Из записа непокорног: Морињу у походе
1 min read
Пише: Милисав Поповић
На сунчаној страни Бококоторског залива, на чијем дну „На мртве алге тресетница пада“, налази се питорескно невелико мјесто Морињ.
На неких пет-шест стотина метара од обале, макадамским путем, долази се до једне сапртије гдје се налази тзв. спомен-плоча, постављена у помен(!) заробљених и ту сабраних бојовника републике Рватске, која је свој крвави нож забола у срце државе Југославије.
Какво је то спомен обележје ту, гдје нико није убијен, и гдје се ништа споменика достојно догодило није!?
Против опстајања тог наопаког спомен-обележја, десетог октобра ове 2025. године, три године након постављања ове срамне спомен-плоче, са још срамнијим епитафом на њој, испред ње се окупио до сада највећи бој противника њеног постављања. Био је то протест увријеђених и понижених, понајвише нас учесника ратова 90-99, као и породица и поштовалаца погинулих у рату за одбрану родне нам државе Југославије. За чудо и за срамоту Црне Горе, Војска црногорска стражари и чува спомен-плочу рушитеља Југославије! Тиме гази војничку част и образ живих, и гробове…оних које је Црна Гора слала да гину за Југославију. На протесту су се смјењивали бесједници, представници организстора протеста – Михољског збора, Удружења бораца ратова 90 – 99, Матице Боке, Српског националног савјета… Пуковник ЈНА Радомир Горановић, који је био истражни судија у логору Морињ, у свом обраћању потврдио је опште познату истину да у логору злочина није било.
Отац Мијајло Бацковић, поред оштрих критика упућених Влади због нечињења, своје слово посветио је злогласној Лори, том мучилишту и губилишту ратних заробљеника из Црне Горе, и не само њих.
Са протеста је упућен јединствен и одлучан захтјев министру војном Краповићу и Влади, којег је нарочито изоштрио предсједник Удружења бораца Радан Николић (на протест је дошао уз помоћ штака!), да се по већ давно донесеном инспекцијском рјешењу за уклањање спомен-плоче у Морињу – поступи!








USKORO CE POZURIT JANDROKOVICI RAZNI I RANCI RAZNI DA DOKAZUJU SE RUSECI PLOCU …JER KAD GOSPODAR NOVI DODJE …