ИН4С

ИН4С портал

Годишњица убиства Слободана Милошевића у Хашком суду

Бивши предсједник Србије и Саезне Републике Југославије Слободан Милошевић умро је на данашњи дан прије 13 година у притворској јединици Хашког трибунала.

Слободан Милошевић

Бивши предсједник Србије и Саезне Републике Југославије Слободан Милошевић умро је на данашњи дан прије 13 година у притворској јединици Хашког трибунала.

У више наврата током процеса пред тим судом Милошевић је помињао да је неко у Хагу настојао да уништи његово здравље и да су, с циљем да се то прикрије, судије тог суда одбиле да му одобре одлазак на лијечење на кардиоваскуларну клинику у Москви.

Истовремено, Џефри Најс, тада главни тужилац Трибунала, током суђења је тврдио да Милошевић манипулише судом тиме што одбија да слиједи прописани љекарски третман.

Неколико година касније, међутим, Најс је признао да је било политичких притисака на хашки суд, али и да је Милошевић учинио себи лошу услугу када је одлучио да се брани сам, јер је тако пропустио прилику да пред јавност и суд изнесе неке значајне доказе.

Четири мјесеца прије смрти Милошевића је у Хагу прегледао љекарски тим специјалиста међу којима су били кардиолог из Француске, специјалиста за крвне судове из Русије и оториноларинголог из Београда, који су сугерисали да му се допусти преглед у Русији, у познатом институту Бакуљев. Судско вијеће је то одбило.

Милошевић је рођен 20. августа 1941. у Пожаревцу, гдје је завршио гимназију. Дипломирао је на Правном факултету Универзитета у Београду 1964. године.

Маја 1989. изабран је за предсједника Предсједништва СР Србије.

На првим директним изборима, децембра 1990, изабран је за предсједника Србије.

Претходно, на оснивачком конгресу Социјалистичке партије Србије, 27. јула исте године, постао је први предсједник те странке образоване спајањем дотадашњег Савеза комуниста Србије и Социјалистичког савеза радног народа Србије. На челу СПС налазио се до смрти.

На пријевременим изборима, децембра 1992. поново је изабран за предсједника Србије, а од 1997. до октобра 2000. године био је предсједник Савезне Републике Југославије.

Милошевић је предводио делегацију у којој су се налазила по три члана из СРЈ и Републике Српске током мировних преговора у Дејтону САД, новембра 1995. године, након којих је децембра 1995. потписао Дејтонски споразум, којим је коначно успостављен мир у БиХ.

Пошто је крајем септембра 2000. кандидат Демокатске опозиције Србије Војислав Коштуница, на изборима за предсједника СРЈ, имао предност, најава другог изборног круга изазвала је масовни бунт и преврат 5. октобра 2000.

Претходно, Међународни кривични суд за бившу Југославију у Хагу објавио је 27. маја 1999. године, током НАТО бомбардовања Србије (односно СРЈ), оптужницу против Милошевића.

Ухапшен је 1. априла 2001. а изручен Хашком трибуналу 28. јуна исте године.

Његови посмртни остаци допремљени су из Хага у Београд четири дана после смрти, да би његово тијело 16. марта било изложено у холу зграде Музеја „25. мај“ у оквиру музејског комплекса на Дедињу.

Сахрањен је у дворишту породичне куће у Пожаревцу, 18. марта 2006.

Прочитајте још:

Има ли Црна Гора своју „фармацеутску мафију“ (3): Љекови вишеструко скупљи него у Србији

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

13 thoughts on “Годишњица убиства Слободана Милошевића у Хашком суду

  1. За наук овима данас који протествују против Вучића, вјерујући да ће бољега поставити ако њега сруше уз помоћ истих оних који су рушили Милошевића. У поређењу са овим данас (Сергеј, Карановићка и Ђилас), понуда 5.октобра (Ђинђић, Коштуница) је била много боља.

  2. Necemo ti oprostit sto nisi osvetio Jasenovac,a Zagreb ti je bio na dlanu, sto danas najvece zlo evrope likuje tkz .pobjedama i olujama,kojih ne bi bilo da nije bilo izdaje I americke pomoci. Zaboravicemo ti miru( zenska cud je…) al bio si drzavnik,ponosan ,dostojanstveni, iako komunista, bio si Srbin koji je rekao muski NE predaji kosova, izdejstvovao Republiku Srpsku diplomatijom, mudroscu sacuvao Vojvodinu, sta je bilo u Kumanovu i sta bi bilo ne znamo. Al istorija nam govori ,da koga mrze i satanizuju sotone i Srpski neprijatelji mislio je dobro Srbima. Nek ti je vjecna slava !

  3. Steta, prerana smrt mu je nezasluzena nagrada. Zao mi je sto nije trulio u nekom zatvoru u kojem su uslovi identicni onima u kojima su zivjeli gradjani Sarajeva, dok ih je Milosevic zasipao granatama.

  4. Slava i milost heroju Miloševiću!Koliki je bio heroj najbolje pokazuje da je bio tolika prijetnja pokvarenim globalistima da su bez odluke UN bili spremni sravniti Srbiju i tako ga natjerali da potpise sramni sporazum u Kumanovu. Koliko je onda bilo vise morala kod Srba u odnosu na današnjicu!!!

  5. Остаће упамћен као антиглобалиста кога је уважавао сав слободни свијет. Није поклекао ни пред злочиначким НАТО, а издала га је, продала и на Видовдан испоручила хашким убицама србијанска олош која је уз помоћ страних обавјештајних служби извршила петооктобарски пуч.
    Нека му је слава и хвала.

  6. Vrijem je Majstorsko Reseto.
    Vrijeme je pokazalo uz sve greske (sto nisi zsvrsio zapocete Ratove) da si ti bio DRZAVIK za razliku od ovih Politikanata koji su dosli posle tebe.
    Pocivij u Miru.

  7. Milosevic je svjetlosnim godinama udaljen od fukare koja ga je rusila.
    Rusen je jer su prepoznali kvalitete koji se nijesu uklapali u njihove interese.

    Inace bezgresnih nema. Kao castan covjek vjerovao je ljudima, ali mnogima nije smio.
    Vrijeme je pokazalo ko je ko i kod nas i svijetu.
    Dali smo sposobni da izvucemo pouke?

    1. Poslednji srpski političar,ovi posle njega su hulje i jajare.Ono što ne mogu da mu oprostim su izdaja Krajine i izdaja Srba u Sarajevu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *