издржавањем казне затвора.

Међу најчешћим прекршајима налази се и нарушавање јавног реда и мира у 77 случајева и породично насиље у 62 – наводи се у документу те установе.

На ХИВ тестирано 118 затвореника

У УИКС-овом извјештају стоји и да је годину је обиљежио и наставак радова на изградњи Специјалне здравствене установе за извршење мјера безбједности обавезно психијатријско лијечење и чување у здравственој установи, обавезно лијечење наркомана и алкохоличара, као и лијечење лица у УИКС-у, која имају акутно психичко обољење.

Током године, обављено је преко 16.000 прегледа унутар УИКС-а и више од 2.000 вањских прегледа.

“На терапији ‘бупренорфином’ било је 153 лица, док је 14 њих било на метадонској терапији. У сарадњи са инфективном клиником КЦЦГ, тестирано је 118 затвореника на ХИВ и хепатитис, од чега је 51 био позитиван, а 14 је успјешно завршило лијечење. Током године забиљежена су четири смртна случаја, укључујући један суицид, и укупно 52 појединачна случаја штрајка глађу”, подаци су из тог извјештаја.

Од стране надлежних судова правоснажним судским одлукама уз казну затвора је упућено, а у Управу за извршење кривичних санкција примљено 42 лица са изреченим мјерама безбједности обавезног лијечења алкохоличара или обавезног лијечења наркомана, од чега 28 лица са изреченом мјером безбједности обавезно лијечење наркомана и 14 лица са изреченом мјером безбједности обавезно лијечење алхохоличара.

Одузимани бодежи, телефони, таблете

Службеници УИКС-а током 2024. године извршили су 1.343 претреса лица и просторија, одузели 1.749 недозвољених предмета, највише таблета – 1.392, 98 мобилних телефона, 93 пуњача, 33 бодежа, 26 сим картица и 11 слушалица за мобилни телефон…

“Због непоштовања правила понашања прописаних Правилником о кућном реду у Управи за извршење кривичних санкција и Правилника о ближем начину извршавања притвора, покренуто је 724 дициплинска поступака против лица лишених слободе и то 354 против притворених лица, а 370 осуђених лица. Изречено је 632 дисциплинске мјере од чега 328 притвореним и 304 осуђеним лицима. Дисциплинске одговорности ослобођено је шест осуђених лица, 27 поступка је обустављено из разлога што је 14 затвореника отпуштено са издржавања казне затвора, и за 13 притвореника је рјешењем суда укинут притвор, па се поступак није могао до краја спровести, и 59 поступка је било у току”, пише у извјештају.

Средства принуде од стране службеника обезбјеђења употријебљена су у девет случајева – шест према осуђеним и три према притвореним особама. Та средства су се односила на примјену физичке снаге, на употребу ручног спреја са надражујућим средством, и на употребу средстава за везивање.

“Средства принуде употребљавана су углавном због пружања активног или пасивног отпора, непоступања по усменој или другој наредби, спречавања напада на службено лице, насилничког понашања”, наводи се у извјештају УИКС-а.

На почетку године у тој установи је било 442 запослених, а на крају 2024. године 479.

Како су објаснили, током године је запослено 68 нових службеника, док је 31 напустио службу.

У прошлој години је покренуто 14 дисциплинских поступака против службеника УИКС-а, од чега су три поступка вођена због лакше, а 11 због теже повреде службене дужности.

“У области сарадње са институцијом Заштитника људских права и слобода, УИКС је у 2024. години поступао по 34 притужбе лица лишених слободе – 28 појединачних и шест колективних”, а оне су се односиле на здравствену заштиту, материјалне услове, третмански статус затвореника, рад службеника обезбјеђења и друго”, стоји у извјештају те установе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy