ИН4С

ИН4С портал

Хандке: Дошао сам у Српску упркос јаким ветровима који су били против тога

Нобеловац Петер Хандке изјавио је данас у Бањалуци да је одлучио да дође у Републику Српску упркос „јаким ветровима“ који су били против тога.

„Срећан сам што сам овде. Ово је велики тренутак за мене“, рекао је Хандке у Бањалуци након састанка са највишим званичницима Републике Српске.

Он је нагласио да његове импресије најбоље описују стихови чувене песме недавно преминулог Предрага Живковића Тозовца „дугачка је лајковачка пруга…“.

Хандке је навео да је пре 20 година посетио кућу у којој је одрастао нобеловац Иво Андрић.

Са чувеним нобеловцем Петером Хандкеом данас су се у Бањалуци састали председница Републике Српске Жељка Цвијановић, премијер Радован Вишковић, српски члан и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик, ректор Универзитета у Бањалуци Радослав Гајанин, председник Академије наука и уметности Рајко Кузмановић, те прослављени режисер Емир Кустурица.

Споменик нобеловцу Петеру Хандкеу, који је недавно постављен у Бањалуци, данас је имао прилику да види овај велики аустријски књижевник.

Хандке је заједно са Додиком и Кустурицом посетио локацију на којој је споменик недавно постављен. Споменик се налази код зграде Владе где је недавно изграђен нови хотел фирме „Интеграл“.

Након боравка у Бањалуци, Хандке ће заједно са Додиком и Кустурицом посетити Андрићград, где ће му у Андрићевом институту бити уручена „Велика награда Иво Андрић“.

Након уручења награде биће уприличен округли сто, на којем ће о књижевном стваралаштву и значају дела Петера Хандкеа говорити Кустурица, те еминентни академици и књижевници, објавила је РТРС.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “Хандке: Дошао сам у Српску упркос јаким ветровима који су били против тога

  1. Hvala na doslednosti. Živeli! Čitam njegova dela. Ovu drugu rečenicu sam napisala, jer sam negde pročitala da je sam g-din Hadnke rekao, odprilike, da mu je drago što ga volimo, ali da bi voleo i da čitamo njegove knjige.

  2. Neki narodi podižu spomenike nobelovcima,književnicima i humanistima, poput spomenika Handkeu, koji bez interesa voli srpski narod i ljubi istinu, a neki se diče spomenicima podignutim likovima poput Ditriha Genšera i Bila Klintona, “ milosrdnim anđelima“.
    Suštinske ljudske, moralne, intelektualne, hrišćanske i svake druge vrijednosti koje baštini austrijski pisac, koji je superioran u svakom smislu na preostalu pomenutu dvojicu, možda najbolje odslikava karakterne crte našeg naroda i njihovu superiornost u odnosu na druga dva naroda ( znamo ko je podigao spomenik Genšeru a ko Klintonu)

  3. Veliki Handke.Veliki prijatelj i poštovalac srpskog naroda.Da je sreće da se pozove i u CG, jer nikada nije postojao tako slavni književnik i nobelovac koji je bio uz naš narod a dolazi iz Beča, iz centra kulture i umjetnosti

  4. velicanstven trenutak svjetske knjizevnosti u malom mestu, oaza covjekoljublja u moru postmoralnog dehumanizma i kulture poricanja.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *