ИН4С

ИН4С портал

ЕУ покушава да избегне трговински рат са САД

1 min read

Трговинске односе САД и ЕУ већ месецима оптерећује амерички закон о смањењу инфлације (ИРА). Закон предвиђа улагање милијарди долара у домаћу производњу енергије уз смањење емисија штетних гасова. ЕУ страхује да ће тај Закон да нашкоди европским компанијама. Француски и немачки министри привреде отпутовали су на разговоре у Вашингтон, преноси немачка агенција ДПА.

Бојазан је да ће ИРА да оштети немачке, француске и остале европске компаније, јер субвенције и пореске олакшице важе само за компаније које користе америчке производе или саме производе у САД.

Европска комисија планира да уложи стотине милијарди евра у технологије погодне за климу. Ради се о обновљивим изворима енергије, топлотним пумпама, производњи батерија, као и коришћењу и складиштењу угљен диоксида. Комисија жели да прошири и убрза приступ одговарајућим субвенцијама и да земљама ЕУ да више слободе за циљане субвенције.

Роберт Хабек, немачки министар привреде, сматра да је предлог добар и сматра да је то снажан европски одговор на закон САД, али је нагласио да постоје добре шансе да се избегне трговински спор. Сарадња у трговинском и технолошком савету САД-ЕУ може да буде језгро могућег заједничког индустријског споразума, рекао је Хабек.

Улози су велики за обе стране, преноси Си-Ен-Ен. Трансатлантска трговина је прошле године достигла рекордних 1,2 билиона евра. Док је Кина највећи европски трговински партнер Европске уније за робу, када су укључене услуге и инвестиције, САД заузимају прво место. То партнерство је постало све важније 2022. године, посебно за Европу. Откако је Русија напала Украјину крајем фебруара, дошло је до драматичног повећања испорука америчког течног природног гаса (ЛНГ) преко Атлантика, јер су се земље ЕУ бориле да замене увоз енергије из Москве.

Али ИРА представља потенцијално озбиљан камен спотицања. Иако је трговински рат мало вероватан, план тестира трансатлантску алијансу и гура Европу да крене путем субвенција. Бајденов Закон о смањењу инфлације обећава издашне субвенције и пореске олакшице за потрошаче од којих имају користи амерички произвођачи аутомобила. Осим ЕУ, Јапан и Јужна Кореја такође су изразили сличну забринутост због овог прписа, који потрошачима омогућава пореске олакшице до 7.500 долара за нова електрична возила у зависности од тога колико је његових компоненти произведено или састављено у САД.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *