ИН4С

ИН4С портал

Еуропол: Сексуално злостављање дјеце у порасту, фотографије кључне за истрагу

1 min read

Сексуално злостављање дјеце на интернету, која су најугроженија категорија друштва, последњих година је у порасту, наведено је у Еурополовој Процјени пријетње организованог криминала (EU SOCTA 2021). Еуропол је тренутно у посједу више од 40 милиона слика сексуално злостављане дјеце широм свијета. У јуну 2017. године покренута је кампања „Зауставите злостављање дјеце – уђите у траг”. Недавно су открили неке случајеве.

Ако препознате било који детаљ на овим исјеченим сликама, јавите нам. Објавили смо јавности серију нових информација у склопу пројекта „Зауставите злостављање дјеце – пронађите објекат са фотографије”, у покушају да се ријеше случајеви сексуалног злостављања дјеце. Све фотографије мајица, наруквица, торба, изрезане су из снимака сексуалног злостављања дјеце из случајева које истражитељи тек треба да ријеше. Неки од њих стари су мјесецима, а неки годинама прије него што су дигитални услови побољшани и објављени на мрежи. Истражитељи се надају да би одређени детаљи на сликама могли послужити као трагови и да ће јавност препознати детаљ који би могао довести до тога да дијете буде спасено од злостављања –  саопштили су почетком маја из Еуропола.

Позивају јавност да погледа слике тако што ће посјетити овај линк.

Истичу да стручњаци за идентификацију жртава мукотрпно обрађују и посматрају слике и видео-записе, кадар по кадар, да би идентификовали било шта што помаже у поријеклу, мјесту или идентитету жртве.

Неке ствари су стручњацима прилично једноставне, попут уличног знака или информативног програма на телевизору у позадини, али друге су теже за лоцирање и разрјешење јер починиоци постају свјеснији шта полиција тражи. У неким случајевима истражитељи су исцрпили све истражне трагове и ту нам је потребна помоћ – поручују из Еуропола.

Еурополови стручњаци за идентификацију жртава узимају савјете које јавност пошаље путем платформе Trace An Obјect и раде на њиховој даљој верификацији и развоју.

Лажним идентитетима до жртава

Преступници на мрежи користе лажни идентитет и технике за стицање повјерења жртве и добијање незаконитих садржаја манипулисањем или уцјенама. Жртве често снимају током вршења сексуалних радњи, а да оне нијесу ни свјесне да их снимају. Обично је материјал за сексуално злостављање дјеце заштићен лозинком и чува се локално или путем интернет услуге складиштења.

Злостављање се понекад снима и за даље ширење путем интернета, што резултира тиме да је дијете изнова жртва. Велика већина злостављања уживо приказује дјевојчице млађе од 13 година у кућном окружењу. Пренос уживо је кључна пријетња и број инцидената који укључују ову врсту злостављања непрекидно се повећавао. Велики број преступника приступа и размјењује злоупотребу дјетета, материјала на мрежи. Мањи број преступника укључен је у производњу материјала и у управљање техничким платформама, некада размјењују материјале за злоупотребу. Вјерује се да многи од ових кључних помагача раде на тамној мрежи ради размјене стручности о начину одржавања оперативне сигурности и нове техничке могућности. Форуме користе као мјесто састанка на којима је учешће структурирано слично као код криминалне организације, са правилима припадности, кодексима понашања, подјела задатака и строге хијерархије – истакли су из Еуропола.

– Понекад нас ваши савјети и иформације воде у одређеном смјеру. Информације се затим шаљу релевантној земљи на даљу истрагу. До сада је „Стоп злостављању дјеце – Трагом предмета“ помогло уклањању десеторо дјеце од злостављања и ухапшена су три починиоца. Примљено је преко 26.000 савјета – закључује Еуропол.

– Ако препознате неки предмет или било какве детаље о његовом поријеклу, било да се ради о продавници, локацији или временском периоду, пријавите га путем платформе. То можете учинити сигурно и анонимно. Ниједан траг није премален – истичу из Еуропола.

ФОТОГРАФИЈЕ ЕУРОПОЛОВЕ ИСТРАГЕ

Интернет материјалу о злостављању дјеце може се лако приступити на свим врстама уређаја, укључујући мобилне уређаје. Број пријављених инцидената који укључују и злостављање дјеце на даљину непрекидно је у порасту последњих година, а интензивиран је током пандемије вируса корона.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *