Хрватско-украјинска фашистичка политичка пракса: “Ко тебе хљебом, ти њега каменом”
1 min read
Хрватски и украјински фашисти - браћа у злочину; фото: tsargrad.tv
Пише: Алексеј Топоров
У децембру прошле године Загреб и Кијев прославили су 27. годишњицу плодне сарадње. Она је започета 5. децембра 1991. године, када је Хрватска, која је тада изашла из састава СФРЈ, признала независност Украјине, одбјегле из СССР-а, а 11. децембра и Украјина је признала независност Хрватске.
“Путеви Украјине и Хрватске су на много начина слични – дуго времена обје државе су се борилее да одбране своју независност од империјалистичких тежњи других народа, и да потврде припадност великој европској породици народа”, пише хрватски портал народ.хр.
Хрватске и украјинске националисте уједињују и пароле које значе исто: “Србе на врбе!” и “Москаляку на гиляку!”, усмјерене против “великих империјалиста”. Међутим, занимљиво је истаћи да су својевремено Малоруси (Украјинци) и Хрвати вапили за уласком у састав Руског царства, односно Српске краљевине. На тај начин, први су хтјели да се ослободе угњетавања Пољско-литванског комонвелта (тада нису знали да су Украјинци), а други су жељели да се после Првог свјетског рата извуку испод Аустро-угарске шапе.
Међутим, све ово није мотивисало ни Украјинце ни Хрвате да, након распада совјетске и југословенске федерације, изразе минимум захвалности својим спасиоцима. То је и довело до оснивања аутономних република – Републике Српске Крајине у Хрватској, и ЛНР и ДНР у Украјини. Хрватска је свој рат против Српске Крајине добила још 1995. године, док се сукоб наставља у Донбасу. А у Загребу се свесрдно труде да своје крваво искуство подијеле са Кијевом.

1995. Хрвати су, уз подршку НАТО инструктора, током операција “Бљесак” и “Олуја”, убили више од хиљаду Срба, а 200 до 400 хиљада људи принудили да напусте своје домове. Срби су чинили 12% становништва Хрватске, а након ових срамних акција остало је само 4%.
Ни након успостављања “мира”, током “мирне реинтеграције”, Србима није било ништа боље. Београд је под притиском Запада био принуђен да потпише многе наметнуте споразуме. Претпостављало се да ће Срби добити пропорционалну заступљеност у органима власти, да ће српски језик бити у службеној употреби, те да ће лица која нијесу осумњичена за ратне злочине бити амнестирана. Међутим, ништа од тога није се десило, а читаво руководство Српске Крајине ускоро се нашло у Хагу, на оптуженичкој клупи.
ukrajinci su u hrvatsku uskakali kao uskoci 80ih g. oni i siptari. moglo ih se vidjati na ulicama, naravno oba su znali sto ce biti i spremno su se prijavljivali u tzv odbranu hrvatske jos kad mnogi srbi ni sanjali nisu sto se sprema. naravno, racunali su i na srpsku imovinu, stanove, kuce. ukrajinke su takodjer prijavljivale se u u rat, udavale se za hrvatske bojnike i eno ih sada gazdarice na bivsim srpskim imanjima. ili su navatavale preostale srbe, polutane pa tako jedna stigla i u moju kucu i sada gazduje nasom pradjedovinom. kad vrtim sjecanja tek sad mi postaje jasno koliko je tog naroda i prije uskakalo u hrvatsku i kako su samo bili opaki i zli