ИН4С

ИН4С портал

Годишњица херојског чина: Пуцањ којим је Принцип отворио пут слободи

1 min read
Живот Гаврила Принципа требало би да нас подсјети да је слобода врховна и једина незаменљива вриједност.
Za istoriju, Gavrilo

Херој Гаврило Принцип

На данашњи дан, српски син Гаврило Принцип, отворио је својим пуцњем пут слободи. Он и српски родољуби, припадници Младе Босне, пред свијетом су показали да аустроугарског окупатора треба најурити из словенских земаља.

Франц Фердинанд је намјерно изабрао Видовдан за своју посјету Босни, знајући колико је овај датум свет српском народу. Показаће се ипак, да ће овај датум за њега бити кобан.

Својим чувеним пуцњем Принцип и остали су записани у историји као хероји.

Припадницима Младе Босне суђено је на монтираном Сарајевком процесу (1914), најзначајнијем у низу велеиздајничких процеса у Аустро-Угарској.

Сам Принцип је у мукама умро 28. априла 1918. и није дочекао да види ослобођење и уједињење српског народа чијим је дјелима за свог кратког живота био опчињен. Имао је само 24 године.

Након атентата, послужио је као изговор Великим силама да цио свијет гурну у рат и страдање, стављајући терет цијелог ужаса на његова млада плећа.

„Мислио сам да се атентатима скреће пажња интелигенцији, да најпре међу интелигентним људима треба створити расположење за револуцију и ослобођење, а тек после међу масама. Нисам желео да постанем херој, хтео сам само да умрем за своју идеју“, казао је Принцип у својој исповијести др Пупенхајму, који га је повремено посећивао у затворској ћелији у чешком граду Терезину.

Живот Гаврила Принципа требало би да нас подсјети да је слобода врховна и једина незаменљива вриједност.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

9 thoughts on “Годишњица херојског чина: Пуцањ којим је Принцип отворио пут слободи

  1. Нема више Гаврила да се роде, ово је други народ, бескичмени. Не смета ропство, док год Велики Инквизитор даје леба и игара.
    Гаврило, душа ти се смијала!

  2. Нека се показало ово вријеме изрода, које не цијени слободу. Није им је требало ни давати, требали су да остану да љубе ноге Турцима и Аустроугарима, довијек. Ропска свијест, ситна душа коју купиш са мало леба. Не, за 25 евра, мислим да је толика била цијена на задњим изборима.

  3. Глиго и Франкфурт џаба кевћеш бијо си и остао само један обични миш.

  4. Osoba koja je izabrala da počini ubistva da bi bila zapamćena.
    Tako je ovaj terorista sa promašenog životnog puta završio na magistrali klerefašista – kao valjda heroj?!
    U istoj traci sa Bratom Radovanom i Ratkom…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *