ИН4С

ИН4С портал

Годишњица пробоја СОЛУНСКОГ ФРОНТА: „Јуриш“ какав нам и данас треба!

1 min read
То није, дакле, искључиво симбол борбе и побједе у Првом свјетском рату – уз подразумијеваће помјерање фокуса са међусрпских зађевица, конкретно спорења између Црне Горе и Србије, на свесрпску борбу за опстанак – него и пријеко потребна референтна тачка за нова покољења: у тој тачки се сажима трајање српског народа

Српска војска у Првом свјетском рату, илустрација

На данашњи дан, 15. септембра 1918. године, извојевана је једна од најзначајнијих побједа савезница у Првом свјетском рату – пробијен је Солунски фронт.

Улога српске војске у овом чину је неизрецива. Приказано јунаштво измучене и, са својих огњишта, прогнане армије, забиљежено је у многим историјским извјештајима и монографијама. Неријетко, овој историјској епопеји су посвећени и знаменити стихови.

Одлуком Владе Републике Србије, а у договору са Владом Републике Српске, 15. септембар је означен као Дан српског јединства, слободе и националне заставе.

Шта нашој заједници значи тај датум и каква би, заправо, требало да буде његова симболика за сљедеће генерације? О томе нам говоре историчари др Немања Девић и Томаш Дамјановић.

Немања Девић: Био је то незадрживи јуриш какав нам је потребан и данас у свим пољима живота

Доктор историјских наука, Немања Девић, ексклузивно за ИН4С, истиче да је овај празник данас потребан српском народу, прије свега, јер оживљава сјећање на важан датум из наше националне историје – на незадрживи јуриш из 1918. Такав јуриш, наводи Девић, у једној и јединственој колони која је препознала свој заједнички отаџбински интерес, потребан нам је и данас у свим пољима живота. Али датум је, каже он, симболички важан и за призивање Побједе.

„Али датум је симболички важан и за призивање Победе. Док је 11. новембар као ништа мање важан празник сведен на Дан примирја и сећања на бројне жртве, 15. септембру треба дати и једну историјску димензију борбе, подвига и победе. За Дан примирја да певамо “Тамо далеко“, а за Дан српског јединства, слободе и националне заставе “Марш на Дрину“. И обавезно да тог дана погледамо у слике предака – победника и да се запитамо колико и сами личимо на њих, што ликом, што делом“, изјавио је Немања Девић.

Српске елите и надлежне институције – према мишљењу Девића – нису смогле снаге да у 20. вијеку процене колико Срба је нестало у свим војнама: у ратовима за ослобођење и уједињење 1912-1918, у ослободилачком и грађанском рату 1941-1945, а на крају ни оно што се чинило као најостваривије – ни жртве ратова с краја 1990-их.

Др Немања Девић

„Остале су само процене и понекад митске цифре као хладна и несигурна статистика, уједно лишена пијетета према конкретним идентитетима погинулих. Тако и за период Првог светског рата још увек користимо тек прву послератну процену – о 1.247.435 погинулих, умрлих и нерођених. Само у Краљевини Србији губици становниптва износили су скоро 30%, а мушког становништва око 55%. Али иза тих бројки стајале су и застрашујуће чињенице о десеткованом највиталнијем поколењу, које је тек требало да ствара и живи у својој држави. Стотине српских учитеља пали су на бојном пољу, а у великом броју, пре свега пожртвовано лечећи оболеле, пострадало је и медицинско особље и ионако малобројни лекари. Од новог нараштаја, тек закорачилог у друштвени и научни живот, који је сврстан у Скопски ђачки батаљон – 1.300 каплара, рат је преживела тек трећина њих. Нису изостали ни синови министара, политичара, академика, што је имало снажан одјек у народу“, осврнуо се Девић на страховите размјере страдања српског народа.

С друге стране, наглашава Девић, такав приступ имао је и тешке последице: српска елита је задобила тешке ударце, од којих се с тешком муком опорављала деценијама, да би 1945. задобила “глогов колац“ од нових комунистичких власти.

„У анализу губитака треба увести и све непобројане жртве: удовице на које су спала читава домаћинства, запуштену економију, запарложене њиве, бројне инвалиде којима је тек предстојала борба за опстанак на селу… Зато је јесен 1918. била дочекана са помешаним осећањима: са поносом и радошћу због победе и невероватног ратног подвига, али и са тугом због свих палих жртава у минулом добу. Зато не треба да чуди да се српски народ непосредно након Првог светског рата нашао у фази “националне демобилизације“, у исто време када су се други народи који су се нашли у оквирима нове државе мобилисали и стварали своје националне покрете“, закључио је др Немања Девић у разговору за ИН4С.

Томаш Дамјановић: Овај датум није искључиво симбол побједе, већ и референтна тачка за будућа поколења

Историчар Томаш Дамјановић потенцира одступање од југословенског дискурса као предуслов за лијечење стољетне „националне демобилизације“, те у том свјетлу и успостављање овог празника доживљава као враћање властите прошлости из заборава.

„Распад социјалистичке Југославије је отворио процес брисања брижљиво грађених референтних тачака, чија је сврха имала бити превредновање вриједности, у име фамозног братства и јединства те изградња колективитета чије би памћење било утемељено у идеји о релативизовању историјских процеса и поунутрашњењу осјећања покорности према митским вођама револуције, који су, говорило се, запуштену баруштину одвели у цивилизацију. Посматрано из српског угла, то је, у духу операбилне синтагме „Слаба Србија – јака Југославија“, подразумијевало ниподаштавање оне традиције која се не уклапа у југосоцијалистички дискурс. Конкретно, Први свјетски рат је једна од таквих тачака, јер се, декларативним признањем јунаштва српске војске и наглашавањем нефункционалности прве Југославије, скривала суштина односа титоизма према улози и вриједности српске заједнице на Балкану“, истакао је Дамјановић за наш портал.

Томаш Дамјановић

Та суштина је, према њему, практична реализација аустромарксистичког тумачења улоге и пожељног положаја Срба у било каквој већој балканској држави: њихова бројност је, наиме, требало да буде неутралисана изградњом дискурса, који би подразумијевао усађивање осјећања кривице у српску колективну свијест – у име прогреса, што је, у пракси, значило узимање митског Запада за референтну тачку (и) српске културе, која се, тако, потчињавала јужнословенским културама што бјеху ближе извору – кривице, дакле, која је подразумијевала криминализовање самог преиспитивања таквог положаја.

„У том свјетлу, период борбе за југословенско насљеђе је био обиљежен преиспитивањем првенствено политичке, донекле економске, али не и културне позиције српског народа у бившој држави. Отуда се необично важним – у контексту никад објављеног, али фактички актуелног рата на пољу српске културе – чини успостављање Дана српског јединства, слободе и националне заставе, будући да је баш 15. септембар симбол једне борбе, чија трајност сеже до самог коријена постојања Срба као засебне, самосвјесне заједнице. То није, дакле, искључиво симбол борбе и побједе у Првом свјетском рату – уз подразумијеваће помјерање фокуса са међусрпских зађевица, конкретно спорења између Црне Горе и Србије, на свесрпску борбу за опстанак – него и пријеко потребна референтна тачка за нова покољења: у тој тачки се сажима трајање српског народа, почев од борбе за чување властите земље, преко присилног изгнанства имучења у туђини, па све херојског повратка на своје огњиште“, Није – понављајмо то редовно, све док не постане опште мјесто – 15. септембар само симбол побједе у једном рату, него се, преко повезнице са конкретним процесом, издиже у апстракцију и тако се у нашу колективну свијест враћа као тачка којом се, у најкраћем, да објаснити свеукупност српског историјског искуства откако постоје писани извори о нама“, закључио је Дамјановић у разговору за ИН4С.

Напомена: Текст је објављен 15. септембра 2020. године

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

14 thoughts on “Годишњица пробоја СОЛУНСКОГ ФРОНТА: „Јуриш“ какав нам и данас треба!

  1. Ко је војник са шајкачом на слици ?
    Он је препознатљиви симбол Првог рата.

    То је сељак Драгутин Матић из села Калотинац код Гаџиног Хана(Ниш), рођен 1888.умро 1.јануара1970.
    Учесник је у оба Балканска рата и у Првом светском рату.
    Због велике моћи запажања био је извиђач, коме није требао двоглед, те је добио надимак “Око соколово”.
    Отац петоро деце, земљорадник, после рата надничар, циглар. Осим ордења ништа друго није добио од државе.

    Ипак је Броз(на моју жалост), своје борце награђивао пензијом, па макар учествовали у рату две недеље.

    17
    1
  2. У више* наврата долазило је до пресељења црног.
    становништва, због турских и арнаутских зулума, у
    Србију. Тако је 5. Новембра 1889.г дошло 2091
    „душа“како је стојало у преписки изм. Српске и
    Црногорске владе. Било је ту људи из Берана,
    Никшића, Колашина, Подгорице итд. Наравно
    је да су сви они били учесници у одбрани Србије
    од 1914. до 1918.г. и то је неупитно и зато је
    празник ЗАЈЕДНИЧК !
    После пробоја Солунско фронта, капитулације
    Бугарске, одвајања Мађарскe од А/Угарске и
    њене капитулације цар Немачк Вилхелм, упутио
    је кратак телеграм Карлу, цару Аустрије. Текст је
    садржавао само две реченице:
    „Зар да 70.000 српских војника одлучи овај рат?
    Срамота!“. Њима срамота, нама част и слава !

    20
  3. С поносом истичем да је 15. септембар и дан Удружења бораца ратова од 1990. године Црне Горе.

    20
  4. Мој ђед је дезертира из аустријске војске да би на крају учествовао на пробоју Солунског фронта. Одбили смо земљу у Војводини коју смо добијали од Краља. Такође познајем и потомке људи који су се вратили из Америке да се боре за српство.
    А данас их има и превише који би продали и име и вјеру за вечеру. Зато никада више да се не отргну историјски догађаји од заборава!

    30
    1. Bajo, moj djede je iz Boke Kotorske otisao za Ameriku 1912 da ne bi isao u A-U vojsku.
      1915 krenuo je iz San Franciska sa ostalim dobrovoljcima preko Amerike pa na brod za Bizertu (Tunis) pa odatle u Grcku i bio je u Sesti dobrovoljacki puk pod komandom Stepe Stepanovica.
      Posle rata dobio je kucu i okucnicu od Kralja Aleksandra u Banatskom Aleksandrovcu ali on se vratio u Ameriku .

      12
      1. Свака част а виде данас појединије не би их наћерали да дођу појести јање на ђедовини камоли да ратују.

  5. Пробој Солунског фронта је извршио Гвоздени пук…. то су војници из
    Топличког краја -Прокупље…. иначе сви пореклом из Црне Горе… Слава Србским Јунацима

    24
    1
    1. 1918ta I proboj solunskog fronta svakog normalnog Crnogorca može samo da podsjeti na stradanje dinastije Petrović i svih Crnogoraca odanih jedinoj državi. Bagra koja je čekala u Grčkoj da Njemci izgube rat i onda je krenula da osvaja već slobodne teritorije. Neka neko napise koliko je vojnika poginulo u borbama za oslobođenje Crne Gore kad je front probije. Lako je naći podatak, a to je nula. Tj niti jedan. Ali zato je bagra sa domaćim izdajnicima uništila dinastije Petrović i sve patriote Crnogorske. Mi Crnogorci jedino možemo imati tu asocijacije na 1918tu i solunski front. Zato nikad vise 1918ta po cijeni bilo čega.

      2
      20
      1. Njemacki Car je priznao da je srpska vojska probila solunski front i odlucila ishod I sv Rata.
        Na zapadnom frontu je bila pat pozicija ginuli su 4 godine a linija fronta se nije pomjerala.
        Probijanjem solunskog (istocnog) fronta napravljena je prekretnica u I sv ratu.
        Koliko je poznato Kralj Nikola je otisao 1916 g preko italije na Azurnu obalu i rekao „Ko ima para neka ide samnom ko ne neka se vije i planine“ otisao je i ostavio drzavu i narod na cjedilo, nisu mu Srbi krivi a sam se osjecao Srbinom ali nije htio sa Unukom Aleksandrom u rov nego je izabrao Azurnu Obalu.

        9
        2
      2. Domе, јадни Domе,
        Ти си жив доказ да и савремени јадни Црногорци мисле (и говоре) како је уласком србске војске у Црну Гору, новембра 1918, Црна Гора била окупирана, пошто и даље живе у уверењу да је y време док је тамо „гостовала“ аустроугарска војска (1916-1918), Црна Гора била рај, те да су њихови преци (и твоји, Domе) тада живели „благостањено“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *