ЕУ: Очекујемо да Србија не стане на страну Русије

Рампа из Европске уније за либерализацију виза
Незванично се може чути да Србији нико није поручио да њен став у вези са Украјином мора бити идентичан ставу Брисела, али би за Брисел било неприхватљиво и отворено стајање Србије на страну Русије.
За ЕУ је у овом тренутку најважније да обезбиједи заједнички став 28 чланица о Украјинској кризи, казао је Директор политичке фондације Конрад Аденауер и додао је да у Европи постоји разумијевање за специфичан положај Србије која је повезана и са Русијом и са ЕУ.
Хенри Боне, директор фондације је казао за Б92: ,,Србија би потезом на који се одлучила Црна Гора могла да постигне неки поен јер би показала солидарност са Европском Унијом. Истовремено, мислим да у Бриселу постоји свијест о ситуацији у Србији, да знају за изградњу гасовода са Русијом и за економску ситуацију у земљи. Нема дакле никакве обавезе, ипак, ова ситуација показује да ће Србији све теже бити да остане неутрална. Што буде ближа чланству у ЕУ, биће и већа очекивања од Београда да буде конструктиван и да сарађује са чланицама Уније”.
У министарству спољних послова је саопштено да се Србија неће изјашњавати о црним листама на које је ЕУ ставила бившег предсједника Украјине Виктора Јануковича.
,,Србија неће слиједити Црну Гору и Албанију чије су се владе придружиле европским санкцијама против Јануковича и његових сарадника”, речено је из МСП, уз напомену да техничка влада не може коментарисати актуелна политичка догађаања у свијету.
После отварања преговора и почетка нове етапе у процесима евроинтеграција Србије данас је шеф Делегације ЕУ у Београду Мајкл Давенпорт у Новом Саду изјавио: ,,Очекујемо да Србија схвати озбиљност пријетњи миру поводом те кризе”.