ИН4С

ИН4С портал

Ево колико сна је потребно вашој беби

Илустрација

Права количина квалитетног сна од самог рођења не само да ће помоћи развоју малишана, већ ће побољшати њихову способност учења, понашања и креативности. Међутим, како знати колико сати сна је довољно током прве двије године живота дјетета?

Спавање је неопходно за когнитивни развој, јачање имунолошког система и генерално напредовање ваше бебе.

Колико сати треба спавати новорођенче

Велике су шансе да ће новорођенче знатно више спавати него бити будно. Не постоји „магични број“ када је ријеч о томе колико сати би требало спавати – то може бити од осам до 20 сати. Нека новорођенчад се већ са осам седмица навикну да спавају читаву ноћ.

Уколико дојите, вјероватније је да ће се будити како бисте бебу нахранили. Важно је запамтити да је свака беба другачија. Уколико не може спавати читаву ноћ, не постоји разлог за бригу.

Првих неколико седмица ваша беба вјероватно неће моћи да остане будна дуже од два сата. Нема потребе да га/је у тако раној доби навикавате на одређени образац, јер га тада још увијек можете прилагођавати својим потребама.

Колико сати треба спавати дијете које има једну годину

Препоручује се да спава око 2 сата и 30 минута дању те 11 сати ноћу. Дакле, укупно око 13 и по сати. Дневно спавање подијелите на два дијела, док не осјетите да је спремно одспавати само једном током дана. Тада дијете обично има око 18 мјесеци.

Дријемање је изузетно корисно за малу дјецу, јер им помаже у учењу и развоју. Требали би дријемати током дана све до четврте године.

Колико сати треба спавати дијете које има двије године

Када дијете напуни двије године, вријеме спавања се помало смањује. Препоручује се да дању спава сат и 30 минута, а ноћу 11 сати и 30 минута. Радите оно што малишану одговара умјесто да се придржавате стриктиних смјерница.

Ови кораци вам могу користити у „читању“ потреба дјетета:

Пратите знакове

Током прва три мјесеца начин бебиног спавања биће нестабилан, али ускоро ћете примијетити да вам дају назнаке умора. Уз очите знакове попут зијевања и трљања очију, можете уочити промјене у њиховом понашању.

Могу бити постати раздражљивији и плакати више него обично.

Уведите рутину спавања

Када напуне три мјесеца, можете почети да успостављате рутину коју сматрају одговарајућом. Обратите пажњу и на ритуале прије спавања, као што су читање сликовнице, мажење и слично.

Уживајте у сунцу

Ставите дијете у колица и прошетајте како би сваки дан било довољно изложено природној сунчевој свјетлости. Ово ће им помоћи да се лакше навикну на циркадијални ритам, односно „тјелесни сат“.

Храните их „у сну“

Око 23 сата дајте им флашицу или их дојите, али немојте успостављати контакт очима. Пун стомак ће им помоћи да дуже спавају ноћу.

Учините да се осјећају сигурно

Укључите бијели шум, оставите своју слику у близини бебе и покривач који мирише на вас. Тако ће знати да нису „заборављени“ док су сами. Такође их можете повијати како би се осјећали угодније и сигурније.

Регулишите температуру

Бебе се буде ноћу када им је превише вруће или хладно, па је додавање или уклањање слојева одјеће и покривача по потреби кључно.

Обавезно нека спавају даље од радијатора или прозора и користите мјерач температуре. Идеална температура за спавање је 20 степени.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *