ИН4С

ИН4С портал

Фејсбук ће моћи да „чита мисли“

1 min read
Из Фејсбук-а су објавили да раде на специјалним сензорима који би требало да омогуће учитавање речи у рачунар директно из мозга корисника. Ова објава дочекана је на нож.
facebook

Фото: Фејсбук

Из Фејсбук-а су објавили да раде на специјалним сензорима који би требало да омогуће учитавање речи у рачунар директно из мозга корисника. Ова објава дочекана је на нож, пише Б92.
Иако је менаџерка Фејсбука Реџина Дуган описала позитивне стране овог истраживања, захваљујући ком је једна парализована жена успела да само уз помоћ електрода напише осам речи у минуту, многи су се фокусирали на негативне аспекте ове иновације.

„Оно што је потребно овом друштву су скептици. Људи који Фејсбук не прихватају тек тако, већ постављају питања и указују на проблеме“, пише немачки лист Емден. „Оно што му није потребно јесу страх – а оно њиме још увек пречесто реагује, као што пренервозно реагује на све што је ново и садржи појмове као што су ‘дигитално’ или ‘рачунар’. Нико данас не мора да буде залуђеник за технологију да би био отворен за развој дигиталног света.“

Иза ове идеје не стоји само намера да се олакша опслуживање машинам. Неки визионари сањају о стапању човека и машине, о киборгу, о кибернетичком организму. Тај покрет се зове „трансхуманизам“ и жели да превазиђе пуко органско постојање. Верује у ултимативни скок на следећи степен еволуције. Без стапања тријумфоваће машине, како страхује Илон Маск. Ако се све представља и генском технологијом, будуће генерације ће живети у чудној будућности коју ћемо још теже моћи да замислимо од наших предака.

„Фејсбук живи од читања мисли својих корисника. До сада се то дешавало проучавањем података о корисницима да би могла да им се сервира персонализована реклама. То што Фејсбук тражи могућност да чита информације директно из мозга, јесте доследно, али на то треба гледати са највећом бригом. Већ сада већина људи не може да прати шта се дешава са њиховим подацима. Директна веза с мозгом не би само проширила тај проблем, већ би представљала захват у најинтимније основно право: право на слободу мишљења. Све и да се ради, како то тврди Фејсбук, ‘само’ о технологији за писање мислима, тако нешто не би требало дозволити ником, а камоли компанији која је одувек ‘читала мисли’ својих корисника.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Фејсбук ће моћи да „чита мисли“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *