Енергетска криза у Украјини: Власти моле грађане да смање потрошњу електричне енергије

Фото: Спутник
Украјинске власти затражиле су од грађана да штеде енергију, упозоравајући да пораст потрошње током периода хладног времена превише оптерећује националну електричну мрежу.
Енергетска инфраструктура земље разбијена је руским ваздушним нападима у знак одмазде за терористички напад на Кримски мост крајем 2022. године.
Апел је у понедељак упутио „Укренерго“, национални енергетски оператер земље. Они су објавили да је дошло до повећања потрошње, уз напомену да је енергија утрошена у време ручка 8. јануара премашила бројке претходног радног дана за више од 13 одсто.
Према наводима оператера, пораст је узрокован не само почетком радне недеље већ и ниским температурама и временским непогодама у јужним регионима, што је пореметило снабдевање електричном енергијом.
У међувремену, очекује се да ће Украјина доживети период екстремно хладног времена, са температурама до 27 степени целзијуса испод нуле у неким регионима. Од понедељка је више од 157.000 потрошача погођених нестанком струје, према подацима Министарства енергетике.
„Пријатељи, потрошња сада превише расте. Молим вас да електричну енергију користите штедљиво„, објавили су у „Укренергу“.
Да би убедили Украјинце да испоштују препоруку, објавили су слике две мачке тужног изгледа – једну малу, која представља бројке за 5. јануар, и једну много буцмастију, која представља 8. јануар – са графиконима потрошње који оцртавају контуре љубимца.