ИН4С

ИН4С портал

Гујон: Србија не пристаје на „wоке“ идеологију, чува свој идентитет

1 min read

Арно Гујон (фото: Tanjug / Тања Валич)

Директор Канцеларије за јавну и културну дипломатију Арно Гујон изјавио је да Србија није „wоке“ земља, већ традиционално друштво које чува своје вредности, свој идентитет и хришћанску, православну веру.

– Налазимо се у помало чудној ситуацији: с једне стране постоји економски и географски интерес да се придружимо ЕУ, али с друге стране српски народ не жели да се одрекне онога што јесте. Не жели да се одрекне суверенитета над Косовом и Метохијом који представљају историјско срце српске нације. Поједине чланице ЕУ то постављају као услов – одрекните се Косова и ући ћете у ЕУ –  рекао је Гујон.

Али, како је истакао, „српски народ, руководство и председник Александар Вучић одлучно поручују: ‘Ми се никада нећемо одрећи Косова, шта год да се деси и какве год последице биле“.

Одговарајући на питање новинара Радија Куртоази да ли управо „wоке“ димензија Европске уније подстиче Србију да остане неутрална, и да ли би однос био другачији да ЕУ дели вредности блиске српском народу, Гујон је истакао да су захтеви ЕУ данас пре свега геополитички.

– Србија има своју владу, Министарство спољних послова и води самосталну спољну политику. Не прихвата аутоматски све захтеве Брисела. Управо зато је једина земља у Европи која није увела санкције Руској Федерацији, јер је то супротно националним интересима Србије – нагласио је он.

Гујон је навео да чак и председник САД Доналд Трамп данас указује на потребу критичког сагледавања начина на који се поједине вредности и идеје шире глобално, што показује да ни на самом Западу не постоји јединствен поглед на те процесе.

– Важно је напоменути да је председник Александар Вучић био међу првима који су се томе јавно успротивили. Он је имао храбрости да јасно каже: ‘Србија је традиционална земља која поштује породичне вредности, и wоке идеологија овде нема шта да тражи’. Управо из тог разлога га подржавам. Србија треба да настави да иде тим путем – закључио је Гујон.

(Танјуг)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *