ИН4С

ИН4С портал

Хаос на улицама и даље – шта се дешава у Ирану? (ВИДЕО)

1 min read
Протести против владе у Ирану настављени су трећи дан заредом широм те земље, упркос упозорењима власти. Дошло је до сукоба с полицијом у неколико градова.

Фото: Танјуг/АП

Фото: Танјуг/АП

Протести против владе у Ирану настављени су трећи дан заредом широм те земље, упркос упозорењима власти. Дошло је до сукоба с полицијом у неколико градова.

Демонстранти на Техеранском универзитету захтевају да врховни вођа ајатолах Али Хаменеји поднесе оставку. Током протеста дошло је до сукоба са полицијом.

Демонстранти игноришу упозорење министра унутрашњих послова да „грађани избегавају илегална окупљања“.

Очевици су раније навели да је полиција са опремом за сузбијање нереда у великом броју присутна код капија Универзитета, преноси АП, додајући да су полицајци блокирали неке улице у околини Универзитета.

Сукоба демонстраната и полиције било је и у другим градовима у којима је окупљено на хиљаде људи који се противе иранској власти.

Британска агенција Ројтерс јавила је да су иранске снаге безбедности раниле најмање две особе у граду Доруд на анти-владиним демонстрацијама, позивајући се на видео-снимак који се појавио на друштвеним мрежама.

На видео-снимку који се појавио на интернету виде се демонстранти који носе две особе у Доруду где су претходно виђени учесници протеста како узвикују слогане против врховног вође Ирана Ајатолах Али Хаменеија, преноси Ројтерс.

Како се наводи, аутентичност снимка није могла да буде потврђена, а тежина повреда двојице демонстраната није позната.

Анти-владини протести су почели у четвртак у другом по величини иранском граду, Машхаду, одакле су се проширили и на друге градове.

Протест у Техерану, као и твитовање председника САД Доналда Трампа, подигао је улоге и натерао државну телевизију да прекине ћутање и наведе да о протестима није извештавала по наређењу безбедносних званичника.

„Контрареволуционарне групе и страни медији настављају организоване напоре да злоупотребе економске и животне проблеме народа и њихове легитимне захтеве да би створили могућност за нелегална окупљања и могући хаос“, навела је телевизија.

Делује да су протести изазвани постовима на друштвеним мрежама и растом цена основних прехрамбених производа. Званичници и државни медији су саопштили да Иранци имају право на протест и да њихов глас буде чут.

Неки демонстранти су наводно скандирали име бившег иранског шаха Резе Пахлавија који је отишао у егзил непосредно пре Исламске револуције 1979.

Званичници кажу да је до сада ухапшено око 50 демонстраната, а амерички председник Доналд Трамп на Твитеру је изразио подршку демонстрантима и осудио хапшења.

У исто време организовани су и скупови подршке влади.

Годишњи провладини скупови се одржавају и широм земље поводом обележавања годишњице окончања нереда који су уздрмали Иран 2009. после тадашњих спорних председничких избора.

На државној телевизији приказани су снимци скупа у Техерану и учесника марша који носе транспаренте у знак подршке врховном вођи, ајатолаху Алију Хамнеију, у Машхаду, пренео је Ројтерс.

Иранска телевизија наводи да ће скупови бити одржани у више од 1.200 градова.

Полиција је у петак растурила демонстрације у западном граду Керманшах док су се протести ширили ка Техерану и неколико других градова, пренео је Ројтерс наводе новинске агенције Фарс.

Како британска агенција наводи, избијање немира одражава све веће незадовољство због повећања цена и наводне корупције, као и забринутост због умешаности државе у регионалне сукобе као што су они у Сирији и Ираку.

Протести Иранаца у Паризу и Берлину

Више десетина иранских опозиционара протестовало је у Паризу и Берлину, солидаришући се са скуповима који се последњих дана одржавају у Ирану против корупције и раста цена.

У Паризу је 40 чланова иранске дијаспоре било близу иранске амбасаде и тражило „крај мешања“ у Сирији и Либану.

„Један од захтева који се чују у свим градовима је јасан – напустите Сирију, напустите мешање у Либану и Гази, треба да бринемо о себи“, рекао је Афшин Алави, члан Савета иранског националног отпора, организације са седиштем у Паризу.

По њему, демонстрације у Ирану се тичу „највећег дела иранског друштва (…) људи из средње класе али и огромне армије незапослених, армије гладних која економски пати због корупције“.

Савет иранског националног отпора је коалиција више иранских опозиционих група, од којих су најпознатији Муџахедини народа, организација коју ЕУ од 2008, а САД од 2012. сматрају терористичком.

У Берлину се 100 противника иранских власти окупило испред иранске амбасаде и тражило ослобађање ухапшених демонстраната.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Хаос на улицама и даље – шта се дешава у Ирану? (ВИДЕО)

  1. Najpre su ameri srušili šaha Rezu Pahlavija i doveli ajatolaha Homeinija pa pošto im ovakav Iran ne paše sad bi da vrate nekog konja kojeg bi jahali oni.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *