Хиротонија Светог Петра Цетињског у Сремским Карловцима 1784. године
1 min read
Сремски Карловци 1890 год.
Пошто у данашњој Црној Гори људи који нису ни крштени и не знају шта је црква говоре о цркви да видимо како је хиротонисан за Митрополита највећи Црногорац Свети Петар Цетињски.
Црногорске архијереје посвећивао је српски патријарх, јер је Црна Гора непрекидно била у саставу Пећке патријаршије. Зато су често српски патријарси долазили у Црну Гору. Јурисдикционо и духовно јединство одржавало се и у најтежим приликама. Изразити пример тога јединства је хиротонија новоизабраног митрополита Данила далеко од Пећи и Цетиња.
Црногорски теократа иде далеко у туђину да би од патријарха Арсенија III, избеглог пред турском најездом, примио посвећење. И пре и после укидања Патријаршије црногорске архијереје су посвећивали патријарси или њихови наследници.
Црногорска дипломатија настоји да се то јединство одржи. Хиротонија св. Петра Цетињског у Сремским Карловцима сведочи о томе. У склопу низа политичких и црквених прилика у Црној Гори и Карловачкој митрополији извршено је епископско посвећење св.Петра Цетињског. Код свих наших црквених и световних историчара његова хиротонија се само узгред спомиње. Проучавањем архивске граће о посвећењу у светлости ондашњих околности овим радом чинимо први покушај да детаљно прикажемо не само сами ток припрема за рукоположење и чин посвећења него и време и личности које су (непосредно биле у томе ангажоване).
О избору св. Петра имамо низ података. Његово посвећивање је извршено после смрти владике Арсенија Пламенца, који је умро у манастиру Брчели у Црмници 15. маја 1784. г. Архимандрит Петар упутио је, по савету митрополита Путника, молбу цару Јосифу II да му дозволи хиротонију коју би извршио карловачки митрополит. Текст молбе је писан на латинском језику и копија коју смо нашли остала је недатирана. У молби наглашава да јеизабран од црногорског народа и гувернадура о чему има сведочанства. Спомиње да је пре 15 година протеран из Пећи последњи српски патријарх који је посвећивао црногорске архијереје. Моли га да му одобри рукоположење у Карловцима, јер не може поћи ни у Цариград «ни у Москву…
И пре тога архимандрит Петар кренуо је био у Сремске Карловце. Али на путу претрпио је удес: недалеко од Карловаца кочија се претурила и приликом пада сломио је десну руку. Тада се вратио у Беч и лечио пола године. Ово се десило пре добијања дозволе за рукоположење.
О свечаностима које су пратиле хиротонију архимандрита Петра у Сремским Карловцима немамо архивских података. Марко Драговић пише да је тренутни сукоб руске и црноторске дипломатије искористио Јосиф II и наредио „да се посвећење изврши са највећом црквеном свечаношћу” да би тако успоставио ближе контакте са Црном Гором.
У суботу 12. октобра 1784. г. у заседању коме je председавао митрополит Мојсије Путник и учествовали епископи вршачки Викентије Поповић, бачки Јосиф Јовановић Шакабента и карловачки (карлштатски) Јован Јовановић, после прегледаних докумената које су потписали црногорски гувернадур Јован Радоњић и тројица сердара, царске дозволе и сагласности краљевског маћарског намесничког савета, решено је да се црногорски архимандрит Петар Петровић сутрадан у недељу 13. октобра рукоположи у чин епископа
у Карловачкој саборној цркви.
Bezboznicima i antihristima ne vrijedi dokazivat cinjenice i istorijska dokumenta jer oni u svojim glavama imaju svoju zamisljenu istoriju. Ne vrijedi sto sv. Petar Cetinjski kaze za sebe i svoj narod da kao Srbi imaju svojega srpskog Arhiepiskopa u Sremskim Karlovcima, pa nam se treba Rusija za to. Oni samo zele da svetoga Petra Cetinjskog od Srbina pretvore u antisrbina no im to nesto slabo uspjeva, jer su i svi drugi na njegovom tronu govorili da su Srbi.
Eto da nije bilo SRPSKOG MITROPOLITA KARLOVACKOG CRNA GORA NE BI IMALA VLADIKU A BEZ VLADIKA DAL BI I NASTALA KO DRZAVA IL BI RUSIJA PREUZELA TERITORIJU CRNE GORE KA STO JE KRALJ a tad KNJAZ NIKOLA NUDIO POSLE OMER PASE LATASA DA SRBIJA PREUZME VLAST NAD CRNOM GOROM A NIKOLA PETROVIC DA ZA TU TRGOVINU DOBIJE KUCU I IZDRZAVANJE U FRANCUSKOJ A STO KNJAZ MIHAJLO OBRENOVIC NIJE PRIHVATIO TAKO SACUVAVSI SLOBODU I DRZAVNOST CRNE GORE DODUSE UZ TVRDNJU DA SU SAMI VEKOVIMA CUVALI SVOJU SLOBODU DA BI NEPRILICNO BILO DA NEKO DRUGI PA I ON UPRAVLJA TE DA JE ZBOG PROSTORNE UDALJENOSTI TESKO DA EFIKASNO VOJSKA SRBIJE STIGNE DO CRNE GORE PREKO TURSKE IL HAZBURGIJE AL TO JE RAZMISLJANJE PASTIRA DOBROG JER NARAVNO DA JE MOGAO PREUZET LJUDE KNJAZA NIKOLE I PRIDRUZIT IM SVOJE LJUDE AL SAMO RADI PUKE VLASTI I MOCI STO JE TADSNJI KNJAZ SRBIJE ODBIO VEROVATNO JER JE POZNAVAO LICNO VLADIKU PETRA PETROVICA NJEGOSA I NJEGOVU PRATNJU TE JE NE PLEMENITO BILO DA IM UZIMA CAST SLOBODE VLADANJA A STO JE KNJAZ NIKOLA PETROVIC BIO SPREMAN DATI ZA KUCU I IZDRZAVANJE U FRANCUSKOJ.