Фестивал јеврејске културе, јединствени програм у мултиетничком граду
1 min read
фото: Никола Тумбас
Јесењи фестивал јеврејске културе управо је окончан у Суботици. За десет дана октобра изведено је шест програма. Фестивал је отворен позоришном представом „Лажљивица” у режији Стефана Саблића, и са глумицама Горицом Поповић и Јелисаветом Саблић.
Након тога одржана је пројекција емисије „Изнад црте о Матији Бруку, Суботичанину који је постао светски познат због своје рецептуре за препарат за заштиту биља. Одржано је и вече посвећено Денилу Кишу о коме су говорили његови пријатељи Иван Ивањи и Александар Мандић, посредством видео-снимка, а професор и песник Драган Бошковић говорио је о Кишовој поетици.
Др Каталин Каић одржала је предавања о др Карољу Чилагу и његовом значају у историји новинарства. Одржана су и два концерта, наступио је Суботички секстет, а један од популарнијих програма је и наступ кантора из Мађарске, а ове године, због епидемије наступио је само др Гергељ Ногради, главни кантор Мађарске.
‒ Ово је пети Фестивал Јеврејске културе и ове године био је у нешто смањеном обиму због епидемиолошких мера, али смо се снашли ‒ објашњава нам Роберт Сабадош, председник Јеврејских општина Србије иначе Суботичанин, и додаје да су Бранка Бањанин и Роберт Ковач из организационог тима реализовали идеју и да се програми прате онлајн на сајту Јеврејске општине. У шароликој националној и верској слици Суботице Фестивал Јеврејске културе додао је посебну нијансу и наметнуо се јединственим концептом, занимљивим предавањима и концертима који су посебно популарни. Идеја о формирању фестивала покренута је 2014. године, поводом 70 година од завршетка Другог светског рата, када је Јеврејска општина издала две публикације и покренула серију предавања.
„Увек се спомињало шта су Јевреји представљали у историји и друштву Суботице до тих трагичних догађаја. Почевши од културе, историје привреде. Онда смо се запитали да ли ми имамо нешто да покажемо сада, где смо у овом тренутку, овде где пулсирамо. Спонтано се десила идеја о организовању фестивала како би показали чиме располажемо и то је наишло на изванредан пријем”, каже Сабадош за „Политику”. Током реализовања фестивала обратили су се и Јеврејској организацији Мађарске која је предложила наступ кантора, и остварена је сарадња са конзулатом Мађарске у Суботици који је преузео на себе организацију њиховог доласка.
У последње две године велики део програма одвија се у потпуно обновљеној Синагоги. Према подацима из прошле године о туристичкој посети, Синагога, чији је ентеријер обновљен уз помоћ Владе Мађарске, постала је најпосећенији туристички објекат у граду, споменик културе који је привукао највише посетилаца.
„Синагога је заиста мангнет за туристе. Аутобусима су долазили гости да је виде, највише из Мађарске, али и из целог света. Веома сам задовољан због тога, а то значи да можемо да ширимо ту причу, јер Суботица има више објеката и дешавања која могу бити интересантни за туристе”, каже Сабадош.
О суботичкој Синагоги стара се посебно формирана фондација у којој учествују по три представника града, Јеврејске општине и Мађарског националног савета на који је пренето управљање Синагогом.
„Синагога је превасходно верски објекат. У туристичком и културолошком смислу град је тај који опредељује програме. Задовољни смо са сарадњом јер видимо да се води брига о Синагоги, одржава се. Ми смо предали Синагогу да би била отворена за све, а дешавања у њој морају да имају врхунски предзнак због дигнитета зграде. Град има слуха за то, ниједном није било несугласица. Показало се да је добро што смо потписали споразум.”, наводи Сабадош.
Након што су маја 2018. године враћене Торе у Синагогу, она је поново храм у којем се одржавају велики верски празници. „Врата Сиангоге су и тада отворена, али нема туристичких посета јер ми обележавамо наше празнике.”
У Суботици постоји жив међуверски дијалог, те су пре епидемије челници православне, римокатоличке, муслиманске и јеврејске верске заједнице одржавали месечне дијалоге и јавне трибине. Роберт Сабадош каже да због короне сада нема тих трибина, али то не значи да нема ни дијалога. „Ми верски челници и даље се срећемо са истом редовитошћу.”
Прочитајте ЈОШ:

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

