ИН4С

ИН4С портал

Херцег Нови остаје без болнице Мељине!?

1 min read

Фото: А Плус Портал

Иако је Влада обећала, па чак и усвојила такво рјешење, да ће болница у Мељинама крајем јануара постати саставни дио јавног здравства Црне Горе, под окриљем болнице у Котору, и на такав начин радити неометано пружајући све услуге грађанима и туристима у Херцег Новом и овом дијелу Боке, најновири развој догађаја говори да до тога неће доћи.

Јуче је ЈЗУ Општа болница Котор огласом тражила да се у року од три дана доставе пријаве за слободна радна мјеста у тој здравственој установи. То, према неким информацијама, значи да ће више од трећине од 150 запослених у болници у Мељинама, што медицинских, што радника у техничкој служби, остати без посла, а ова болница ће практично постати стационар Опште болница Котор, односно мања болница у којој пацијенти могу да леже.

За раднике је ова информација била прави шок и одмах су затражили образложење од управе.

Запослени су данас протестовали у кругу болнице како би изразили негодовање због запостављавања ове здравствене установе, јер конкурсима за слободна радна мјеста у болници нису предвиђени сви запослени, већ само дио њих. Затражили су хитан састанак са министром здравља Драгославом Шћекићем и премијером Дританом Абазовићем, јер су рокови, како поручују, врло кратки. Децембарску плату нису примили, а протест су наставили испред зграде Општине.

Предсједница Синдиката болнице Мељине Славица Дробњак је запитала колики је апсурд да неко ко се десет година бори за установу мора да конкурише за радно мјесто за које се борио.

“Желимо одговор због чега тим конкурсом није обухваћено 59 радника који 1. фебруара у овој установи немају посао. Немамо посао вјероватно сви, јер уговор који су нам понудили траје до 31. јануара. Нико од нас од 1. фебруара нема трајније рјешење. И даље се врти прича око зараде болнице, нисмо добили плату из децембра и не знамо када ћемо је и хоћемо ли је добити. Постављам питање свим одговорним, нарочито Министарству здравља: зашто су објавили конкурс, а нису обавијестили раднике болнице? Сви радници су се усагласили да на тај конкурс нико неће конкурисати”, казала је Дробњак.

Да ли се овим припајањем ЈЗУ Општа болница Котор брише болница Мељине, брише се име болнице и можда на такав начин привидно гаси, запитала се Дробњак.

“То су све питања која постављамо ресорним министарствима и Влади. Да ли је ово почетак гашења болнице, зашто нису обавјестили о конкурсу, зашто очекују да одговоримо на тај конкурс? Ако смо се за ову установу борили 10 година, борили смо се да опстане за овај град, да ли можемо да мислимо да је оваква одлука и превара грађана Херцег Новог. Да ли и грађани треба да размишљају у том правцу и да ли ово можемо назвати преваром или имају неко друго рјешење? Они се нису изјаснили. Тражимо изјашњења, децембарску плату и одговор да ли је припајање болнице Мељине Котору њено гашење. Ако имају друга рјешења и ако су их имали, а нису могли да нам их кажу, они су морали да нам их наговјесте”, казала је Дробњак.

На овакав начин, дословно иза леђа, обесмишљени су напори локалне управе и радника, али и свих грађана који су тражећи да се сачува болница у неколико наврата блокирали саобраћај на граничном прелазу на Дебелом бријегу, а мјесецима покушавали институционалну борбу. Умјесто да се уласком у систем јавног здравства омогући очекивано запошљавање најмање још седам специјалиста, као и већег броја немедицинског кадра, сада ће и велики дио постојећег кадра практично на улицу, а грађани остају без елементарног права на здравствено збрињавање.

Предсједник СО Херцег Нови Иван Отовић, који је успио анимирати и запослене у Општини и грађане да не дају болницу организујући блокаде саобраћаја, али не занемарујући притом ни институционалну борбу, био је затечен информацијом.

“Ово је гром из ведра неба. И то се дешава баш у тренутку када су Управа за катастар и заштитница имовине Црне Горе у цјелости завршиле посао и када је сва имовина пописана и обједињена. На основу тога, крајем овог мјесеца болница Мељина је требало да уђе у систем јавног здравља под окриљем болнице у Котору. Понављам, ни на једном састанку са надлежнима у Влади нико није споменуо овакав сценарио. Напротив, прихваћено је оно на чему смо инсистирали, да болница уђе у систем јавног здравља, са комплетним особљем и да онда по потреби буде кадровски попуњавана. Болница Мељине је требало да буде на путу запошљавања нових љекара, а никако да постане стационар са амбулантом. Свакако да ћемо предузети мјере и да болницу никако нећемо дати”, поручио је Отовић.

Јасно је да трајно рјешење Опште болнице Мељине не може да се ријеши без договора са власником, конзорцијумом који управља компанијом “Мељине комплекс”, којом већински газдује Атлас ЦАП. Овај конзорцијум већ седам-осам година покушава да се договори са државом, нудећи финансијско поравнање послије којег би болница Мељине несметано ушла у систем јавног здравља Црне Горе.

Близу рјешења су били доведени разговори са Владом премијера Душка Марковића и тадашњим министром финансија Дарком Радуновићем, али и поред њихове неспорне воље преговори су напрасно прекинути уз врло необична објашњења, вјероватно по наређењу “одозго”. Влада Здравка Кривокапића није ништа урадила у рјешавању овог горућег питања, чак је власник Атлас групе Душко Кнежевић саопштио да се по питању болнице за разговор јавила Кривокапићева ћерка!?

Влада коју у техничком мандату води Дритан Абазовић опредијелила се за рјешење које не одговара ни радницима, а још мање приватном власнику.

Уосталом, министар финансија Александар Дамјановић је, гостујући на А плус ТВ, говорећи о проблемима везаним за рјешавање случаја Мељине резимирао причу опаском “једном ријечју пакао”!

“Ако има пакла, онда су вам то Мељине. А најљепше од свега је што од момента када се кренуло у причу о раскиду уговора, тамо неке 2016. године, у правосудном дијелу није се одмакло ни за јоту. Чак ни припремна рочишта нису обављена а вријеме пролази“, прокоментарисао је Дамјановић, уз констатацију да велики дио кривице за ситуацију везану за Комплекс и болницу Мељине носи правосудни систем.

“По мени велики дио кривице носи правосудни систем. Морало је много брже да се све одради. Четири процеса су ту – арбитражни, кривични, стечајни, парнични… а мрднуло се није. Сад је популарно нападати правосуђе због свега овога што се дешава, чак и ових кадровских и личних ствари. Али, реално су људи из правосуђа задња одбрана режима. То је тако свугдје, не само у Црној Гори”, рекао је Дамјановић.

 

Извор: А Плус портал

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *