ИН4С

ИН4С портал

Хашки судија тражи да Србија буде пријављена Савету безбедности јер није изручила радикале

1 min read

Хаг (фото: Спутњик/Алксеј Витвицкиј)

Поступајући судија Механизма за кривичне судове у Хагу у предмету против двоје функционера СРС Вјерице Радете и Петра Јојића затражио је од председника Механизма да обавести Савет Безбедности УН да Србија није испунила своје обавезе према том суду, јер није ухапсила и изручила Јојића и Радету.

У одлуци судије Лиу Даћуна, напомиње се да је Статут Механизма изнад домаћег законодавства на које се Србија позива као препреку за изручење, као и да је ирелевантно то што истиче спремност да се Радети и Јојићу суди пред домаћим (српским) правосуђем.

Механизам је у поновљеном поступку одлучивања о томе где ће се судити Радети и Јојићу, 2019. па поново 2020. године затражио од Србије да их ухапси и изручи Хагу ради суђења поводом оптужби да су застрашивали сведоке у поступку који се водио против лидера радикала Војислава Шешеља пред Хашким трибуналом (чији је Механизам наследник), пренео је Танјуг.

Судија напомиње да је од правоснажне одлуке којом је потврђена обавеза Србије да се Јојић и Радета ухапсе и изруче од 24. фебруара 2020, прошло више од годину дана и да је неспорно да се оптужени налазе у Србији, као и да нису више посланици Скупштине Србије.

Суђење у Хагу Радети и Јојићу је неопходно, према ставу Механизма, „због заштите безбедности сведока који нису спремни да против њих сведоче у поступцима који би се водили у Србији“.

Првом одлуком из 2018. године било је одлучено да им се суди у Србији, али се тужилаштво на њу жалило, због чега је укинута.

Србија је и даље на становишту да нису испуњени услови за њихово изручење, како је то пре више година утврдио Виши суд у Београду – јер не би одговарали за ратне злочине пред Механизмом, већ за оптужбе за кривично дело које се односи на непоштовање суда (застрашивање сведока), које није прописано домаћим Законом о сарадњи са судом у Хагу.

Радета и Јојић оптужени су за непоштовање суда, односно, да су наводно застрашивали, претили и нудили мито сведоцима у случају против председника своје странке Војислава Шешеља.

У питању су два сведока под псеудонимима W1 и W2 који су, према тврњама хашког тужилаштва, били под притиском да сведоче у корист Шешеља и да су за то од Српске радикалне странке узели новац.

Србија је претходно у више наврата изразила спремност за суђење овог предмета, гарантујући фер и правичност поступка и адекватну заштиту сведока.

У јуну 2018. турски судија Ајдин Сефа Акај одлучио да се случај преда Србији и тада је укинуо налог за хапшење Јојића и Радете који је био на снази од 2015. године.

Судији Акају Савет Безбедности није продужио мандат у Механизму, а на његово место у децембру 2018. године је именован судија Ли Дакин.

Тужилаштво у Хагу противило се пребацивању предмета српском правосуђу, и по његовој жалби је у децембру 2018. године одлучено да се то питање поново размотри, након чега је зимус одлучено да се Радети и Јојићу суди у Хагу.

Србија је 2015. године одбила да ухапси и изручи Јојића и Радету Хашком трибуналу пошто су српски правосудни органи констатовали да нема услова за њихово изручење, јер ни статут Савета безбености Уједињених нација о раду Трибунала, као ни српски Закон о сарадњи са Хашким трибуналом не предвиђају кривично дело за које се терете.

Спутњик

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Хашки судија тражи да Србија буде пријављена Савету безбедности јер није изручила радикале

  1. Ramuš Haradinaj je ubio oko 30 svedoka optužbe protiv njega: https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=09&dd=01&nav_category=64&nav_id=538775 . I šta kažete, Hag traži da se sudi Srbima u Hagu jer su zastrašivali svedoke izjavama? I kako ono bi, Srebrenica je genocid jer je Hag tako rekao i to je onda taknuto-maknuto, svaki Srbin mora to da prihvati (od naduvanog broja žrtava nadalje), dok se zločinci nad Srbima oslobađaju (evo nad koljačem Divjakom koji je ubijao regrute u Dobrovoljačkoj ulici nema ko suzu nije pustio)? Hvala, ali ne hvala.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *