ИН4С

ИН4С портал

„Фејсбук” би да креира „Инстаграм” за децу

1 min read
Једине две „организације” које користе термин „корисници” за своје купце и чланове – нарко-мафија и индустрија софтвера. – Бивши чланови менаџмента „Гугла”, „Фејсбука”, „Пинтереста”, својој деци не дозвољавају да користе телефоне у ове сврхе

Фејсбук

И ко није гледао „Друштвену дилему” зна нешто о замкама социјалних медија. А ко је гледао овај документарац у којем неки од главних архитеката друштвених мрежа говоре о томе какву врсту зависности стварају, бурно негодује на вест да „Фејсбук” планира да створи „Инстаграм” за децу млађу од 13 година. Марк Закерберг је и овај пут дигао велику прашину у јавности, толику да су се ангажовали амерички тужиоци с намером да га спрече да планове спроведе у дело. Они су шефу и творцу „Фејсбука” упутили писмо у којем подвлаче да „коришћење друштвених медија може бити штетно по здравље и добробит деце која нису научена да се сналазе у изазовима налога на друштвеним мрежама”. Поента њиховог обраћања јесте – нити је деци место на друштвеним мрежама каква је „Инстаграм”, нити ће их  „Фејсбук” тамо заштитити.

Уз четрдесетак тужилаца, писмо су потписали и адвокати, који ваљда на овај начин дају на знање да су спремни и да се, користећи сутра сва правна средства, супротставе Закербергу ако их не послуша. Амерички тужиоци, а има их из Њујорка, Тексаса, Калифорније, Небраске, Охаја и Јуте, примећују да „Фејсбук” не служи да подмири потребе људи већ потребе ствара – јер се ова платформа првенствено обраћа деци која иначе немају или не би уопште имали налоге на „Инстаграму” да некоме из ове компаније није синула замисао да их увуче у овај свет.

О креирању потреба корисника од стране социјалних медија и стварању зависности, управо у „Друштвеној дилеми” говоре они који су побегли из ове индустрије након што су се својевољно укључили у стварање „Гугла”, „Инстаграма” и „Фејсбука”. Они друштвене мреже пореде са било којом другом зависношћу. У документарцу говоре бивши дизајнер у „Гуглу”, Тристан Херис, који је са Азом Раскином основао Центар за хуману технологију, творац чувене опције „лајк” на „Фејсбуку”, Џастин Розенстајн, бивши директор „Пинтереста”, Тим Кендал, и пионир виртуелне реалности, Џерон Лениер. Они објашњавају на који начин ове компаније експлоатишу сопствене кориснике ради финансијске добити. Појашњавају како су дизајниране мреже да увлаче људе толико да стварају зависност утицајем на ментално здравље. Тема је и употреба таквих прилика у политичке сврхе и јасно – ширењу теорија завере. Они признају да су угасили налоге на друштвеним мрежама након што су побегли из ове машинерије или су максимално ограничили њихову употребу. Својој деци не дозвољавају да користе телефоне у ове сврхе. Након што је Џеф Орловски дао зелено светло „Нетфликсу” да емитује његов документарац, добар део оних који су га гледали трајно су угасили налоге на друштвеним мрежама.

Могуће да су неки од њих тужиоци и адвокати али и чланови кампање „За детињство без реклама” који мисле да питање уплитања деце у „Инстаграм” свет не треба да ствара дилему већ јасан став да малишанима тамо није место. Они, као и бивши програмери светских информатичких компанија у документарцу, верују да је интернет ионако већ отишао предалеко. Тврдње поткрепљују чињеницама да „Фејсбук” у прошлости није успео да заштити интересе деце на својим платформама. У писму су навели да су извештаји медија из 2019. године указали да је апликација „Месенџер кидс”, за узраст од шест до 12 година, имала битну грешку у дизајну која је омогућила малишанима да заобиђу ограничења на мрежним интеракцијама и придруже се групним ћаскањима са непознатима, а да то претходно нису одобрили њихови родитељи.

С тим у вези је Удружење за заштиту деце од насиља спровело студију која открива да су педофили све учесталији на друштвеним мрежама и да понајвише користе „Инстаграм” да намаме децу. Наводе да је полиција у Енглеској и Велсу у периоду од пола године забележила и до 2.000 „инцидената” сексуалне конотације која укључују децу, а за шта користе „Инстаграм” у 32 одсто случајева, потом „Фејсбук” 23 одсто и „Снепчет” у 14 процената. Ово удружење је након обављене студије тражило да се новим законом друштвене мреже натерају да заштите децу.

А у управи компаније „Инстаграм” наводе да су узбуђени јер планирају да развију дечју верзију апликације. Овај пројекат сматрају важним за омладину па су га ставили на листу приоритета. Кажу да ће се фокусирати на две важне ствари а то су приватност, како би обезбедили најсигурније могуће искуство тинејџерима и креирање верзије која ће обезбедити безбедно коришћење млађима од 13 година, којима је тренутно забрањен приступ. Занимљиво је да ово интерно саопштење стиже свега два дана након што је „Инстаграм” признао да мора да учини више да заштити најмлађе кориснике. Дечја верзија садржаће обавезну проверу старосне доби корисника и родитељски надзор.

Али њихови опоненти тврде да ће ова верзија, ако заживи, поткопати здрав развој деце. С тим у вези су неки од саговорника документарца „Друштвена дилема” приметили да су једине две „организације” које користе термин „корисници” за своје купце и чланове – нарко-мафија и индустрија софтвера.

Извор: Политика

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *