ИН4С

ИН4С портал

ФинЦЕН досијеи о „првој сестри“: 15 сумњивих трансакција из Запад банке коју правно заступа Ана Ђукановић

1 min read
У повјерљивим извјештајима одјељења америчког трезора (ФинЦЕН) које се бави спречавањем финансијског криминала помиње се и 15 сумњивих трансакција из Црне Горе, вриједних око 2,8 милиона долара
sestrić

Ана Ђукановић и њен син Един Коларевић

У повјерљивим извјештајима одјељења америчког трезора (ФинЦЕН) које се бави спречавањем финансијског криминала помиње се и 15 сумњивих трансакција из Црне Горе, вриједних око 2,8 милиона долара, пише „Дан“.

То се може видјети у бази података под називом „ФинЦЕН“ досијеи, коју је објавио Међународни конзорцијум истраживачких новинара (ИЦИЈ), у заједничком истраживању са БуззФеед-ом, али и са неколико партнерских новинарских организација широм свијета.

Све трансакције обављене су преко Запад банке у Подгорици.

Ради се о банци која је добила дозволу за рад Централне банке Црне Горе (ЦБЦГ) крајем јануара 2015. године, пише „Дан“.

Захтјев за одобравање дозволе за њен рад поднијела је адвокатска канцеларија Ане Ђукановић, сестре предсједника Црне Горе Мила Ђукановића.

Према подацима из истраживања, сумњиве трансакције из Црне Горе су ишле ка Шангају, Чешкој и Хонгконгу.

Прве четири сумњиве трансакције обављене су у периоду од 23. децембра 2015. до 29. јануара 2016. године. Ради се о укупно 290.000 долара послатих ка банци Схангхаи Пудонг Девелопмент у Шангају, пише „Дан“.

Друге четири сумњиве трансакције евидентиране су у периоду од 4. новембра 2016. до 2. децембра 2016. године, а реализоване су из Запад банке у највећу чешку банку „Чешка Спорителна А.С“.

Ради се о укупном износу од 1.281.000 долара.

Потом је, како пише „Дан“, у периоду од 16. новембра 2016. до 27. јануара 2017. године, реализовано седам сумњивих трансакција из Запад банке ка ХСБЦ банци у Хонгконгу (Хонгконг анд Схангхаи Банкинг Цорпоратион), у укупном износу од 1.262.699 еура.

Према подацима које је јуче објавио истраживачки портал КРИК, до докумената „ФинЦЕН“ који пружају јединствен поглед на незаконите свјетске токове новца дошли су новинари америчког БуззФеед-а и подијелили их са ИЦИЈ-ом и са више од 400 колега новинара из 108 редакци ја у 88 држава.

У овом међународном новинарском пројекту учествовао је и КРИК, који је истраживао сумњиве трансакције повезане са компанијама у Србији.

У „ФинЦЕН досијеима“ је више од 2.000 докумената која откривају новчане трансакције за које су банке исказале сумњу да је у питању прање новца или неко друго кривично дјело и пријавиле их одјељењу америчког трезора које се бави борбом против финансијског криминала.

Извјештаји се односе на период од 18 година, а састављани су од 1999. до 2017. године. „ФинЦЕН досијеи“ откривају да су банке у овом периоду откриле више од два билиона (двије хиљаде милијарди) долара сумњивих новчаних трансакција широм планете.

Цурење тајних докумената открива да и је више великих свјетских банака ЈПМорган, ХСБЦ, Стандард Цхартеред, Деутсцхе Банк и Неw Yорк Меллон наставило да спроводи трансакције криминалаца, олигарха и корумпираних политичара, иако су их америчке власти раније већ казниле због тога што нису успјеле да зауставе токове прљавог новца.

Документа откривају корупционашке афере које су осакатиле економије у Африци и Источној Европи, мистериозне и фиктивне компаније које помажу преварантима да преваре мале породичне бизнисе и усамљене пензионере, пљачкаше гробница који су заложили древне будистичке предмете галеријама у Њујорку, венецуеланске тајкуне који испумпавају новац намијењен локалном становништву за социјално становање и школе, као и да су амерички званичници највећу рафинери ју злата на Блиском истоку осумњичили да је помагала у прању новца.

БуззФеед није открио ко је узбуњивач од кога је добио документа.

У октобру 2018. године, међутим, ухапшена је Натали Едвардс, запослена у „ФинЦЕН“.

Она је у јануару ове године признала да је прекршила закон тако што је учинила јавним извјештаје о сумњивим трансакцијама.

Њен адвокат је тада изјавио да је Едвардс то учинила јер је сматрала да се владине агенције нису на прави начин бавиле битним стварима.

„Отишла је у медије и рекла: Ако не могу да вјерујем да ће ово да ријеше владини службеници, мислим да могу да вјерујем медијима да ће то да ураде и да скрену пажњу америчког народа препричао је адвокат њене речи. Едвардсовој ће бити пресуђено у октобру“, пренио је КРИК.

Кредити за фирму Едина Коларевића

Ана Ђукановић је са Запад банком од самог њеног оснивања имала уговор о генералном правном заступању у Црној Гори.

Мрежа за истраживање организованог криминала и корупције ЛУПА, у партнерству са естонским листом „Арипаев“, објавила је у априлу 2019. године истраживање у вези са имовином њеног сина Едина Коларевића.

То истраживање је показало да је већи дио новца за градњу туристичког комплекса „Доброта Палаззи“, вриједног око 20 милиона, који је данас у власништву фирме Едина Коларевића Серзман Инцорпоратед, обезбијеђен из кредитне подршке управо Запад банке, у којој је један од власника украјински бизнисмен Владимир Костелман.

Прочитајте ЈОШ:

ДПС никшићке муке – Митар Матијашевић: Грбовић изнио неистине о задужености Општине

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

12 thoughts on “ФинЦЕН досијеи о „првој сестри“: 15 сумњивих трансакција из Запад банке коју правно заступа Ана Ђукановић

  1. Dabogda da im bude sve to sto su ukrali prokleto .Hoce ,hoce digla.se dripcad iz selendre Niksicke pa pocela da kradu. Krali nSu djecu koliko je djece moglo biti spsseno od milijardi koje sudilkosi ukrali.

  2. Vole Crnu goru do posljednjeg eura,prokleto im od Boga bilo.Hapsiti bandu i vratiti pokradeno onima koji stvarno vole Crnu goru,narodu

  3. Ovo je onaj biznismen sto osnuje firmu, zaradi, onda ugasi firmu da ne plati dužnicima. A oni ne smiju da se žale. Naučili ga “najbolji”

    29
    1
  4. Sve je ovo pocelo jos kad je tata Radovan kao advokat zastupao drzavu CG u unosnim sporovima devedesetih godina, a djecica bila na funkcijama, pa tati omogucavala poslove. Kad tatica vise nije mogao preuzela djeca. Kako su krenuli oni bi tako do praunucica. Cudo je zaborav.

    53
    1
  5. Anu Kolarevic treba prvu udariti!
    Posle nje udariti na Aca, Edina i na kraju na Blaza!
    Milo ce sam posle toga pobjeci u Argentinu.

    62
    1. Ako ih sve ne pohapse i ne oduzmu sve sto moze da se vrati, onda nove vlasti priznaju kradju i finansijske prevare kao legitimne.
      Moze da se vrati i mnogo novca za koga Djukanovici misle da je na sigurnom.
      Npr u zamenu za bolje uslove i privilegije u zatvoru.
      BUDITE PAMETNI AKO VEĆ DOSAD NISTE BILI!

      27

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *