Председавајући Председништва БиХ Младен Иванић сматра да ревизија тужбе БиХ против Србије пред Међународним судом правде у Хагу неће проћи.
Како каже, ревизија није поднета од стране легитимних представника БиХ, већ од појединца.
“Ово је вероватно највећи изазов после Дејтона, не само због те тужбе која неће проћи, јер је таквог карактера да је свакоме јасно да ће она пасти, мислим и у процедуралном делу. Она неће бити прихваћена јер није дата од стране легитимних представника БиХ, већ једног поједница, а тај Суд је сувише озбиљан да би то урадио”, рекао је Иванић за РТС.
Он је истакао да оно што је у БиХ дешава у вези са ревизијом тужбе руши основни концепт уређења у БиХ – консензус, по којем одлуке у име БиХ доносе представници сва три народа.
Иванић додаје и да ће односи Београда и Сарајева вероватно затегнути.
“Мислим да Београд није забринут садржајем тужбе и реакције из Београда су нешто блаже него у БиХ, што ја разумем. Ово што се догађа поводом тужбе руши основни концепт уређења у БиХ – консензус. Ово није тужба БиХ, ово је тужба Изетбеговића и једног броја НВО које га подржавају”, рекао је Иванић.
Он је навео да је од шефа дипломатије БиХ Игора Црнадака чуо да је амбасадорка БиХ у Хагу зауставила његово писмо, додајући да ће се данас састати са Црнадаком, после чега ће имати више детаља, али да је Црнадак успео да нађе начин да то писмо дође до Суда.
“Ја ово доживљавам као типичан пример онога о чему се ових дана говори – паралелизма у БиХ, прављења посебних структура, својих амбасадора. То је највећа опасност у БиХ – паралелне институције које одговарају само једном народу. За то су увек Срби оптуживани, а врло јасно да су то радили Бошњаци“, рекао је Иванић за РТС.
Његов савет са представнике Срба у Сарајеву је да остану у институцијама и не препуштају СДА.
“Али с обзиром да је сва структура изашла изван институција, да су одлуку око ревизије пресуде доносиле НВО, ниједна институција БиХ о томе није разговарала, значи да су Бошњаци напустили институционално деловање, и док год се они не врате у институције не видим разлог зашто би било ко од представника учествовао у седницама савета министара, парламента и Председништва”, рекао је Иванић.
Кад је реч о односима Бањалуке и Сарајеву, Иванић каже да они већ дуго нису складни и да ће и даље бити затегнути.
Једини излаз за смиривање прилика, указао је Иванић, јесте враћање у институције, које морају обезбедити они који су их напустили, а то је пре свега СДА.
Иванић је навео и да верује да је Изетбеговић био под притиском своје јавности, јер један део институција из реда бошњачког народа очекује тужбу, “зато што су навикнути да им је све допуштено”.
Каже да су се поводом тужбе отвориле ствари унутрашњег уређења БиХ, које су суштинске за њено дугорочно функционисање и које траже одговоре.
Иванић је мишљења да Изетбеговић, односно СДА, овог пута нема снажну подршку међународних институција као што је имала.
“За сада је присутна доминантно ћутња, али један број представника је више него јасно рекао да је ово контрапродуктиван потез, што мислим да су значајне новине на простору БиХ”, рекао је Иванић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: