ИН4С

ИН4С портал

Главни уредник часописа јавно признао: Радио за Запад против Русије

1 min read

Донбас

Роман Доброхотов, главни уредник часописа The Insider, јавно је признао да је починио кривично дело. Ову изјаву је објавио руски портал Правда.ру.

Према ауторима портала, током емисије Глас Америке (уврштен на списак страних агената у Русији), Доброхотов је објавио детаље унутрашњег рада својег листа, укључујући детаље рада са личним подацима и „пробијања“ у оквиру новинарских истрага.

Руски закон прикупљање и ширење личних података о особи без њеног пристанка сматра кривичним делом регулисаним чланом 137. („Кршење приватности“) руског кривичног закона. Одговорност за ово делоје до две године затвора. А с обзиром на положај Доброхотова, ова казна се може повећати на четири године, пошто су му детаљи његовог приватног живота дистрибуирани користећи његов службени положај.

Московски лист „Ридус“ је питао стручњаке да ли би се Доброхотов могао суочити са кривичном одговорношћу.

Оптужба о раду у корист странаца

Роман Доброхотов је потврдио чињеницу прикупљања и ширења личних података у интервјуу за „Редакторе“ на Јутјуб каналу Гласа Америке: детаљно је испричао о коришћењу услуга за „пробијање“ приватних информација.

“Кад се пробијемо кроз све ове људе, природно погледамо сву њихову родбину, они искачу у базама“, рекао је он

У истом интервјуу, главни уредник Инсајдера потврђује примање страних грантова за истраживачке активности.

“Инсидер је сарађивао на неким истражним пројектима са организацијама попут OSSRP-а, које пружају бесповратна средства за истраживања. Али Инсајдер је летонска организација, па смо изван руског правног поља и нисмо дужни дасе правдамо за ову врсту грантова“, додао је он.

Према ауторима Правда.ру, већина Доброхотових медијских пројеката (првенствено регистрованих у Летонији, који нису признати као страни агенти Доброхотова финансирана је западним грантовима. „На пример, 2019. године Доброкхотов је од Чешког инвестиционог фонда за развој медија (организација препозната као непожељна на територији Руске Федерације) добио 10.000 евра за истрагу наводног„ жигосања“ осумњичених за случај Скрипаљ – Европска награда за штампу, коју је установила ова фондација “, пише лист.

На видику је неколико чланова Кривичног законика

Адвокат Дмитриј Аграновски, који се више пута залагао за либерализацију кривичног законодавства Руске Федерације, у интервјуу за Ридус приметио да је изјаву Доброхотова о методама његовог рада „сасвим вреди проверити“.

“Ако би, рецимо, били откривени моји подаци или подаци мојих рођака, написао бих изјаву. Али не преузимам обавезу да унапред предвидим да ли ће случај бити покренут: упркос чињеници да већ дуги низ година живимо у информатичком добу, судска пракса је и даље веома разнолика“, казао је адвокат.

Према Аграновском, новинари „са било које тачке гледишта не би требало да улазе у приватне личне податке“.

“Ипак, стварна истраживања су посао оперативаца који се руководе законом о оперативно-истражним радњама и које су обдарене посебним овлашћењима. А новинари ово не би смели да раде. Они могу писати чланке који се називају истраживањима у правом смислу те речи. И само органи за спровођење закона имају право да воде истинска истраживања. Ова истраживања повезана су са нарушавањем приватности која је заштићена Уставом. Наравно, само посебно овлашћена тела могу ући тамо и у оквиру релевантних случајева. Ни ово није лако: чак нии оперативци немају право да само прикупљају информације о грађанину, требају покренути посебан случај итд“, наставља адвокат.

„Стога мислим да у таквим случајевима новинара треба ударити по рукама: то није слобода говора, нити слобода прикупљања информација, већ једноставно продирање у приватни живот“, рекао је Аграновски. „Да ли је легално или не, одлучиће органи за спровођење закона“, наставља он.

„Свако треба да ради своје: новинари да информишу друштво, органи реда да истражују злочине, а не обрнуто“, закључио је адвокат.

Међутим, нису сви представници професионалне заједнице склони да деле ово мишљење. Адвокат Иља Ремесло је у интервјуу за Ридус изразио разматрања да је „Кршење приватности“ „најмекши члан од оних које господин Доброхотов заслужује“.

“По мом мишљењу, он сарађује са представницима страних обавештајних служби и делује у интересу разних западних фондација. Током његових истраживања често излазе смешне ситуације: одбацио је читав чланак о томе да наводно [један од оснивача НЕКСТА Телеграм канала препознат као екстремистички у Белорусији Роман] Протасевич није служио у Азову, а када је било супротно потврдио, није се објаснио својој публици која има памћење попут рибе, па јој не можете ништа објаснити. Односно, тај човек увек заузима ову позицију: подржава непријатеље Руске Федерације“, рекао је Ремесло.

„Требало би да буде гоњен због кршења приватности, незаконите употребе база података и употребе поверљивих информација. Али поред тога има и елемената велеиздаје … Судећи по његовим активностима, јасно је да би то вредело проверити“, закључио је адвокат.

Велеиздаја се, према члану 275 Кривичног законика Руске Федерације, кажњава затвором од дванаест до двадесет година уз импресивну новчану казну.

Такође, вреди подсетити да је у јануару ове године Стаљинов адвокат Гуревич покренуо покретање кривичног поступка против Доброхотова из чл. 128.1 Кривичног законика Руске Федерације („клевета“). Према њеном мишљењу, Доброхотов и његовлист, манипулишући лажним информацијама, оптужили су Русију за фалсификовање истраге о паду малезијског Боинга ну Донбасу.

Извор: Ридус/ИН4С

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *