Искорак древне Кине до модерног џина
1 min read
Јагош Ђуретић (Фото лична архива)
Јагош Ђуретић, директор и главни уредник издавачке куће „Албатрос плус”, добитник је специјалне државне књижевне награде Кине, највећег националног признања које се додељује заслужним културним делатницима широм света који су дали изванредни допринос представљању савремене Кине, промовисали њене књиге и културна добра широм света. Ово је други пут да државно признање Кине добије издавач из Србије; 2014. оно је припало Владиславу Бајцу, директору „Геопоетике”.
Награда се додељује од 2005. и до сада је награђено 138 културних радника из 53 земље. Овогодишње признање припало је и прегаоцима из Аргентине, Русије, Велике Британије, САД, Израела, Либана…
Јагош Ђуретић за наш лист наглашава да генерације које су интелектуално сазревале у другој половини 20. века нису ништа битно знале нити су могле да сазнају из школских програма и информативних гласила о кинеском друштву.
‒ Свакодневно смо обавештавани о Мао Цедунговим борбама за учвршћивање комунистичке власти и његовом амбициозном укључивању у муњевиту револуционарну измену света по лењинистичко-стањинистичком рецепту, који је у СССР-у напунио сибирске логоре, а Кину одвео у нешто хуманију културну револуцију. Друштвени историјски обрт извршен је тек реформама које је подстакао Денг Сјао Пинг крајем 70-их година прошлог века, које су дале шансу цивилизацијским наталоженим и практицистички обдареном кинеском човеку. Свет се и данас с неверицом пита како је могуће тај темпо безпримерног, скоковитог економског развоја држати у тако дугом континуитету ‒ каже Јагош Ђуретић.
Иако је културолошка игноранција, не само Кине и него и читавог југоистока планете, како додаје, кулминирала колонијалним освајањима западних земаља, посебно Енглеске у последњим вековима, она има и дужу традицију, па је, каже наш саговорник, у том погледу посебно импресиван случај славног Фрaнсиса Беjкона који је нагласио да је Запад револуционарни напредак оствaрио проналаском штампе, барута и компаса, не знајући да су они вековима у Кини били њен властити изум.
‒ Будући да сам грађанин народа који припада западној цивилизацији, као и многи други српски интелектуалци, морао да схватим да је кинеска цивилизација велика, чак са најдужим активним континуитетом у историји људског рода, која снажно утиче на све облике токова модерних збивања, одлучујућих за судбину света, било је сасвим природно да се придружим онима који, свако на свој начин, учествују у приближавању наша два народа ‒ наводи Ђуретић.
С том идејом је прву књигу „Антологија модерне кинеске поезије” у преводу Радосава Пушића, објавио 1994. као директор ИП „Филип Вишњић” да би због ратних околности планове касније остварио. Регистровао је ИП „Албатрос плус” 2008. и убрзо су му се придружили Света Стојановић, Слободан Дивјак и Јово Цвјетковић.