ИН4С

ИН4С портал

ЕУ позива на ефикасну примјену антикорупцијских мјера

1 min read

Илустрација (Фото: Газета)

Делегација ЕУ позвала је Црну Гору да хитно попуни упражњена радна мјеста у оквиру полицијског сектора за борбу против криминала, уз нагласак на значај заслуга и процедуралних мјера заштите од политичког утицаја у процесу именовања на позиције у Управи полиције.

То се наводи у извјештају након четрнаестог састанка Одбора за стабилизацију и придруживање (ССП Одбор) у оквиру Споразума о стабилизацији и придруживању између Црне Горе и Европске уније и њених држава чланица који је одржан 18. фебруара у Бриселу.

Састанак је одржан ради сагледавања стања и напретка оствареног у оквиру секторских пододбора и реформе јавне управе на плану усклађивања с правном тековином ЕУ, као и резултата које је Црна Гора остварила у дијелу институционалних, законодавних, политичких и економских реформи, уз пројекцију планираних активности, од одржавања посљедњег састанка Одбора у фебруару прошле године.

Црна Гора додатно да унаприједи резултате у борби против корупције

Делегација ЕУ је нагласила да је усвајање нове Стратегије за борбу против корупције за период 2024–2028. важан искорак ка усклађивању са европским и међународним стандардима и нагласили да је кључно осигурати пуну и ефикасну примјену унапријеђеног стратешког и правног оквира, како би се адресирали постојећи изазови и наставило усклађивање с европским стандардима.

Истакнуто је да је неопходно додатно унаприједити резултате у борби против корупције, нарочито у случајевима корупције на високом нивоу, кроз снажније спровођење постојећег кривичног законодавства од стране тужилаштва и судова, укључујући изрицање ефикасних и одвраћајућих санкција.

Подсјетили су на хитну потребу измјене Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања, како би се отклонили постојећи недостаци, повећала транспарентност и надзор над трошењем средстава политичких партија те спријечила злоупотреба државних ресурса кроз адекватне и одвраћајуће санкције.

Да је Црна Гора предузела значајне кораке у јачању борбе против транснационалног организованог криминала, посебно кроз усвајање Стратегије за борбу против транснационалног организованог криминала 2024−2027. и организованог криминала, потврдили су из Делегације ЕУ на састанку.

Препознато је проактивно учешће и дјелотворну сарадњу Црне Горе с Еурополом, Интерполом и Европском мултидисциплинарном платформом против пријетњи од криминала (ЕМПАЦТ-ом).

Напредак у борби против трговине људима, реформа Закона о оружју

Поздрављени су проактивни напори Специјалног државног тужилаштва (СДТ), као и повећан ангажман ове институције у финансијским истрагама и измјене и допуне Закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу.

„Делегација ЕУ је примијетила посвећеност Црне Горе у борби против трговине људима и кријумчарења миграната, укључујући потписивање релевантних споразума о сарадњи и проширење услуга подршке жртвама“, наводи се у извјештају.

Нагласила је и значај рјешавања преосталих препорука из петог круга евалуације МОНЕYВАЛ-а.

Позвала је Црну Гору да побољша резултате у правоснажним пресудама, посебно у областима као што су прање новца, трговина људима и кријумчарење цигарета.

ЕУ је позвала Црну Гору да ревидира свој Закон о оружју како би се ускладио с правном тековином ЕУ и међународним стандардима.

Црногорска делегација је на састанку изнијела податке да је у периоду од доношења Закона о спречавању корупције израђено осам подзаконских аката који су почетком године прослијеђени на мишљење Европској комисији.

Подсјетили су да је у циљу потпуног усаглашавања са препорукама Венцијанске и Европске комисије, Министарство правде формирало радну групу која је сачинила Нацрт закона о измјенама и допунама Закона о спречавању корупције.

„Обавјестили су и да је девет новоприпремљених подзаконских аката у односу на усвојени Закон о лобирању ступило на снагу у новембру 2024. године. У погледу израде Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања, црногорска страна је информисала да је Скупштина донијела Одлуку о измјенама и допуни Одлуке о образовању Одбора за свеобухватну изборну реформу којом је одређено да је Одбор дужан да најкасније до краја 2025. године припреми и поднесе Скупштини на усвајање предлоге закона и других аката који су предмет рада Одбора“, стоји у Владином документу.

Покренуто више истрага случајева високе корупције

Када је ријеч о борби против организованог криминала и корупције на високом нивоу, пренешено је да је Управа полиције у сарадњи са Специјалним државним тужилаштвом покренула више истрага случајева високе корупције који указују на инфилтрацију корупције и организованог криминала у државне структуре, укључујући високе државне функционере.

„Међу лицима која се терете за коруптивна кривична дјела су и осам јавних функционера (бивши помоћник директора за Сектор за борбу против организованог криминала и високе корупције у Управи полиције, бивши главни специјални тужилац, директорица Агенције за спречавање корупције, судија Вишег суда у Бијелом Пољу, три бивша министра Министарства пољопривреде и руралног развоја, као и бивши државни секретар у Министарству пољопривреде и руралног развоја), затим шест полицијских службеника, као и три лица која припадају јавном сектору“, саопштено је на састанку Одбора за стабилизацију и придруживање у оквиру Споразума о стабилизацији и придруживању између Црне Горе и Европске уније и њених држава чланица.

Делегација је, како се наводи, извијестила и о резултатима у односу на пратеће поступке успостављања привремених мјера као и привременог и трајног одузимања имовине.

Нови процес запошљавања полицијских службеника

Црногорска делегација је истакла да је први пут Министарство унутрашњих послова у Црној Гори преузело поступак запошљавања полицијских службеника од Управе за људске ресурсе, како је предвиђено недавним измјенама и допунама Закона о унутрашњим пословима.

Истакнуто је да је објављен оглас за 815 радних мјеста полицијских службеника, на који се пријавило преко 1.300 младих појединаца.

„Ова одлука је условљена горућим недостатком око 1.700 полицајаца у вријеме када се Црна Гора активно бори против корупције, организованог криминала и других криминалних активности“, саопштено је из црногорске делегације.

Потврђено је да се на 70. пленарној сједници МОНЕYВАЛ-а која ће се одржати у децембру 2025. у Стразбуру очекује представљање извјештаја Црне Горе о имплементацији препорука из извјештаја из 2023.

Посебан осврт је дат на резултате остварене у погледу финансијских истрага и одузимање имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу, уз нагласак на добар резултат Финансијскообавјештајне јединице Управе полиције (ФОЈ).

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “ЕУ позива на ефикасну примјену антикорупцијских мјера

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *