Erdogan položio zakletvu
1 min read
Doskorašnji turski premijer Redžep Tajip Erdogan danas je položio zakletvu kao 12- ti predsjednik Turske na ceremoniji u parlamentu.
„Shodno mojim predsjedničkim ovlašćenjima, zaklinjem se svojom čašću i ugledom pred velikom turskom nacijom i pred istorijom da ću štititi postojanje i nezavisnost države“, rekao je Erdogan, prenijela je agencija Rojters.
Poslanici opozicione Republikanske narodne partije, koji optužuju Erdogana za kršenje ustava, izašli su sa sjednice prije nego što je položio zakletvu, prenijela je agencija AFP.
Erdogan je prvi turski predsjednik kojeg je birao narod na predsjedničkim izborima, a ta pozicija, kako je istakla agencija AP, omogućiće mu još najmanje pet godina vođenja nacije.
Očekuje se da Erdogan kasnije danas zvanično postavi ministra spoljnih poslova Ahmeta Davutoglua na premijersku poziciju.
Erdogan dominira u turskoj politici već deceniju.
Pobjedu je odnio na prvim direktnim predsjedničkim izborima 10. avgusta.
Američka agencija je navela da je Erdogan najavio da želi da transformiše ulogu predsjednika, koja je prema ustavu zemlje pretežno ceremonijalna.





