Италијански лист: Зашто у ЦГ треба гласати за промјену владавине Мила Ђукановића
1 min readЈавни дуг који галопира ван контроле, разни корупцијски скандали који се односе на кругове око предсједника Владе и извјештаји Европске комисије и међународних институција које потврђују демократски застој у земљи, као и њене владајуће гарнитуре – то је сценарио који прати Црну Гору на предстојећим изборима 16. октобра, на којима премијер Мило Ђукановић, раније оптуживан за међународни шверц цигарета пред тужиоцима у Барију и Напуљу (али спасен захваљујући имунитету), намјерава да настави да влада иако чврсто контролише државу више од четврт вијека. Али ће претходно морати да се суочи са савезом Демократски фронт, наводи се у анализи чувеног италијанског медија Formiche.
У тексту који анализира преизборну ситуацију у Црној Гори, након навођења партија и коалиција које су пријавиле кандидатуру, наводи се податак да је вођа листе ДПС-а, Мило Ђукановић, прошле године проглашен “човјеком године у организованом криминалу и корупцији” од стране међународне организације ОЦЦРП (Organized crime and corruption reporting project).
Даље се наводи да Демократски фронт тренутно једини у рукама има програм који означава отклон и дисконтинуитет у односу на владавину ДПС-а, огромне јавне дугове које су направили уз сталну пратњу афера и недостатка напретка према извјештајима из Брисела.
Штета коју је направио Ђукановић
У поднаслову анализе италијанског портала, насловљеном “Штета коју је направио Ђукановић” наводи се да иако је исход избора још увијек непредвидив (иако најновије анкете показују растуће незадовољство грађана према одлазећој влади), није немогућ ни приступ дијела опозиције структурама ДПС-а.
“Премијер игра на карту уласка у ЕУ и НАТО, али уједно кокетира са Анкаром, уговарајући трговину која је у задње двије деценије снажно повећао јавни дуг, који сада износи 70% БДП-а. Нека врста нове Грчке, укључујући неуредност буџета, недостатак реформи, као и висок ниво корупције, на које се надовезују горуће афере у вези са породицом премијера и недостатак слободе штампе, гдје се новинарима пријети, али и гдје се новинари убијају”, кажу у италијанском листу, додајући и детаље везане за случајеве са Станком Суботићем, Насером Кељмендијем, Сафетом Калићем и Браном Мићуновићем.
Kako Italijani to najbolje znaju, zasto!
Kako osteceni, naljbolje poznaje stetnika.
Kako im duguje dve milijarde e, za kontrabandu preko sinjeg mora.
Bandit!
… Sta tek svima nama duguje!
zato što sve drugo ne bi bilo normalno!