ИН4С

ИН4С портал

Институт алтернатива МУП-у: Докажите да Закон мора да се мијења

1 min read
"Осим недостатка анализе, подсјећамо на чињеницу на коју смо више пута упозоравали у досадашњим саопштењима и писмима упућеним Министарству: најављене измјене биле би неуставне," наглашено је из ИА.

Поводом реакције Министарства унутрашњих послова (МУП) којом показује да не одустаје од најављених измјена Закона о јавним окупљањима и јавним приредбама, али и даље без конкретних аргумената, Институт алтернатива упозорава да свакој измјени законских прописа, а поготово оној којом се смањује обим људских права, треба приступити тек након темељне анализе стања и ефеката прописа на снази.

„Због недостатка такве анализе, не можемо да прихватимо тумачење МУП-а да је угрожено право на слободу кретања и слободу предузетништва грађана који нису учесници јавних окупљања. Такође, јавност није упозната да су због одржавања мирних јавних окупљања грађани остали ускраћени за хитну медицинску помоћ, иако МУП наводи да су заштита грађана и рад служби били угрожени.

Међутим, с обзиром на то да у потпуности схватамо и подржавамо обавезу несметаног пролаза хитних служби у случајевима пружања помоћи и заштите свим грађанима, Институт алтернатива подсјећа на члан 16 Закона о јавним окупљањима који обавезује организатора или вођу окупљања да омогући несметан пролазак возилима полиције, хитне медицинске помоћи, ватрогасним возилима и возилима других служби потребним за одржавање реда и мира на јавном окупљању. На сличан начин би било могуће уредити и обавезу омогућавања несметаног проласка возилима служби у свим хитним случајевима,“ саопштено је из ИА.

Најављене измјене биле би неуставне

Из Института алтернатива наводе да недостатак анализе конкретних података о угроженим слободама на које се МУП позива када предлаже измјене Закона онемогућава јавност да схвати перспективу МУП-а у овом случају.

„Осим недостатка анализе, подсјећамо на чињеницу на коју смо више пута упозоравали у досадашњим саопштењима и писмима упућеним Министарству: најављене измјене биле би неуставне. Наиме, Устав Црне Горе предвиђа могућност да се мирно јавно окупљање привремено ограничи, таксативно набрајајући ситуације у којима је то могуће – ради спрјечавања нереда или вршења кривичног дјела, угрожавања здравља, морала (чл. 52), предвиђајући, дакле, привременост и екстремне ситуације. Забрана окупљања на саобраћајницама значила би додатно ограничење из два разлога: због тога што је везано за локацију одржавања – забрану коју Устав не препознаје и било би апсолутно, док Устав препознаје само привремено,“ нагласили су из ИА и истакли:

„Да је МУП, односно Влада, о примјени Закона о јавним окупљањима извијестила Скупштину до краја марта, како је закон налагао (чл. 32), можда бисмо имали и доказ ‘на папиру’. Пошто јавност није упозната да је та законска обавеза испоштована, Институт алтернатива још једном позива Министарство унутрашњих послова да објави анализе на основу којих је закључило да су измјене Закона о јавним окупљањима и јавним приредбама неопходне. У супротном, јавност ће имати потпуно право да вјерује да ће измјенама Закона бити угрожено њихово Уставом загарантовано право.“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *