ИН4С

ИН4С портал

ЕУ нема довољно вакцина, Турска међу најбржима у свијету

1 min read

фото: Ројтерс

Шест чланица Европске уније позвало је јуче Европску комисију да изврши притисак на компанију Фајзер-Бајонтек да “осигура стабилност и транспарентност благовремене испоруке” вакцина против ковида-19.

У писму које су потписали министри здравља Шведске, Данске, Финске, Литваније, Летоније и Естоније, наводи се да им је из Фајзер-Бајонтека саопштено да ће договорене испоруке вакцина бити знатно смањење наредних недјеља, пренио је Ројтерс.

“Ситуација је неприхватљива,” наводи се у писму у које је Ројтерс имао увид. “То не само да утиче на планирани распоред вакцинације, него и смањује кредибилитет процеса вакцинације.”

Њемачка, највећи европски купац Фајзерове вакцине, саопштила је да је та одлука изненађујућа и за жаљење, а погођена је и Канада, која добија залихе из Фајзерове фабрике у Белгији.

Забринуте због новог брзоширећег соја вируса који је прво откривен у Британији, владе широм Европе су построжиле и продужиле мјере закључавања и ограничења. Оне се уздају у вакцине које су почеле да се дају широм континента. Међутим, и кад почне масовна вакцинација, притисак на здравствене системе ће трајати још мјесецима, или док већина становништва прими вакцину.

Вакцина коју је произвео амерички Фајзер са њемачким партнером Бајонтек, почела је да се испоручује у ЕУ крајем децембра. Испорука вакцине америчке фирме Модерна почела је ове недјеље.

Ипак, око трећина од 27 држава ЕУ пожалила се да нема довољно доза, на видео конференцији министара здравља у сриједу, рекла је Ројтерсу особа која је присуствовала састанку.

Фајзер је првобитно саопштио да се испоруке одвијају према договореном распореду, али је јуче објављено да ће доћи до привременог утицаја на испоруке крајем јануара до почетка фебруара, изазваног промјенама процеса производње у циљу њеног јачања.

Бајонтек је јуче саопштио да ће у његовим погонима у Пурсу у Белгији доћи до пада броја доза које ће бити испоручене сљедеће недјеље, јер је потребна промјена процеса производње како би се повећао капацитет у Европи.

Компаније ће о ажурираном распореду испоруке обавијестити Европску комисију, чланице ЕУ и друге државе на које утичу промјене, саопштио је Бајонтек. Предсједница Европске комисије Урсула фон дер Лајен изјавила је да је разговарала са компанијом Фајзер и да су је увјерили да ће обећане испоруке стићи у првом кварталу 2021.

Фајзер је саопштио да ће промјене обезбиједити значајно повећање доза крајем фебруара и у марту.

Фајзер и Бајонтек имају два уговора са ЕУ за испоруку до 600 милиона доза ове године. Договорили су се да испоруче 75 милиона доза у другом кварталу и додатне касније током године.

Ниједна од компанија нити ЕУ нису саопштиле колико доза се очекује у првом кварталу.

Модерна се обавезала на испоруку 10 милиона доза до краја марта и по 35 милиона у другом и трећем кварталу. Додатних 80 милиона доза би такође требало да буде испоручено ове године, али без јасног распореда.

Не рачунајући нове проблеме са Фајзером, вакцине се не испоручују равномјерно широм континента.

Њемачка, која има 83 милиона становника, саопштила је да ће добити скоро четири милиона доза вакцина те компаније до краја јануара.

Румунија, са четири пута мање становника, каже да очекује да добије само 600.000 доза у истом периоду. Бугарска, са мање од десетине становништва Њемачке, очекује само 60.000 Фајзерових вакцина у јануару.

За један дан више него Француска за три недјеље
У међувремену је Турска, која није чланица ЕУ, саопштила да је за два дана вакцинисала више од 600.000 људи вакцином кинеске фирме Симовак Бајотек, што је међу најбржим процесима имунизације у свијету.

“Ми смо искусна земља у спровођењу националних програма имунизације. Наша инфраструктура је више него способна да спроведе овај програм на контролисан начин. Заједно ћемо добити битку против пандемије,” објавио је на Твитеру министар здравља Фахретин Коча.

Турска је у четвртак, када је почела имунизација, вакцинисала више људи него Француска за скоро три прве недјеље, пренио је Ројтерс.

Због пораста броја заражених, Кина је под притиском да појача темпо вакцинације код куће, док извози милионе доза у иностранство, укључујући Турску, Индонезију и Бразил.

У првих девет дана јануара, широм Кине је дато око 4,5 милиона доза, три пута више него у периоду од јула до новембра, према прорачуну који је Ројтерс направио на основу званичних података. До 13. јануара, дато је више од 10 милиона доза.

Вакцину су произвеле двије кинеске фирме, Синовак и Синофарм. Синофарм је испоручио више од 10 милиона доза у земљи до 4. јануара, а Синовак више од седам милиона доза до 10. јануара.

Око 3.23 милиона људи је вакцинисано у Британији, а 2,16 милиона у Израелу. У Русији је вакцинисано 1,5 милиона грађана.

Амерички предсједник Џо Бајден, који је вакцинацију под управом админстрације Доналда Трампа назвао “тужним фијаском”, представио је јуче план за убрзавање тог процеса. Бајден је обећао да ће сто милиона Американаца примити вакцину током његових првих сто дана мандата.

Веће неповјерење у руску и кинеску вакцину
Људи широм свијета ће генерално пристати на вакцинисање против ковида-19, али су неповјерљивији према вакцинама произведеним у Кини или Русији него према онима из Њемачке или САД, показала је међународна анкета.

Испитивање које је спровела фирма YоуГов показало је да су Британци и Данци највољнији да приме вакцину против ковида-19 када им постане доступна, док Французи и Пољаци више оклијевају, пренио је Ројтерс.

Анкета је заснована на питања постављена скоро 19.000 људи.

Она је открила и да се спремност на вакцинисање повећала у многим државама док се вакцине произведене у САД, Русији, Кини, Њемачкој и Британији испоручују и дају широм Европе, Сјеверне Америке и Азије.

У Британији је 73 одсто грађана саопштило да ће се вакцинисати, а у Данској 70 процената.

У САД, међутим, нешто мање од половине испитаних је вољно да прими вакцину протви ковида-19.

Више од трећине испитаника у Пољској – 37 одсто, и скоро половина у Француској – 48 одсто, одбило би вакцинисање.

Повјерење међу грађанима у вакцину биће кључни фактор у напорима влада да смање стопу заразе у пандемији коронавируса САРС-КоВ-2, који је за годину заразио више од 93 милиона људи, а убио више од два милиона.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *