ИН4С

ИН4С портал

Апел из НВО сектора: Огољени проблеми правосуђа у процесу око „Државног удара“

1 min read
Невладина фондација „Грађанска алијанса" сматра неопходним да се осврне на најактуелније судске поступке у случају "Државни удар", након пуштања Михаила Чађеновића из притвора, што је, како кажу у ГА, пољуљало повјерење у комплетан процес суђења.

Невладина фондација „Грађанска алијанса“ сматра неопходним да се осврне на најактуелније судске поступке у случају „Државни удар“, након пуштања Михаила Чађеновића из притвора, што је, како кажу у ГА, пољуљало повјерење у комплетан процес суђења.

„Након одлуке Уставног суда којом је утврђено да су Михаилу Чађеновићу грубо прекршена људска права и да му је притвор непримјерено продужаван без законског основа, те одлуке Апелационог суда који је укинуо рјешење о притвору, стичемо утисак да је атмосфера око случаја Државни удар креирала лавину неповјерења у оне институције које су дужне да то повјерење поврате и оснажују“, истиче се у саопштењу ГА, које потписује генерални секретар Дарко Ивановић, а које преносимо у цјелости:

Морамо примијетити прије свега да је за похвалу то што су преноси уживо јавности доиста омогућили увид у функционисање правосудног система, но управо ту лежи и разлог за забринутост. Наиме, проблеми у функционисању црногорског правосуђа постали су огољени, те у процесним радњама и стручна и лаичка јавност може наћи прегршт недостатака: од мањка образовања носилаца битних функција у правосуђу до мањаковости у нивоу културе, па све до озбиљних неконзистентности у процесу, који је оптерећен честим мијењањем ЗКП и увођењем тужилачке истраге.

Такође, озбиљно смо забринути поводом упитне објективности кључних људи који су водили истрагу и сматрамо да би стручна јавност требала дати свој суд који је пријеко потребан у данима кад процес клизи у политизацију и, пречесто, непримјерене оптужбе које се могу чути у судници али и ван ње, а које само додатно узбуњују и збуњују јавност и уносе правну несигурност код сваког појединца у држави.

Након одлуке Уставног суда којом је утврђено да су Михаилу Чађеновићу грубо прекршена људска права и да му је притвор непримјерено продужаван без законског основа, те одлуке Апелационог суда који је укинуо рјешење о притвору, стичемо утисак да је атмосфера око случаја „Државни удар“ креирала лавину неповјерења у оне институције које су дужне да то повјерење поврате и оснажују.

Како другачије објаснити серију привођења лица која су осумњичена да су криминалним групама прала одређене суме новца док се актери огромних проневјера, злоупотребе службене дужности и немара – шетају слободно и поред гомиле доказа који их инкриминишу. И не само шетају слободно, већ заузимају битна мјеста у систему власти. Не желимо да на кантару мјеримо тежину дјела и проглашавамо нека мање битним и овим путем дајемо подршку да се и најмање кршење закона санкционише – али очекујемо исту енергију у обрачуну против оних који су начинили милионске штете у случајевима КАП, Лименка, Златица, Солана, Мерцедес, ратним злочинима и трговини људима.

Правда је слијепа и не трпи „већу једнакост“ појединих. Она служи као бастион одбране од корупције и непотизма, контра је систему који прогони личности и групе и контролише моћ појединаца која је претјерана – а не да појединцима даје претјерану моћ.

Немамо ни најмању сумњу да су они који се деценијама лажно представљају као пријатељи Црне Горе (појаву коју је званична Црна Гора добрано нахранила у прошлој деценији) имали одређене намјере спрам наше одлуке да се прикључимо евро-атлантској породици народа, а што ће се, надамо се, показати кроз судски поступак. Истовремено, сматрамо да се у процесу доказивања не смије подлећи кориштењу материјала који се као докази не могу користити – што може довести у искључивост која личи на употребу институција система за обичан политички обрачун или манипулације „доказима“ у медијима зарад ефекта класичног спина.

Апелујемо на кључне доносиоце одлука и стручну јавност да искористе механизме који су им на располагању и у нормалне токове врате процес који се одвија пред јавношћу како посљедице не би биле још горе по правосудни систем и државу, јер смо на прагу постављања опасног преседана – оног који пријети да умјесто државног удара постане – удар на државу и то од стране оних који су дужни да је од удара штите.

Зато прекинимо ћутање и почнимо стручан дијалог, дијалог који ће довести до смиривања страсти у времену запаљиве реторике.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “Апел из НВО сектора: Огољени проблеми правосуђа у процесу око „Државног удара“

  1. I ako je ovo javljanje sa prilicnim zakasnjenjem zasto reagujete tako neobjasnjivo ostro? Zar nije bolje IKAD nego nikad? kamo srece da se mnogi makar sada, nakon 25 godina cutanja, „povampire“ i pocnu svakodnevno da nas obasipaju kritikiama i protivljenjima ovoj i ovakvoj vlasti? Bilo bi nas konacno neuporedivo mnogo vise od onih koji joj ostaju odani, zar ne? Zato je moj predlog, podržimo Darka i sve njemu slične! Širimo ideju otpora bez licitiranja opozicionog staža jer je svaki glas bitan!

  2. Право – суђе. Пљаво суђе које се правом пере. То је етимолошко значење црногорског право-суђа, данас и овде.

  3. li je uspijevao da nešto popravi , mislim da kao jedinka nije imao mogućnosti da se bori protiv jednog uigranog stroja koji melje sve pred sobom

  4. Сад се јављаш, да убереш који поен. Губите се са са мјеста која вам ни по моралу ни по образованости не припадају. Изашло је на видјело и рад судства, а и ваше (не)дјеловање.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *