Грешка у „Гугл мапама“ изазвала хаос на аутопутевима Њемачке
1 min read
Немачка
Софтверска грешка у апликацији Гугл мапс изазвала је праву конфузију међу возачима широм Њемачке, при чему су бројни корисници апликације у четвртак пријавили лажне блокаде саобраћаја и неразмјерне гужве на аутопутевима, пренио је британски Гардијан.
На екрану мобилних телефона појављивале су се бројне црвене тачке које уобичајено означавају заустављање или потпуно закрчење саобраћаја, што је навело хиљаде људи да промијене своје руте у потрази за алтернативним путевима.
In ganz Deutschland
Chaos bei Google Maps: Dienst zeigt unzählige falsche Sperrungenhttps://t.co/qEfIRrIHx3— Peter Berger (@leosgeminix) May 29, 2025
Погођена су подручја око већих градова као што су Франкфурт, Хамбург и Берлин, али и дијелови Белгије и Холандије. Проблем је додатно ескалирао због појачаног саобраћаја, јер су бројни грађани кренули на четвородневни одмор због празника.

Паника коју је апликација изазвала довела је до затварања мањих саобраћајница и формирања вишечасовних гужви, будући да су возачи покушавали да заобиђу наводне блокаде. Они који су користили друге апликације, попут Епл мапс или Waze, или су се ослањали на радио-извјештаје, имали су сасвим другачију слику – саобраћај се на већини мјеста одвијао без већих проблема.
Корисници друштвених мрежа у великом броју изразили су збуњеност, а неки су чак посумњали да је у питању терористички напад, с обзиром на изненадни колапс уобичајене саобраћајне динамике.
Узрок грешке у апликацији још увијек није званично утврђен. Портпарол компаније Гугл навео је да се инцидент истражује.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

