ИН4С

ИН4С портал

И „колашински лиснати сир“ додат на листу заштићених производа

1 min read
На квалитет и специфичност Колашинског лиснатог сира утичу карактеристике управо географског подручја на коме се производи, односно природа, богатство флоре и клима, који имају несумњив утицај на квалитет млијека од којег се сир производи.
Kolasin-cheese

Фото: Министарство пољопривреде и руралног развоја

„Колашински лиснати сир“ придружио се листи црногорских производа заштићених ознаком квалитета на националном нивоу.

Како је саопштено из Министарства пољопривреде и руралног развоја ових дана завршена је процедура регистрације ознаке поријекла за тај препознатљиви производ, а коју су, у сарадњи са Министарством реализовали произвођачи из Удружења произвођача колашинског лиснатог сира.

Колашински лиснати сир производи се на више од 100 пољопривредних газдинстава у оквиру региона производње, а на тржиште се годишње пласира око 2.000 тона овог врхунског производа. Заштитом овај производ добиће нову вриједност, што ће произвођачима омогућити додатни доходак и могућност још боље валоризације кроз јачање туристичких капацитета и понуде, не само на подручју Колашина, већ и укупно на сјеверу и приморју„, наводи се у саопштењу Министартсва.

Један од најкарактеристичнијих сирева у Црној Гори, познат и ван њених граница, како додају из Министарства, према документацији која је основа за заштиту ознаке поријекла производи се на територији општина Колашин и Мојковац, у оквиру дефинисаног географског подручја које обухвата 17 мјесних заједница.

„На квалитет и специфичност колашинског лиснатог сира утичу карактеристике управо географског подручја на коме се производи, односно природа, богатство флоре и клима, који имају несумњив утицај на квалитет млијека од којег се сир производи. То је подручје окружено са кањоном Таре на сјеверу и Мораче на југу, као и планинама Бјеласица, Сињајевина и Комови, а на коме се налази и Биоградско језеро, као једна од посљедњих прашума у Европи“, наводи се у саопштењу.

Из Министарства истичи да су ипак за посебност у квалитету и крајњем укусу и изгледу Колашинског лиснатог сира, најзаслужније вриједне домаћице са тог подручја, које су вјештине у приреми тог производа преносиле генерацијама.

„Сигурне у своје умијеће не таје да специфичност овог сира зависи од рецептуре, гдје је важна тачна оцјена природне кисјелости гријавине, раније помужемог и одстајалог млијека коме је скинут кајмак и у заједничком загријавању обраног и пуномасног млијека пред сирење и вјешнини припреме препознатљивих листова сира“, казали су.

Осим Колашинског лиснатог сира, Црна Гора до сада је заштила „Његушки пршут“ – географском ознаком, „Пљеваљски сир“ – ознаком поријекла, „Црногорски говеђи пршут“ – ознаком поријекла, „Црногорска стеља“ – ознаком поријекла, „Црногорски пршут“ – географском ознаком и „Дурмиторски скоруп“ – ознаком поријекла.

Из тог владиног ресора напомињу да су интензивиране активности за отпочињање процедуре заштите још два препознатљива и квалитетна црногорска производа – меда и маслиновог уља.

Прочитајте још:

Тражи пуну лојалност: Мило спрема чистку у општинским одборима ДПС-а

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *