Хуавеј избачен из срца Европске уније
1 min read
Компанија Хуавеј
Потез следи након одлуке да одустану од Хуавеја услед америчког притиска да кинеску фирму искључе из испоруке кључне телекомуникационе опреме.
Они су међу првим комерцијалним операторима у Европи који су Хуавеј избацили из мрежа нове генерације и њихови потези су уследили након вишемесечног дипломатског притиска Вашингтона, који тврди да би Пекинг могао да користи опрему Хуавеја за шпијунирање, пише Ројтерс, преносе Вијести.
У белгијској престоници Бриселу налазе се седишта НАТО, Европске комисије и Европског парламента, због чега то питање задаје посебну бригу америчким обавештајним агенцијама, наводи Ројтерс.
„Белгија се сто одсто ослања на кинеске продавце за своје радио мреже, и људи који раде у НАТО-у и ЕУ телефонирају путем тих мрежа„, каже Џон Странд, независни дански саветник за телекомуникације.
„Оператори шаљу сигнал да је веома важно имати приступ сигурним мрежама“, додао је.
САД су поздравиле улогу Оранжа и Проксимуса, који имају споразум о дељењу мреже.
„Ово је најновији пример окончања споразума са Хуавејом и додатна потврда овог замаха широм света ка поудадним продавцима„, рекао је Кит Креч, амерички подсекретар за економски раст, енергију и животну средину у Стејт департменту.
„Прихватамо поштену конкуренцију“
Хуавеј, највећи светски снабдевач телекомуникационом опремом, категорично одбацује америчке оптужбе и негодује због позива на одбијање њихових 5Г уговора.
Међутим, јуче су из те компаније саопштили да прихватају одлуке Оранжа и Проксимуса.
„Ово је резултат тендера које су организовали оператори као и резултат слободног тржишта„, рекао је портпарол Хуавеја.
„Прихватамо поштену конкуренцију, што је ланац снабдевања разноврснији, тиме је и конкурентнији“, изјавио је портпарол и додао да Хуавеј већ деценију испоручује опрему у Белгију и да њихова посвећеност остаје иста.
Договор о испоруци опреме за Оранж и Проксимус је подстицај за Нокију, која се мучила да направи помак на 5Г тржишту раније ове године, чак и док је Хуавеј био под притиском.
Чланице ЕУ појачавају контролу над такозваним високоризичним продавцима. Тиме се, како наводи Ројтерс, управљање и технологија Хуавеја излажу критичком испитивању и највероватније ће довести до тога да га и други европски оператери уклоне са својих мрежа.
Нокија и Ериксон имају највише користи од проблема са којима се суочава Хуавеј.
Белгија није једина земља која је одустала од коришћења 5Г опреме кинеског технолошког гиганта. Британија је у јулу наредила компанијама да опрему Хуавеја ставе ван функције до 2027. године. САД и Аустралија су раније забраниле својим компанијама да користе опрему ове компаније уз образложење да представља ризик по националну безбедност.
Две највеће канадске телекомуникационе фирме удружиле су се у јуну са Ериксоном и Нокијом да поставе 5Г мреже и истиснуле Хуавеј из тог пројекта. Канада је скоро две годиле проучавала да ли да посао повери Хуавеју.
„У дослуху са државом”
Одбор за одбрану британског парламента саопштио је у четвртак да је нашао јасне доказе да је Хуавеј у дослуху са кинеском државом и да ће Британија можда морати да уклони његову опрему раније него што је планирано.
„Запад мора под хитно да појача противтежу кинеској технолошкој доминацији„, рекао је председавајући одбора Тобиас Елвуд.
„Не смемо предати нашу националну безбедност зарад краткорочног технолошког напретка“.
Одбор није детаљно описао везе, али је саопштио да је видио јасне доказе о дослуху Хуавеја са „апаратом кинеске Комунистичке партије“.
Хуавеј је оспорио кредибилитет извештаја, рекавши да је заснован „на мишљењу, а не на чињеницама“.
„Сигурни смо да ће народ прозрети ове неосноване оптужбе и имати на уму шта је Хуавеј испоручио Британији у последњих 20 година“, рекао је портпарол компаније.
Британски министри кажу да је Запад затечен успоном глобалне доминације Хуавеја, који је 1987. основао бивши инжењер Народноослободилачке армије.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

