ИН4С

ИН4С портал

ЕКСКЛУЗИВНО: Америчка оптужница црно на бијело – ево како се преко куповине Телекома опрао новац

1 min read

Ана Ђукановић, дио навода из оптужнице, зграда Телекома Црне Горе у Подгорици

У оптужници коју је америчко правосуђе подигло против тројице високих руководиоца Мађар телекома Елека Штрауба, Андраша Балога и Тамаша Морваија јасно се истиче да су службеници Владе Црне Горе примили мито у висини од 7,35 милиона долара приликом приватизације Телекома Црне Горе 2005. године.

Наводне консултантске услуге, које је између осталих, пружила и адвокатска канцеларија сестре предсједника Црне Горе Ане Ђукановић биле су непостојеће, а уговори фиктивни. Тројица Мађара у Споразуму о признању кривице потврдила су да су консултантске услуге заправо одрадили екстерни савјетник Мађар телекома и инвестициони банкари. Извјештаји, које су понудиле наводне консултантске фирме, су фалсификовани.

Насловна страна оптужнице против службеника Мађар телекома у афери „Телеком“

У брзању да се Телеком што прије прода, тј. да се новац што прије опере, поткрале су се и грешке. Тако једна од консултантских компанија у тренутку потписивања уговора са Мађар телекомом није ни постојала. Проблем је ријешен тако што су уговори „антедатирани“, тј. што је на њима промијењен датум.

Бивши предсједавајући и главни извршни директор Мађар телекома Елек Штрауб и два бивша руководиоца у Сектору за стратегију Мађар телекома Андраш Балог и Тамаш Морваи, повриједили су Закон против подмићивања у иностранству из 1977. године (FCPA), истиче се у оптужници америчког правосуђа коју је против Мађар телекома подигла Комисија за хартије од вриједности (SEC).

Тројица Мађара, наводе се, била су укључена у коруптивну шему у Македонији, али и Црној Гори, те да су свјесно подмитили представнике црногорске владе.

„2005. године, Штрауб, Балог и Морваи одобрили су коруптивна плаћања у износу од 7,35 милиона евра од стране Мађар телекома владиним службеницима у Републици Црној Гори како би олакшали куповину телекомуникационе компаније у државном власништву, Телеком Црна Гора А.Д. (ТЦГ), од стране Мађар телекома“, наводи се у оптужници.

Дио оптужнице гдје се наводи тачан износ „консултантских услуга“, као и умијешаност „сестре високог фунционера Владе Црне Горе“

Ради се о наводним консултантским услугама. Штрауб, Балог и Морави, како се истиче, уредили су плаћање од стране Мађар телекома у износу од 7,35 милиона евра независним консултантима на основу четири лажна уговора.

„Тужени су то урадили с познајом, чврстим увјерењем, или под околностима у којима је било извјесно, да ће сав новац или његов дио бити прослијеђени црногорским владиним службеницима у замјену за њихову подршку у поступку аквизиције Телекома Црне Горе под условима повољним за Мађар телеком“, каже се у оптужнци и истиче:

Најмање два црногорска владина службеника који су учествовали у аквизицији ТЦГ-а примили су готовину путем лажних уговора и извршили уплате на личне рачуне у банкама изван Црне Горе. Један од службеника је признао банкарским службеницима да су уплате повезане с аквизицијом ТЦГ-а од стране Мађар и Дојче телекома“.

Фиктивни уговори Ане Ђукановић

Иако је главни специјални тужилац Миливоје Катнић недавно изјавио да је истрага против сестре предсједника Црне Горе Ане Ђукановић у афери „Телеком“ закључена, јер је он процијенио да је „све у реду“, у оптужници се јасно наводи да су уговори у којима се она помиње фиктивни, те да је примила нелегално новац.

Подсјетимо, њена адвокатска канцеларија је приликом приватизације Телекома Црне Горе наводно пружила консултантске услуге које је наплатила 580000 евра.

Наводи у оптужници да је „сестра високог функционера Владе Црне Горе“ узела новац за наводне консултантске услуге и потврда да оне никада нису пружене

Америчко тужилаштво, које је уз ФБИ спровело истрагу, дошло је до другачијих резултата. Они наводе да се ради о високој корупцији у коју је укључен и „члан породице високог црногорској функционера“. Иако се не наводи прецизно име, из рачуна, односно наплате од 580000 евра, колико је навела за своје услуге, долази се до сестре Мила Ђукановића.

„Члан породице једног високог црногорског функционера је примио нелегитимне уплате на основу једног од лажних уговора“, истиче се у оптужници.

Тројица представника Мађар телекома тада су, наводи се, уредили су да „на основу лажних уговора“ новац исплате тако што ће он бити заведен као „провизија за консултантске и маркетиншке услуге“, али да оне у стварности никада нису пружене.

„Штрауб, Балог и Морваи су уредили да исплате на основу лажних уговора буду нетачно заведене у књигама и евиденцији Мађар телекома. Плаћања су заведена као провизија за легитимне консултантске и маркетиншке услуге, иако такве bona fide услуге нијесу пружене, или планиране, на основу уговора.

Нетачни уноси у књиге и евиденцију Мађар телекома су консолидовани у књигама и евиденцији матичног друштва, Дојче телеком Телеком АГ“, наводи се у оптужници.

Америчко правосуђе реконструисало корупцију

У оптужници пред судом у Њујорку, подсјећа се да је Влада Црне Горе у октобру 2004. године расписала тендер за приватизацију око 51% удјела Телекома Црне Горе. Мађари су међутим хтјели да откупе акције и мањинских акционара који нису били вољни да их продају. Међутим, већ до марта 2005. године, Мађар телеком је успио да купи око 73% удијела у црногорском Телекому по жељеним условима. Како?

Ево шта се каже у оптужници.

„Како би ово остварили, Штрауб, Балог и Морваи понудили су мито црногорским службеницима како би подстакли Владу да дâ додатних 0,30 евра по акцији приватним акционарима“.

„Консултанти“ су и овдје помогли.

Мађар телеком је тада закључио два скоро идентична уговора с независним консултантима (Fiesta и Activa уговори), наводно за помоћ при куповини додатних акција од мањинских акционара.

овјерен судски превод оптужнице из САД за аферу Телеком

„Консултанти су били фиктивне компаније са сједиштем у Републици Маурицијус и Републици Сејшелима које никада раније нијесу пружале услуге Мађар или Дојче телекому“, наводи се у оптужници.

Међутим, брзајући да то што прије „опосле“ поткрала им се грешка.

„Један од субјеката чак није био законски основан када је уговор с њим наводно потписан“, напомиње се у документу.

Уговори у име Мађар телеком извршени су након што је ова компанија већ купила Телеком Црне Горе, а затим како се наводи „антедатирали“ уговоре, тј. промијенили датуме на уговорима за раније вријеме.

Антедатирани фиктивни уговори са консултантским фирмама

Такође се наводи да консултанти нијесу пружали bona fide услуге на основу Fiesta и Activa уговора.

„Услуге из уговора су заправо пружили редовни екстерни савјетник Мађар телекома и инвестициони банкари. Документа која наводно свједоче о дјеловању консултаната на основу уговора су фалсификована како би се представило да су консултанти пружали легитимне услуге.

„Штрауб, Балог и Морваи су уредили да Мађар телеком изврши два плаћања у укупном износу од 4,47 милиона евра на основу Fiesta и Activa уговора отприлике између 12. маја и 20. маја 2005. године.

Они су знали или били чврсто увјерени да ће сва плаћања или њихов дио бити прослијеђени владиним службеницима, или су постојале околности под којима је то било извјесно“, истиче се у оптужници.

Гдје је отишао новац

Иако су за аферу „Телеком“ осумњичени Олег Обрадовић и Миодраг Ивановић, а Ана Ђукановић ослобођена сваке сумње према „истрази“ нашег Специјалног тужилаштва, Тужилаштво САД веома прецизно наводи шта је била чија улога.

Два бивша службеника Владе Црне Горе, који су тада били виши руководиоци у Телекому Црна Гора, у вријеме приватизације извршили су уплате у вриједности од око 450000 евра односно 110000 евра на своје приватне рачуне у страним банкама рачунајући од или око 20. маја 2005. године, истог дана када је Мађар телеком извршио електронски пренос новца наводном консултанту на основу једног од лажних уговора.

Један од службеника је тада признао банкарским службеницима да је уплата коју је извршио повезана с ‘његовим дијелом’ из аквизиције ТЦГ-а од стране Мађар телекома и Дојче телекома у тендерском поступку, и да је средства уплатио на рачун у страној банци ‘због дискреције [или повјерљивости]'“, наводи се у оптужници.

Плаћања на основу Fiesta и Activa уговора лажно евидентирана у књигама и евиденцији Мађар телекома као консултантски трошкови.

„Ови лажни уноси су консолидовани у финансијским исказима Дојче телекома. Мађар и Дојче телеком нијесу имали одговарајуће интерне рачуноводствене контроле како би се спријечиле и откриле ове повреде FCPA“, истиче се у оптужници.

Како су тројица високих службеника Мађар телекома касније потписала у Споразуму о признању кривице, они су фиктивним уговорима са компанијама Fiesta и Activa „прикривали праве заинтересоване стране, уговори су били антедатирани, уговори нијесу имали легитимну пословну сврху, били су подржани лажним доказима о извршењу и наводно били засновани на успјеху, а закључени су након што су релевантни непредвиђени издаци већ исплаћени“. 

Улога Ане Ђукановић у прању новца

Мађар телеком закључио је уговор са укупно четири консултантске фирме – од којих је једна, Сигма, припадала Ани Ђукановић. Фиктивни уговор је најприје закључен са фирмама Fiesta и Activa.

Тројица службеника Мађар телекома, наводи се даље у оптужници, затим су инцирала да њихове црногорске подружнице закључе још два додатна лажна консултантска уговора (Sigma и Rawleigh уговори) који су се такође односили на аквизицију Телекома Црне Горе од стране Мађар телекома.

„Сигма уговор, од 6. априла 2005. године, је подразумијевао ангажовање друге уговорне стране са сједиштем у Њујорку која ће пружати неодређено описану помоћ у вези с аквизицијом и интеграцијом ТЦГ-а у корпоративну структуру Мађар телекома. Морваи је потписао уговор у име подружнице Мађар телекома и антедатирао уговор.

Заправо, Сигма уговор је био предвиђен за слање тајних исплата сестри једног високог црногорског функционера путем опуномоћеника са сједиштем у Њујорку који је поменут у уговору.

Функционерова сестра, која је била адвокат у Црној Гори, није пружала bona fide услуге Мађар телекому или Телекому Црне Горе на основу уговора.

Правне услуге за које је функционерова сестра тврдила да је пружала су заправо пружали, по доста нижим цијенама, интерни и редовни екстерни савјетници Мађар Телекома. Савјетник Мађар Телекома није контактирао с именованом другом уговорном страном или функционеровом сестром по било којим питањима“, истиче се јасно у оптужници.

Из Споразума о признању кривице гдје се потврђује да фирма Ане Ђукановић јесте узела новац али није никада пружала консултантске услуге

Наведен је и тачан износ ове наводне „услуге“.

„Штрауб, Балог и Морваи извршили су плаћање путем црногорске подружнице Мађар телекома у износу од 580000 евра на основу Сигма уговора. Та плаћања су лажно евидентирана као консултантски трошкови у књигама и евиденцији Мађар телекома“, стоји у оптужници, а што су касније и признали службеници ове компаније.

Последња фирма која се наводи је Rawleigh.

„Други лажни консултантски уговор, Rawleigh уговор, од 27. октобра 2005. године, је закључен с фиктивном компанијом основаном у Британској западној Индији и са сједиштем у Енглеској.

Консултант, међутим, није пружао bona fide услуге на основу уговора. Ниједан од извјештаја који су поднијети као доказ о дјеловању уговарача не представља оригинални рад. Извјештаји су заправо производ друге консултантске фирме.

Подружница Мађар Телекома је платила 2,3 милиона евра на основу Rawleigh уговора отприлике између 7. новембра и 28. децембра 2005. године“, наводи се у оптужници.

Ревизори Мађар Телекома су касније процијенили извјештаје достављене на основу уговора на око 20.000 евра.

Како су касније потписали у Споразуму о признању кривице Шрауб, Балог и Морваи, испоставило се да су они прикривали праве заинтересоване стране, нијесу тачно описивали стварно пружене услуге, уговори су наводно били засновани на успјеху, а закључени су након што су релевантни непредвиђени издаци већ исплаћени од стране других пружалаца услуга, уговори нијесу имали легитимну пословну сврху и, били су били подржани лажним потврдама о извршењу или фалсификованим доказима о извршењу.

„Услуге из Сигма и Rawleigh уговора дуплицирале су услуге које су пружене раније по нижим цијенама од стране легитимних правних заступника и консултаната. Поред тога, Сигма уговор је потписан отприлике у мају 2005. године и антедатиран“, наводи се у Споразуму о признању кривице.

Како је утврђено, тројица Мађара касније су лагали и ревизорског службеника. Они нису открили ревизорима Мађар телекома постојање њихове шеме за подмићивање црногорских владиних службеника ради стицања већинског власништва у ТЦГ-у по повољним условима, наводи се у оптужници. То су успјели, додаје се даље, јер Мађар телеком и Дојче телеком нијесу имали одговарајућу интерну рачуноводствену контролу како би се спријечиле и откриле повреде FCPA.

„Суштински, сва коруптивна плаћања на основу уговора су извршена без питања“.

Мађари све признали

Крајем децембра 2011. године након седам година истраге коју су спровели ФБИ и америчко тужилаштво Елек Штрауб, Андраш Балог и Тамаш Морваи закључили су Споразум о признању кривици и постали свједоци сарадници у афери „Телеком“.

Пред америчким судом службеници Мађар телекома умијешани у коруптивне радње у вези приватизације Телекома Црне Горе, признала су све за шта их терете у оптужници.

Наводи из Споразума о признању кривице да консултантске услуге нису пружене те да се ради о превари

Они су признали да су одобрили коруптивна плаћања у висини од 7,35 милиона евра службеницима Владе Црне Горе како би олакшали продају Телекома тада у државном власништву Црне Горе.

„Најмање два црногорска владина службеника који су учествовали у аквизицији ТЦГ-а примили су готовину путем лажних уговора и извршили уплате на личне рачуне у банкама изван Црне Горе. Један од службеника је признао банкарским службеницима да су уплате повезане с аквизицијом ТЦГ-а од стране Мађар телекома и Дојче телекома. Члан породице једног високог црногорског функционера је такође примио нелегитимне уплате на основу једног од лажних уговора“, наводи се у Споразуму који су потписала тројица високих службеника Мађар телекома.

Прочитајте још:

СКАНДАЛОЗНО: Радио Дукс из Тивта славио Дан матерњег језика са усташком шаховницом

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

17 thoughts on “ЕКСКЛУЗИВНО: Америчка оптужница црно на бијело – ево како се преко куповине Телекома опрао новац

  1. Eh kako bi sada bilo da doje onaj koji je uvjek dolazio,ali umro jadnik, a dobro se mastio kod nas,drugih nijesu nasl,a zatvoreni prilaz kod nove administracije , a i ono sto su napravili sa Klintonovom je prelilo cabar,samo tek sada se administracija USA toga sjetila ili bice dosli na red ,nije politika za budale,dzaba pare nemozes sve kao kod Mekejna parama od droge platit koje se drze u carapu ,bolje reci u vrecu,cisti se Balkan od gnjida i prostaka,buducnost zavisi od nas,samo i ona nije bas ruzicasta ,jer kad pomislim da sjutra treba Aleksa i Dritan da vode drzavu muci mi se u stomaku!

  2. Само је афера „Телеком“ довољна да се криминални врх режима, на челу са ВРД-ом, не вади из затвора!

  3. Вњлике честитке новинарима портала који су убедљиво до нивоа “разумне неспорности” доказали и објаснили предметну корупцију.

  4. “Траг новцу” у овом лоповлуку не можете наћи путем офшор рачуна који су тајанствени, него по трансакцијама малог Коларевића који купује милионски вриједан стан у Њујорку, тачно у исто вријеме када се лоповлук десио!!!

  5. Ако само ово гледамо, Америка одавно има споразум о признању с којим може да скине Мила у свако доба дана. Међутим они то не раде јер је овај кориснији када игра своју улогу у кидисању на Русе. Вјерујем да увелико припремају новог пиона који се назире међу тренутном политичком гарнитуром.

  6. Мој обрисани коментар је био: Шта је то “ексклузивно” у објављивању докумената који су јавности доступни више од 10 година?!

  7. Ако ми не објавите коментар, објавићу свуда како без икаквог разлога и објашњења цензуришете истину!!!

  8. Imate grešku u naslovu. Pokušavate da dokažete da je neko u privatizaciji Telekoma uzeo mito, a u naslovu se tvrdi da je bilo pranja novca. Nije bilo nikakvog pranja novca, sve je isplaćivano sa računa firme na koji dolazi i odlazi samo novac sa poznatim porijeklom. A o tome je li neko uzeo mito ili ne, odlučuju tužilaštvo i sudovi a ne revolucionarni ili prijeki sudovi. Ova država je odlučila da završi sa revolucionarnim ciklusima, uvede pravnu državu i pridruži se civilizovanom svijetu. Za to osim dobre volje treba i određeno vrijeme, ali se ide naprijed svakog dana. Brzo će još jedan korak u tom smjeru, a to su presude u predmetu ‘državni udar’ i Medojevićevo pranje ruskog novca (koji je 100% došao iz nelegalnih tokova). Onda će na red doći Migo i DK, Telekom i sve ostalo. U međuvremenu se dohvatite nekog posla, ne očekujte da ćete u revolucionarnom previranju nešto zakučiti.

    1. Задовољство ми је да присуствујем еволуцији ботова – писменост на нивоу, аргументи накарадни (,,иде се напријед“, ,,револуционарна правда“ за пљачке од прије 15 година, у Медојевићевом предмету је нешто 100%) али макар указују да се нешто чита, мржња према Србима прикривена само повремено избија на површину (нпр, дегутантан коментар о пок. Јауковићу)…
      Додуше све нешто мислим да је крајњи производ такве еволуције ,,стручњак“ знања и интегритета попут Катнића.

    2. Licno bih volio da jednog dana sretnem Komlena,ne zbog njegovog botovanja,to je njegov izbor da bude suzanj.Volio bih da ga sretnem da sjednemo za sto da me pogleda u oci i objasni neobjasnjivo, onaj kako gospodin Jovan rece degutantni komentar o mome pokonom drugu Daliboru Jaukovicu.

      1. Sve je tu jasno, čovjeka koji baci bombu na stranu ambasadu može da podržava samo lud čovjek. Ako ti nije jasno upiši se na diplomatsku akademiju. Ima tu u Podgorici pa neka te nauče čemu služe diplomatska predstavništva. Takva praksa je zabilježena samo u Iranu, Bengaziju i u Srbiji za vrijeme Koštunice. Bolest je svačija, on je svoju platio životom ali je problem što još takvih bolesnika kao što si ti šetaju ovim gradom.

        1. Поштовани Здравко, има она библијска да не треба бисере пред свиње бацати. О драгим људима које сте познавали не треба са сваким расправљати.
          А мржња и подјеле коју господар и банда му сије већ 30 година, нажалост, понегдје се и прими.

  9. Баш је Ката таличан. Има све црно на бијело. Не мора ништа да се мучи.
    Е, то ти је кад неко има среће.
    А ово су покварени Амери користили више пута, као средство притиска, да би шефа условљавали да доноси одлуке, које су им одговарале, између осталог и учлањење у НАТО. Зато нису они хтјели да све да објелодане, него су дали закључке кривцима да их сами објаве, што ови, наравно нису чинили.

  10. U pravu si „SSZ“ sve je fiktivno sem pljacke i zlocina, brojnih ubistava, oni su stvarni.
    Iza velikih novaca stoje veliki zlocini.
    U Kini je nekada postojala i odgovarala cetvoroclana banda.
    Ova „nasa“ banda je mnogobrojnija.

  11. CIJO SISTEM JE SAMO FIKTIVAN!OVDJE JE FIKTIVNI COJSTVO I JUNASTVO,LJUDSKI OBRAZ,MORALA NAROD,VJERA,JEZIK,CAST,STORIJA,PROSLOST,SADASNJOST,BUDUCNOST !SVE BAS SVE JE U OVOJ NEDODJIJI FIKTIVNO!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *