Грађани Србије моћи ће да путују само уз полису осигурања

(Фото Д. Јевремовић)
Постоје наговештаји да ће и већина осигуравача понудити полисе агенцијама и очекујем да ће овај проблем бити решен, каже Расим Љајић, министар туризма.
Путници који у наредном периоду буду уплаћивали аранжмане обавезно морају да провере да ли туристичка агенција има полису осигурања. Доказ да је путовање осигурано јесте гаранција путовања коју би сваки путник требало да добије чим уплати путовање. Сва путовања која су уплаћена до 1. октобра осигурана су претходним полисама и, без обзира на то да ли је путовање одложено, грађани могу да буду сигурни да њихов аранжман и новац неће пропасти.
Ситуација у којој се тренутно налазе агенције за нијансу је боља од оне у којој су се нашле пре две недеље, када је због истеклих полиса осигурања доведено у питање њихово даље пословање.
Министарство трговине је у петак одржало састанак са три осигуравајуће куће, „Триглав”, „Глобос” и „Дунав осигурање”, које су изразиле спремност да наставе сарадњу с агенцијама. Како је за „Политику” јуче изјавио Љајић, постоје наговештаји да ће и други осигуравачи понудити полисе агенцијама и очекује да ће овај проблем бити решен.
– Најважније је да је овај процес деблокиран и да ће осигуравајуће куће наставити сарадњу. Оне ће упутити дописе агенцијама и затражити доказе о солвентности и пословању како би у будућности ризике смањиле на најмању могућу меру. На неки начин се и тиме сређује тржиште, што је добро – каже Љајић и додаје да ће осигуравачи полисе издавати само оним агенцијама које имају уредно пословање.
Са друге стране, преговори се воде и у „Јути”, која окупља већину домаћих агенција.
За њих је, кажу, најприхватљивије решење да им осигуравачи са којима су досад сарађивали на три месеца продуже постојеће полисе и да се у том периоду систем наплате спроводи према промету.
– То јесте куповина времена, али с обзиром на целокупну ситуацију, тај период бисмо искористили да утаначимо све детаље будуће сарадње с осигуравајућим кућама. Наша идеја је да се у будућности плаћа одређени паушал и наплата према промету, што би и мањим агенцијама пружило прилику да наставе да раде и плаћају своје обавезе. Осигуравајуће куће желе да издају полисе на годину дана, што сматрамо да у овом тренутку не би било добро с обзиром на неизвесност посла – каже Александар Сеничић, директор „Јуте”.
Он додаје да ће агенције тражити да се убудуће полисе издају на три године, као и лиценце које издаје држава, како би цео процес био поједностављен.
Држава је, додаје он, покренула и питање издавања банкарских гаранција и доделе титулара у тим гаранцијама, али они сматрају да су то услови који нису повољни за све агенције и свакако ће тражити промену правилника о гаранцијама.
Стручњаци из области туризма тврде да је питање гаранција путовања покренуло још једно важно питање, а то је да ли нам заиста потребно више од 400 туристичких агенција на тржишту. Према последњим подацима, у нашој земљи постоји чак 480 организатора путовања. По свему судећи, и осигуравачи и банке постављају услове које ће моћи да испуне само велике агенције, чије се пословање не доводи у питање. Линеарног осигуравања и издавања полиса свима, како се чини, више неће бити.
Извор: политика.рс

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

