ИН4С

ИН4С портал

Игуман м. Дечани: Сви знамо да се на Балкану границе никада не договарају, већ цртају крвљу људи

1 min read
Сви знамо да се на Балкану границе никада не договарају, већ се цртају крвљу и милиони људи на просторима бивше Југославије и те како знају како то изгледа.

Не могу да разумем оне који говоре о подели или размени оних територија за које сматрају и још убеђују свет да су део Србије. Још ми је мање јасно како верују и мисле да српски народ могу уверити да у свему томе Срби нешто добијају. Овакве спекулације наносе огромну штету свима, написао је на својој фејсбук страници архимандрит Дечански о. Сава Јањић.

„Сви знамо да се на Балкану границе никада не договарају, већ се цртају крвљу и милиони људи на просторима бивше Југославије и те како знају како то изгледа. Последице екстремних идеја које се заснивају на етнички чистим територијама добро познају и Срби и Албанци на Косову и Метохији, а да не говоримо о другима.

Време је да се одговорно траже решења на основу међународног права које признају све чланице УН, ЕУ, ОЕБС-а итд. Изузеци лако постају правила и круг насиља се наставља.

Дијалог између Београда и Приштине* треба да допринесе пре свега успостављању владавине права, закона, међуетничке толеранције, права на повратак, права на имовину и пуном поштовању културне баштине која је важна како за поједине заједнице којима она припада, тако и за све остале и читав свет. Од Европе и осталих земаља света очекујемо управо да помогне да се остваре ти стандарди (на КИМ 19 година након рата) јер ће Балкан у противном остати фактор нестабилности, без обзира како се владајуће структуре ‘договоре’ званично или незванично.

Једнострани и селективни приступи нажалост само су поспешили трагедију распада бивше Југославије са трагичним последицама које сви осећамо“, нагласио је о. Сава и напоменуо да постоје три могућа сценарија поделе КиМ као „историјског решења“.

1.У сценарију поделе свако ће изгубити, а добици ће бити јадни. Срби ће нестати са КИМ (врло тешко наслеђе за Београд). Оно што остане од етнички албанског, муслиманског Косова ће изгубити чак и привид онога што је остало од мултиетничности, што ће бити још мање привлачно многима у ЕУ

2.Међународни „пројекат мултиетничког Косова“ ће коначно доживети колапс и уместо тога ће постати модел за стварање етнички чистих држава. Балкан ће поново постати буре барута (БиХ, Мак). Ово ће се као бумеранг вратити онима који краткорочно траже брза решења и одразиће се (негативно) на стабилност ЕУ (2/3)

3.Дијалог се мора наставити, мора бити правилно фокусиран и мерљив успесима у владавини закона, заштити мањинских заједница, баштине, повратку избеглица, гаранцијама приватне имовине, напуштању језика мржње. Помирење је предуслов за свако дугорочно решење, а не обрнуто.

„Мада нелогично звучи онима чији су мозгови закочили у 90-тим, народи на западном Балкану треба да живе заједно и чувају баштину једни других ако желе да буду виђени као поуздани ЕУ партнери у будућности. Надам се да ће лидери то разумети“, напоменуо је о. Сава Јањић.

 

Приштина* – сепаратистичка влада на КиМ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Игуман м. Дечани: Сви знамо да се на Балкану границе никада не договарају, већ цртају крвљу људи

  1. Dijalog! Dialogos.
    … Je najprecenjeniji oblik ljudske komunikacije!
    Opet, bez njega se ne može, jer predstavlja elementarni oblik ljudskog opštenja. Otud insistiranje na dijalogu i onda kada je i više nego jasno da je on u određenoj situaciji nefunkcionalan i nedelotvoran.
    Iskustvo nas uči da bezmalo svi sukobi u ljudskoj istoriji nastaju uglavnom ne kao posledica ODSUSTVA dijaloga, već kao NEMOGUĆNOST da se uspostavi funkcionalni dijalog!
    U prirodi je ljudskoj duboko usađen atavistički princip „jednostranosti “ koji je pokazao najbolji potencijal u sukobima niskog i visokog inteziteta ; još onda precizno definisan u starogrčkoj krilatici “ sa štitom ili na njemu „!
    Otuda se kompromis posledično definiše kao “ truli „.
    Pa onda, da li je bolje “ sto godina pregovarati, nego dan ratovati „? Dabome da jeste! Samo što se to ne dešava.
    O čemu svedoči i kontroverzna studija F. Gylmori- ja “ Sukob, kao rešenje „, đe on neupitno dokazuje da kroz čitavu ljudsku istoriju, jedino direktni sukob i okršaj – koji je trajno kvalitativno okončan – donosio zadovoljavajuća rješenje za obe strane!!!
    I za pobjednika, jednako i za pobjeđenog!
    … Što se u slučaju srpsko-šiptarskog viševjekovng sukoba, sticajem istorijskih okolnosti, NIJE DOGODILO!
    Reč je, dabome, o davna započetom, a neokončanom sukobu “ na koga je carstvo „!
    I zato dijalog, protiv koga nemam ništa lično, neće dati očekivani i željeni rezultat.
    On jednostavno nije moguć.
    Tim više jer Srbi nepokolebljivo vjeruju u svoje istorijsko pravo, taman onako kako Špitati vjeruju u stečeno pravo, svejedno zasnovano na otimanju i sili; Kako oni kao u Boga vjeruju da je Planina onoga, čije su i ovce u Planini!!!
    Druga je stvar što ja lično vjerujem ne samo u to da je dijalogom do prihvatljivog i kvalitetnog kompromisa nemoguće, već naprotiv mislim da je kompromis štetan za nas, poguban za Srbe!!!
    A volio bih, iskreno bih volio, da je on moguć.
    … I zbog nas, i zbog njih!

  2. A predlog?Jel Kosova *ili Kosovo i Metohija u Srbiji ?U zajedništvu i slozi,miru i ljubavi?Sve je dobro rečeno, ali oni neće sa Srbima nikako.Imali su Albanci pod Titom sve na svetu što se najbolje daje manjinama,pa i u Srbiji,i ,i ?Neće pa neće,nikako da mi shvatimo da se tu radi o programu ligge od pre vek ipo,objedinjavanje svih zemalja gde zive shqip..I ljudi rade to u svim režimima 150 God.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *