Турски предсједник Реџеп Тајип Ердоган у сриједу је осудио изјаву израелског премијера Бењамина Нетањахуа да Јерусалим припада искључиво Израелу, обећавши да Турска никада неће одустати од палестинских захтјева за Источни Јерусалим.
Нетањаху је своје примједбе дао 15. септембра на свечаности у јерусалимском Граду Давида, археолошком парку изграђеном над палестинском четврти Силван одмах изван зидина Старог града.
Догађај је обиљежио откривање “Ходочасничког пута”, ново ископаног подземног пролаза за који Израел тврди да су га јеврејски вјерници некада користили на путу до древног Брда храма прије више од 2.000 година.
Свечаности су присуствовали амерички државни секретар Марко Рубио и амерички амбасадор у Израелу Мајк Хукабе.
У свом говору Нетањаху је говорио о особној притужби која датира из 1990-их, када је Израел безуспјешно тражио повраћај Силоамског натписа, древног хебрејског текста ископаног у Јерусалему крајем 19. стољећа, а који се чува у Истанбулу од османског доба.
Нетањаху је испричао да је тадашњи турски премијер Месут Јилмаз одбио вратити натпис 1998. године, дијелом због политичких осјетљивости везаних уз тадашњег градоначелника Истанбула, Реџепа Тајипа Ердогана.
Нетањаху се потом оштро обратио Ердогану рекавши: “Ово је наш град, господине Ердоган. То није ваш град. То је наш град. Увијек ће бити наш град. Неће се поновно дијелити”.
Израелски медији тврдили су да су те ријечи изравна реплика Ердогановој тврдњи из 2020. године у турском парламенту да је “Јерусалим наш град, град од нас“, реферирајући се на вјекове османске владавине над градом прије Првог свјетског рата.
Ердоган је одговорио у сриједу у говору на свечаности полагања камена темељца за нови комплекс турског министарства вањских послова у Анкари.
“Нико нас не може спријечити да станемо уз потлачене у Гази, који се боре за преживљавање под бруталним нападима Израела”, рекао је.
Ердоган је оптужио Израел да проводи геноцидну кампању у Гази, рекавши: “Они који мисле да могу изградити сигурну будућност кроз тиранију и геноцид, по цијену живота невине дјеце, изгубиће и утопити се у крви коју су пролили”.
Турски предсједник обећао је заштитити светост Јерусалима, рекавши: “Нећемо допустити да Ал-Схариф [Јерусалем] буде оскрнављен недостојним рукама”.
Говорећи о Нетањахуу, Ердоган је додао: “Знам да огорченост ових Хитлерових имитатора можда никада неће изблиједјети. Нека наставе своје нападе бијеса. Ми, као муслимани, нећемо се ни корак повући од својих права над Источним Јерусалимом”.
Ердоган је више пута успоредио Нетањахуа с Адолфом Хитлером, док је Нетањаху оптужио Ердогана за лицемјерје и антисемитизам.
Гласноговорник његове владајуће Странке правде и развоја (АКП) Омер Челик одбацио је Нетањахуове изјаве као “ништавне” и описао их као ријечи “вође геноцидне мреже”.
Турска и Израел били су блиски војни и дипломатски партнери 1990-их, али везе су се погоршале након израелског рата у Гази 2008.-2009. и пропале након напада на Мави Мармару 2010., када су израелски командоси убили 10 турских активиста на броду који је покушавао пробити блокаду Газе.
Односи су се одмрзнули 2022. када је израелски предсједник Исак Херцог посјетио Анкару, али израелска војна кампања у Гази која је започела у октобру 2023. поновно је потакнула непријатељску реторику.
Кампања је опустошила Појас Газе, наводно убивши више од 65 000 људи и раселивши готово цијело становништво од више од два милиона људи.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: