ИН4С

ИН4С портал

(ФОТО) Шта нас је научио случај Данила Маруновића?

1 min read

Протјеривање црногорског редитеља Данила Маруновића из Србије, након готово 12 сати испитивања од стране БИА-е, како је на свом Фејсбук објавио глумац, изазвало је очекиване реакције – од хистерије на друштвеним мрежама, до наивног згражавања над „угроженом слободом умјетника“. Али, у стварности, овај случај много више говори о новој реалности него о било каквим угроженим правима.

Случај Маруновић нас је, између осталог, научио неколико важних ствари:

1. Не можеш вријеђати државу и очекивати аплауз у њој

Дан уочи доласка у Србију, Маруновић је објавио колумну у којој је на најприземнији начин вријеђао Србију, њене институције и народ. Умјесто да се суочи са одјеком свог текста у јавности, очекивао је – можда и навикавши се на климу некажњивости – да ће му бити отворена врата, да ће несметано крочити у земљу коју је вријеђао и да ће још бити дочекан као „умјетник у мисији“. Србија је, међутим, показала да то више није могуће.

2. Србија више нема неограничено стрпљење

Српска Безбедносно-информативна агенција задржала је Маруновића и након испитивања му уручила рјешење о хитном протјеривању и забрани уласка на годину дана. То није политичка одмазда, него одговор једне озбиљне државе која више не жели да на својој територији трпи увреде, подстицање мржње и јавно понижавање њених грађана.

3. „Слобода умјетничког изражавања“ није покриће за ширење мржње

Маруновићев случај није први – и сигурно неће бити последњи – примјер злоупотребе слободе изражавања у региону. Када се под маском „умјетности“ пласирају отворене увреде и подјеле, тешко је говорити о било каквом слободарском чину. Умјетност није лиценца за националну нетрпељивост и мржњу, а посебно не за њено јавно испољавање.

4. Србија више не жели да буде полигон за медијске провокације из комшилука

Протекле деценије показале су како се често злоупотребљава гостопримство Србије – било да је ријеч о политичарима, „новинарима“, „активистима“ или „умјетницима“. Долазе, снимају, провоцирају, увреде – па се враћају у своје медије са причама о српском мраку. Србија је, изгледа, коначно одлучила да повуче црвену линију.

5. Подршка јавности у Црној Гори открива дубину проблема

Реакције из Подгорице и са црногорских профила, пуне хистеричних осуда и солидарности са Маруновићем, показују колико је дубоко укоријењена представа да Србија треба да буде безгранично трпељива, чак и према онима који јој не желе добро. Та врста очекивања више није реална.

Случај Маруновић није ни први, ни најважнији догађај на релацији Београд–Подгорица, али је сигурно прекретница. Србија се понаша као држава која себе коначно поштује, на коју ће морати да се навикну и њени мрзитељи.

<

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

12 thoughts on “(ФОТО) Шта нас је научио случај Данила Маруновића?

  1. Mozemo zamisliti kakvi likovi sjede u upravi Narodnog pozorista u Beogradu kada su za Vidovdan pozvali ovu Milovu i Dps spodobu da toboze rezira.i to Kleinod dijelo
    Na Koje grade je dosao srpski narod..

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<