ИН4С

ИН4С портал

Хотели као затвори, гости робијаши

Норвешка спада у ред европских земаља с најригорознијим мерама у борби против ширења пандемије вируса корона. Док је у осталим скандинавским земљама на снази својеврсно „попуштање затегнутости” у борби против пандемије, Норвешка слови за најзатворенију земљу, у којој су и даље на снази драстичне мере – потпуни локдаун.

Земља је такорећи херметички затворена и изолована – већина школа и високошколских установа ради на даљину, затворени су кафане, барови, пабови, тржни центри. Раде искључиво апотеке, продавнице хране, пумпе и чувени винмонополи – омиљени бутици Норвежана у којима једино могу да се снабдеју алкохолом. Најновијим отопљавањем строгих мера од викенда власти најављују отварање ресторана, али само оних који истовремено послужују алкохол и храну.

Бедно је данас бити Норвежанин. Један пријатељ ми се жали да се тренутно осећа као легендарни глумац Џек Николсон у хорору над хорорима, филму ’Исијавање’. Ради од куће, не сусреће колеге. Нико му не долази у посету јер је на снази забрана посета више од две особе истовремено. Нема фудбалског тренинга, нема вежбања у хору, нема концерата, нема тура у бару”, јада се коментатор високотиражног дневника „Афтенпостен” Јоаким Лунд.

Једна од драконских епидемиолошких мера против ширења короне уведена је почетком новембра прошле године и званично је дефинисана као карантин хотел. Сви који без преке потребе долазе у Норвешку или се враћају с путовања морају у десетодневни смештај у једном од 26 хотела и мотела у Норвешкој одређених да прихвате путнике, унапред осумњичене да могу да унесу вирус корона и заразе суграђане. По уласку у Норвешку, на граничним прелазима и аеродромима, сви који немају папире и доказе да су нужно морали да путују из Норвешке бивају од стране граничара спроведени у хотеле на десетодневну изолацију и надзор. Без обзира на то да ли сте ишли као туриста у неку страну земљу, да ли сте посећивали фамилију, породицу, пријатеље у другој држави, ишли да тргујете у Шведску, да завршите неке неодложне послове и обавезе, на граници вас чекају униформисани чувари и по слободном полицијском уверењу и процени, спроводе у „корона хотеле”. Боравак са три оброка, у хотелима без фрижидера, плаћа се 50 евра дневно, омладина од 10 до 18 година плаћа 25 евра дневно, док деца млађа од 10 година не плаћају смештај у „уклетим хотелима”.

Храна се гостима хотела оставља испред врата и углавном су то сендвичи, хладни оброци. Људи не смеју да се друже, фрустрирани су, хигијенски услови су катастрофални, нема фрижидера, гости чувају храну на прозорима. Багети које смо добили били су бајати, рок употребе је истекао”, жалила се овдашњој телевизији ТВ2 Ана Олуфсен, медицински радник, на услове у карантин хотелу „Кларион” близу главног норвешког аеродрома Гардермоен.

Држава је епидемиолошким мерама корона хотеле претворила у својеврсне затворе, госте у робијаше кажњене без кривице, од особља хотела направили су затворске чуваре”, наводи се између осталог у апелу који су потписали бројни норвешки интелектуалци, правници, лекари, професори, психолози. Потписници протестног писма оштро замерају властима што људе који су допутовали у земљу „на силу спроводе, интернирају у хотеле, чиме се крши Члан 5 Европске конвенције о основним људским правима”.

Овде није реч о мерама против короне, већ о кажњавању људи чија је једина кривица што су путовали ван земље. Они су принудно интернирани у хотеле без могућности међусобног контакта, мале собе закључавају се у поноћ, чувари бележе ко и када улази и излази из соба, гостима се прети да ће звати полицију уколико у шетњи остану дуже од два сата, наводи се у апелу групе интелектуалаца. Отуда се у јавности ови корона мотели и хотели називају злокобнима, уклетима, хотелима духова, а боравак у њима пореди се са сценама из поменутог хорор филма „Исијавање”, режисера Стенлија Кјубрика.

Потпуно је апсурдно и неприхватљиво да једна правна и демократска држава, каквом се Норвешка представља, интернира своје грађане, кажњава их десетодневном изолацијом и још за то морају да плате из свог џепа”, каже професорка Јане Холанд Матлари са Института политичких наука Универзитета у Ослу.

Откако се од почетка прошле јесени вирус корона размахао и почео све више да узима данак, норвешке власти континуирано су у одбрани од савремене пошасти, готово сваке треће седмице, понекад и на петнаестодневном нивоу, усвајали пакете мера од којих је народ био потпуно слуђен, унезверен и збуњен: многи једноставно нису знали и не разумеју која су правила, прописи и епидемиолошке мере на снази. Збуњени, боље рећи неупућени и неинформисани, били и они који су доносили и усвајали мере у борби против ковида 19. Као жртва сопствених мера прва је „пала” и норвешка „челична леди” – Ерна Солберг. Норвешка премијерка платила је казну од 20.000 круна (близу 2.000 евра) због непоштовања властитих епидемиолошки мера.

Почело се с такозваним мерама по принципу семафора, уведене мере подељене су у бојама семафора – зелена, жута и црвена. Потом је на снагу ступио систем прстенова и зона, уследила је и подела корона зона по словима абецеде, да би на крају мере владе биле подељене на четири нивоа, што и данас важи.

Народ је уморан, исцрпљен, засићен, заморен круговима, бојама, словима, нивоима, јада се Шел Терје Риндал, професор реторике и комуникација на високој школи Кристијанија у Ослу. Разумевање пандемијских мера равно је решавању енигме из романа „Да Винчијев код”. Морате да декодирате шифре да бисте разумели које су мере, прописи и режим одбране од ширења короне на снази, каже професор Риндал.

Политика

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *