ИН4С

ИН4С портал

Елизабет Хил, професор са Кембриџа: Дух Косова и данас живи док подстиче људе да се не воде привременим и опортунистичким

1 min read
Елизабет Мери Хил (1900-1996) била је енглески лингвиста  и академик руског поријекла. Водила је славистичке студије на Кембриџу и била је директор Џоинт сервисне школе за лингвистику. После Другог свјетског рата о Србима је казала: „Тај исти дух Косова је нагонио Србе да учине избор у 1914. години, један избор који је на крају створио Југославију, тај исти дух је нагонио Србе да учине свој избор и 27. марта 1941. године.''
Elegija o Kosovu, Srbi, Rezolucije

Косово и Метохија

Елизабет Мери Хил (1900-1996) била је енглески лингвиста  и академик руског поријекла. Водила је славистичке студије на Кембриџу и била је директор Џоинт сервисне школе за лингвистику. После Другог свјетског рата о Србима је казала:

„Тај исти дух Косова је нагонио Србе да учине избор у 1914. години, један избор који је на крају створио Југославију, тај исти дух је нагонио Србе да учине свој избор и 27. марта 1941. године.

Дух Косова који и данас живи и носи једну поруку за све нас не само за све Србе, све Југословене и све народе на Балкану – то је подстрек за све нас да не правимо компромисе, нити да правимо оно што је привремено, привидно, опортунистичко, него да се држимо по сваку цијену доживотно оних убјеђења за које је српски кнез Лазар жртвовао и свој живот.

Ми сви одговарамо једни за друге и имамо заједничку одговорност. Ми смо били по избору савезници у рату који се тек завршио, али је наша заједничка дужност да осигурамо мир оживљавањем косовског духа.

И уколико учествујемо у оживотворењу овог духа, утолико ће бити већи и трајнији наш допринос духовној реконструкцији Европе.

Извор: Лазо М. Костић, Спољни изглед Срба, Срби у очима странаца 1-2: Колектанеја, Швајцарска 1968-1972.

Прочитајте још:

Арчибалд Рајс: Дух Косова поново ће се пробудити, Србе неће поразити злочиначки профитери и подмитљиви политичари

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *