Глобус: Тајне хрватске тужбе за геноцид

Хрватски недељник “Глобус” открива тајне хрватске тужбе против Србије. Хрватска прво мора да докаже да је у рату почињен геноцид, затим да су починиоци имали геноцидну намеру, а потом и да је све било наређено из Београда, наводи “Глобус”.
Загребачки недељник Глобус открива тајне хрватске тужбе против Србије и начин на који ће водити ту “последњу правну битку”, истичући да Хрватска прво мора да докаже да су у рату почињени злочини са елементима геноцида, затим да су починиоци тих злочина имали геноцидну намеру, а потом и да је све било наређено из Београда.
“Директно контролишући рад својих обавештајних агената, јединица и разних паравојних формација на територији Хрватске, на подручју Книна, Далмације, источне и западне Славоније, Савезна Република Југославија је одговорна за ‘етничко чишћење’ хрватских држављана из тих подручја – процес који је такође резултирао великим бројем прогнаних, убијених, мучених или бесправно заточених хрватских држављана…”, наведено је на почетку хрватске тужбе за геноцид против Србије.
Недељник наводи да је аутор почетка тужбе сада пензионисани професор загребачког Правног факултета Звонимир Шепаровић, а њено образложење су две године касније написали правници – актуелни председник Иво Јосиповић и помоћник генералног секретара УН Иван Шимоновић.
Дуго очекивани судски процес, у којем ће Хрватска покушати да докаже да је Република Србија током “домовинског рата починила злочин геноцида против хрватског народа”, требало би да почне у марту наредне године.
Хрватски правни тим предводиће професорка међународног права на ријечком Правном факултету Весна Црнић Гротић и редовни професор међународног права на загребачком Правном факултету Даворин Лапаш, а инострани правни тим предводи биши главни тужилац за Енглеску и Велс Кеир Стармер и професор међународног права на Кембриџу Џејмс Крафорд.
Глобус наводи да ће српску страну заступати бивши војни судија Саша Обрадовић, а одлуку ће донети судско веће од 15 судија, међу којима је и ад хок именовани хрватски експерт за међународно право Будислав Вукас.