ИН4С

ИН4С портал

Хоће ли се променити слика о злочиначкој УЧК: Показна вежба за велика суђења која сви чекају

УЧК, илустрација

Читањем оптужнице за ратне злочине пред косовским Специјализованим већем са седиштем у Хагу Саљиху Мустафи, некадашњем команданту ОВК, отпочела је сезона суђења оптуженима за злочине на Косову и Метохији 1999. године, а овај први процес је, како тврди адвокат са Косова и Метохије Небојша Влајић, нека врста „показне вежбе“ како ће та суђења тећи.

Саговорник Спутњика напомиње да Мустафин случај за Београд и Србе нема шири значај, пошто се он у оптужници терети за одговорност за убиство својих сународника Албанаца.

„Значај овог суђења је у томе што је прво. Иначе, још смо далеко од великих суђења која сви чекамо да почну“, каже Влајић.

Предмети о којима адвокат говори односе се на суђења бившим припадницима терористичке УЧК Хашиму Тачију, Кадрију Весељију, Реџепу Сељимију и Јакупу Краснићију, који се терете за низ злочина против човечности и ратних злочина, укључујући убиство, нестајање лица, прогон и мучење.

Показна вежба за суђење Тачију и осталима

У оптужници се наводи да Тачи, Весељи и други осумњичени из оптужнице сносе кривичну одговорност за скоро 100 убистава. „Тек када почну ова суђења, показаће се да ли је та борба ОВК припадника била тако беспрекорна и чиста како тврде, или баш и није. У суђењу Мустафи нема никога ко је оштећен од стране Срба и очигледно је да се ту више ради о њиховим унутрашњим сукобима, него о нечему што је за нас важно“, сматра адвокат са Косова и Метохије.

Иначе, суђење Мустафи изазвало је лавину реакција на Косову и Метохији, а он сам је у једном наврату напустио судницу уз коментар да не жели да му суде „гестаповци“.

Приштини крив Београд и за оптужницу Мустафе

Бивши заменик команданта у оперативној зони Лаб (Мустафин надређени) на подручју Подујева Кадри Кастрати тврди да су оптужнице против Мустафе измишљене у Београду.

Хашки трибунал је блиско сарађивао са тужилаштвом у Београду и Београд је годинама радио на измишљању ових навода, али ће на крају правда победити и Мустафа ће доказати невиност”, закључио је он, уз тврдњу да у селу Злаше није било концентрационог логора, како је поменуо тужилац Специјалног суда у Хагу у читању оптужнице против Мустафе.

Кастрати тврди да су Мустафа и његова јединица били позиционирани у Приштини и да су имали задатак „да надгледају акције војске, паравојних снага и српске полиције према албанском становништву”.

„Њихов посао је био да свакодневно извештавају команду Оперативне зоне Лаб о снабдевању лекова и других ствари које смо морали да понесемо у Приштину. У селу Злаше је била позиционирана 153. бригада. Имајући у виду физичку и територијалну везу са Приштином, он је био у сталном контакту са командом 153. бригаде, коју су чинили Адем Шеху, Фатмир Сопи и Шемси Весељи“, рекао је Кастрати.

Мустафа се на суду изјаснио да није крив и да нема никакве везе са оним што се наводи у његовој оптужници.

Иначе, он се терети за појединачну кривичну одговорност и као претпостављени старешина за злочине које су од 1. до 19. априла 1999. године починили одређени припадници ОВК против лица заточених на имању у Злашу, које је служило као затвор. Суђење је требало да буде настављено 16. овог месеца испитивањем два од укупно 16 сведока тужилаштва, од којих ће 15 сведочити у судници у Хагу, али је одложено за крај месеца.

У оптужници и борбе са српским снагама

Саљих Мустафа је ухапшен 24. септембра прошле године и он је прво ухапшено лице против којег је потврђена оптужница, откако су формирана Специјализована већа и Специјализовано тужилаштво 2015. године.
У оптужници се терети да је подстрекивао или наредио вршење кривичних дела произвољног лишавања слободе, суровог поступања и мучења и убиство.

Додаје се да су се кривична дела за која се износе оптужбе, десила у контексту ’оружаног сукоба‘ и да су била повезана са оружаним сукобом на Косову између ОВК и снага СРЈ и Републике Србије, укључујући јединице Војске Југославије, јединице полиције и друге јединице Министарства унутрашњих послова, као и друге групе које су се бориле на страни СРЈ и Србије.“

Даље се напомиње да су у периоду од 1. априла 1999. до 19. априла 1999. Мустафа и други припадници терористичке УЧК држали затворене на имању у Злашу најмање шест лица.

Извор: Спутњик

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *