ИН4С

ИН4С портал

(ФОТО) Не, деда Олафа Шолца није био СС официр

1 min read

Олаф Шолц

На ТелеграмуТвитеру и Фејсбуку се у последње време масовно деле фотографије високих официра нацистичке Немачке. Неки корисници сматрају да су у питању деде немачких политичара који су у актуелној власти, међу којима су министар финансија Кристијан Линднер, министар здравља Карл Лаутербах, али и канцелар Олаф Шолц.

Немачки политичари и нацистички официри

Спомиње се и име бившег председника Европског савета Доналда Туска, чији је деда наводно добровољно служио у Вермахту.

На фотографијама су спојено приказани СС (Шуцштафел) официри и актуелни немачки политичари који су наводно њихови унуци. Дојче веле је испитао сваку од ових тврдњи.

Тврдња 1: Један корисник Телеграма сматра да је генерал-потпуковник Вафен СС дивизије Фриц фон Шолц „деда актуелног канцелара Немачке Олафа Шолца“.

„Дојче веле“ проверио – тврдња је нетачна.

Човек на слици је Фридрих Макс Карл Шолц Едлер фон Раранче, аустроугарски официр рођен 1896. године. Придружио се СС-у 1933., а погинуо је борећи се против совјетске армије 1944. Овај официр није имао деце, наводи немачка новинска агенција ДПА.

Портпарол немачке владе је за Дојче веле истакао да је ова тврдња „потпуна бесмислица“ јер је отац Олафа Шолца рођен 1935. године, а његови баба и деда су радили на железници у хамбуршкој луци.

Према једној веб страници која води записе о немачким именима, Шолц је често име у Немачкој, са око 30.000 људи који са тим презименом живе широм земље.

Извесно је да ови лажни наводи потичу од руског олигарха Јевгенија Пигожина, који је проширио дезинформације о Шолцу највероватније из освете, због тога што је Немачка оспорила руске тврдње о геноциду над Русима у Донбасу.

Тврдња 2: На Телеграму се такође проширила информација да је Герхард Линднер, генерал-мајор Вермахта „деда министра финансија Кристијана Линднера“.

„Дојче веле“ проверио – тврдња је нетачна.

Из службе за односе са јавношћу немачких Либерала (ФДП), којој Линднер припада, речено је за Дојче веле да је ова тврдња такође „најобичнија бесмислица“.

Према војним записима, Герхард Линднер је током Другог светског рата предводио 346. пешадијску дивизију Гец фон Берлинген, која је била у саставу СС-а. Умро је 1982. године у малом граду на северу Немачке.

С друге стране, баба и деда Кристијана Линднера, макар са једне стране, су пореклом из западнонемачког града Вупертала, где су имали пекару.

Кристијан Линднер је рођен 1979. године, а у својој аутобиографији је описао како се у детињству често играо у бабиној и дединој пекари.

Линднер је такође једно од најчешћих имена у Немачкој.

Тврдња 3: На друштвеним мрежама циркулише и фотографија Хартмана Лаутербахера, наводног деде садашњег министра здравља Карла Лаутербаха.

„Дојче веле“ проверио – тврдња је нетачна.

Наиме, презимена овог немачког СС официра и актуелног министра здравља су различита, те се први зове Лаутербахер, а министар Лаутербах. Осим тога, тај нацистички официр је рођен у Аустрији 1909. године, а умро у Баварској 1988. године, након туробног послератног живота који је провео у бекству од процесуирања за ратне злочине, открива немачки Шпигл.

Тренутни министар здравља, Карл Лаутербах, рођен је у скромним околностима 1963. године у малом немачком граду на граници са Холандијом. Отац му је рођен 1935. године и радио је у млекари, а мајка је била домаћица.

Дојче веле није могао да утврди детаље о баби и деди министра Лаутербаха, међутим године када му је отац рођен, аустријски нацистички официр Лаутербахер се венчао у Брауншвајгу, а министар пропаганде Јозеф Гебелс му је био кум.

У време писања овог текста, Дојче веле је послао упит Социјалдемократској странци, чији је Лаутербах члан, међутим до објаве СПД није дао одговор.

Ни Лаутербах, ни Лаутербахер нису честа презимена у Немачкој.

Тврдња 4: На Телеграму се проширила и фотографија Јозефа Туска, који је био члан Службе безбедности Рајхсфирера СС-а, а за ког се тврди да је у директном сродству са бившим председником Европског савета, Доналдом Туском.

„Дојче веле“ проверио – тврдња је нетачна, али…

Деда Доналда Туска се заиста звао Јозеф Туск. Европски савет је потврдио за сајт Фулфект који се бави провером чињеница, да је Јозеф Туск био пољски држављанин кога је ухапсио Гестапо 1939. године.

Био је заробљеник у концентрационом логору, а када је ослобођен 1942. године био је регрутован за Вермахт, односно оружане снаге нацистичке Немачке. Јозеф Туск је дезертирао 1945. године и побегао у Пољску.

Осим тога, особа која је приказана на фотографији није Јозеф Туск, већ један од нискорангираних официра који су припадали обавештајној агенцији високог СС званичника Хајнриха Химлера, наводе из Савезне немачке архиве.

Портпарол Тускове Европске народне партије је потврдио за Дојче веле да на слици није Тусков деда, као и да његов деда није био припадник Службе безбедности СС-а.

Закључак

Релативно је лако разоткрити фотомонтаже – наводне везе између водећих савремених политичара и нациста, које су једноставно засноване на сличним породичним именима.

Ипак, ове фотомонтаже се и даље шире из руског извора преко друштвених мрежа и редовно се појављују на многим језицима.

Извор: РТС

 

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “(ФОТО) Не, деда Олафа Шолца није био СС официр

  1. Што се тиче Немаца СВАКИ (оригинални) НЕМАЦ ЈЕ ПОТОМАК НАЦИСТЕ!
    ТУСКОВ деда РЕГРУТОВАН 1942-е а ДЕЗЕРТИРАО 1945-е. НА ВРЕМЕ! Исто као усташе и муслиманска милиција а после завршетка рата правац у власт.

    1
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *