ИН4С

ИН4С портал

Гренланд се топи брже него раније

1 min read
Ново истраживање показало је да се масивни ледени брегови 92на Гренланду топе брже него што су научници раније мислили. Осим тога, истичу да је вјероватно прекасно да се уради било шта у вези с тим.
Grenland

Илустрација

Ново истраживање показало је да се масивни ледени брегови 92на Гренланду топе брже него што су научници раније мислили. Осим тога, истичу да је вјероватно прекасно да се уради било шта у вези с тим.

Ова открића могу да имплицирају катастрофалну судбину за острва и приобална подручја, пише Си-Ен-Ен подсјећајући да се осам од десет највећих свјетских градова налази у близини обале.

Професор геодинамике на Универзитету Охајо и главни аутор студије Мајкл Бевис, каже да је човјечанство вероватно дошло до тачке након које нема повратка када је ријеч о борби против климатских промјена.

“Једино што можемо да урадимо је да се прилагодимо и ублажимо даље глобално загријевање, али у сваком случају је прекасно да прођемо без негативних последица, јер ће доћи до додатног пораста нивоа мора”, рекао је Бевис, преноси Б92.

Објаснио је како се лед на Гренланду топи у циклусима због природних временских феномена и истакао да су растуће температуре погоршале тај тренд.

У саопштењу државе Охајо, наведено је да се студија Бевисовог тима разликује од претходних истраживања о Гренланду по томе што је усмјерена на југозападни дио Гренланда који нема много глечера.

Студија која је објављена прошлог мјесеца у научном магазину “Nature”, показала је да се ледени брегови на Гренланду топе 50 одсто брже него прије индустријске револуције и 33 одсто брже него у 20. веку, што ће довести до повећања нивоа мора широм свијета за близу седам метара.

Осим тога, ова студија анализирала је ГПС податке с обале Гренланда како би се прецизније разумела претходна истраживања из заједничког пројекта НАСА и њемачког свемирског центра која су показала да Гренланд губи 280 гигатона леда годишње узрокујући тиме пораст глобалног нивоа мора за 0,03 инча.

Бевис је са својим тимом открио да се лед на Гренланду 2012. године топио четири пута брже него 2003. године. То убрзање углавном се догодило на југозападу Гренланда.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

1 thoughts on “Гренланд се топи брже него раније

  1. Све је то последица глобалног загревања,
    услед коришћења неодрживе енергије.
    Енергије са слабом енергетском ефикасношћу.
    Као што је угаљ, мини електране,…..
    Све је то на списку српског министра екологије.
    Списак му је бесплатно доставила Европска Унија.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *