Хрватски медији: Срби ће нас "прогутати" инвестиционим пројектима
1 min read
Док, с једне стране, представници хрватске Владе безглаво бауљају светом у потрази за инвеститорима и покретању неких значајнијих пројеката, Србији с друге стране на том подручју добро иде, пише хрватски “Индекс” и указао да је протекле недеље у Дубаију, на ГИТЕX-у (једном од највећих светских сајмова електронике) земља партнер била управо Србија.
Док представници хрватске Владе безглаво бауљају светом у потрази за инвеститорима и покретању неких значајнијих пројеката, Србији на том подручју добро иде.
Божидар Лаганин, директор српске Агенција за страна улагања и промоцију извоза (СИЕПА), на отворењу сајма истакао је значај партнерства са Дубаијем.
- Како смо с Фијатом пре неколико година направили инвестициони бум, на чијем је таласу у Србију дошло више од 150 компанија из аутомобилског сектора и подигло наш извоз до најбољег резултата у историји земље, тако се сад трудимо да направимо сличан инвестициони талас на пројекту Мубадале, компаније из Емирата која у Србији планира изградњу центра за развој информационих технологија и фабрике чипова за авио-индустрију. ГИТЕX је највећи ИТ сајам у регији Блиског Истока и Северне Африке, а Србија је ове године службена земља-партнер. То нам омогућава да добре вести из Србије ширимо у овом региону, који и у условима глобалне кризе тражи нове локације за инвестирање, преноси “Индекс” Лаганиново обраћање на отварању сајма.
Овај сајам, на ком се представило 15 компанија из Србије и, како “Индекс“ истиче – “ниједна из Хрватске”, само је додатно продубио сарадњу Србије и Емирата.
Хрватски пртал подсећа да је управо авиокомпанија из Емирата, “Етихад”, у августу ове године постала стратешки партнер Владе Србије у српском ЈАТ-у, који је добио и ново име – “Ер Србија”. Сарадња са Емиратима значи и побољшање ваздушне флоте “Ер Србије”, која ће ускоро бити појачана новим авионима, али и проширењем капацитета после којег би аеродром “Никола Тесла” постао највећи центар ваздушног промета у региону.
Истовремено, пише “Индекс”, авиокомпаније из Емирата не показују интерес за куповину хрватског авиопревозника Кроација ерлајнса, ког хрватска Влада даје на продају.
- Ова губиташка компанија, коју држава не жели више да спасава, о обнови возног парка до проналаска доброг купца може само да сања, посебно зато што су у последње време учестале вести о кваровима и техничким проблемима на авионима хрватског националног авиопревозника, наводи овај портал.
Представници хрватске Владе отпутовали су прошле недеље у Лондон како би тамо покушали да пронађу инвеститоре. Представили су им пројекте вредне 20 милијарди евра, инвеститори су наводно показали интерес, али конкретнијих договора засад нема.