ИН4С

ИН4С портал

Грип преносимо и само дисањем, открио тим светских научника међу којима је и Србин

До сада се нашироко сматрало да се грип “хвата” излагањем капљицама слузи које се разносе кашљем или кијањем инфициране особе, или додиром заражених површина. Нова студија међутим открива да можда преносимо грип једни другима просто тиме што дишемо, пише “Меркјури њуз”.

До сада се нашироко сматрало да се грип “хвата” излагањем капљицама слузи које се разносе кашљем или кијањем инфициране особе, или додиром заражених површина. Нова студија међутим открива да можда преносимо грип једни другима просто тиме што дишемо, пише “Меркјури њуз”.

Студија истраживача Универзитета Сан Хосе и Берклија понудила је нове доказе о особинама преноса грипа ваздухом и колико се лако преноси на друге људе.

Научници су открили велике количине заразних вируса у издаху оболелих од грипа.

– Открића студије говоре да чишћење површина, прање руку и избегавање људи који кашљу не обезбеђује потпуну заштиту од грипа. Боравак у кући и избегавање јавних места може подвући разлику у ширењу вируса грипа – истиче Шерил Ерман, деканка Колеџа инжењеринга Универзитета Сан Хосе.

Ерманова наводи да је студију покренуо Универзитет Мериленд.

Међу истраживачима је и Јован Пантелић, коаутор студије, који је 2004. дипломирао на Машинском факултету у Београду, а сада ради на Берклију као истраживач асистент. Осим њега у студији је учествовало 179 добровољаца, углавном студената који су имали симптоме грипа током три дана од избијања болести.

Током четири месеца истраживачи су пратили и бележили вирус код 142 учесника студије код којих је потврђено да имају грип, док су дисали нормално, причали, кашљали или кијали.

Потом су проценили ниво природне појаве аеросола грипа – сићушних капљица које остају у ваздуху дуго времена.

Учесници су дали истраживачима 218 узорака из назофаринкса – горњег дела грла одмах иза носа, као и исти број узорака – током периода од 30 минута – из издаха, спонтаног кашљања или кијања првог, другог и трећег дана откако су добили симптоме грипа.

Узорци су показали да је значајан број оболелих рутински избацивао заразни вирус у сићушним аеросолним честицама које се могу преносити ваздухом.

Заражени да остану у кућама

Изненађујуће, студија указује да кашљање и кијање не мора нужно бити заразно.

– Открили смо да су оболели од грипа заразили ваздух око себе само дисањем, без кашљања или кијања. Заражене особе треба да оду кући а не да буду на радним местима и заразе друге – каже Доналд Милтон, професор Универзитета Мериленд.

Истраживачи такође сматрају да ће њихово откриће помоћи у развоју модела о ризицима ваздушног преноса грипа, те побољшати контролу и смањити ударе епидемија и пандемија грипа.

Студија је објављена у четвртак у “Зборнику Националне академије наука”.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *