Хронологија НАТО злочина: Погинуо је пилот Живота Ђурић изнад Косова; Страдало 10 војника, рањено 38
1 min read
НАТО агресија на СРЈ
25. март 1999. године (2.дан)
Генералштаб ВЈ је саопштио да су ваздушне снаге НАТО-а гађале више од 50 војних и индустријских објеката наменске производње. Погинуло је 10 војника, а рањено 38. У другом таласу војни циљеви у СРЈ гађани су крстарећим ракетама „Томахавк“.
Руско министарство за ванредне ситуације je саопштило да је током ваздушних напада НАТО на СРЈ током ноћи са бродова и авиона лансирано 90 крстарећих ракета „Томахавк“ и да је у операцији учествовало 210 авиона, четири брода и три подморнице.
У ноћи између четвртка 25. и петка 26. марта у рејону аеродрома Лађевци испаљено је 20 пројектила, од тога десет пројектила погодило је рејон аеродрома, а два су пала у атар села Цветке.
Прекинута је настава у школама и на факултетима у Србији. Рационилизовано је снабдевање горивом и отказани су сви летови на београдском аеродрому.
Генерални секретар Уједињених нација, Кофи Анан, је изразио разумевање за „ваздушне ударе“ НАТО на СР Југославију, али је додао да је у одлучивању о употреби силе требало да буде укључен и Савет безбедности.
Руски предсједник Борис Јељцин изјавио да је „агресија НАТО против СРЈ груба грешка“ америчке дипломатије и председника Била Клинтона.
Генерални секретар НАТО, Хавијер Солана, је изјавио да је крајњи циљ „војне операције НАТО“ уништавање југословенских оружаних снага.