ИН4С

ИН4С портал

ЕК: Правила о смјени директора полиције нијесу поштована

Зоран Брђанин

Одлука о смјени директора Управе полиције у марту 2023. године није донијета у складу са правилом о разрјешењу директора полиције, које предвиђа да разрјешење директора полиције покреће скупштински Одбор за безбједност и одбрану, а не Влада. То се наводи у Извјештају Европске комисије о Црној Гори, који ће бити објављен данас. У питању је, подсјетимо, смјена бившег директора полиције Зорана Брђанина, који је због тога и тужио Владу.

У марту 2023. године, како се наглашава у извјештају Европске комисије (ЕК), помоћник директора полиције задужен за борбу против организованог криминала (Дејан Кнежевић.прим.ат) ухапшен је по налогу специјалног тужиоца због сумње да је сарађивао са организованим криминалним групама од 2018. до 2020. године.

“То је довело до велике реконструкције у полицији. Влада је 30. марта 2023. године разријешила директора полиције, који је био на функцији од августа 2021. године. Замијенио га је начелник полицијске подручне управе у Будви. Одлука није донијета у складу са правилом о разрјешењу директора полиције, које предвиђа да разрјешење директора полиције покреће скупштински Одбор за безбједност и одбрану, а не Влада. Бивши директор полиције уложио је жалбу на одлуку Владе Управном суду Црне Горе”, пише у Извјештају Европске комисије, преноси РТЦГ.

Како се напомиње, у марту 2023. године, након хапшења полицијских службеника за које се сумња да су повезани са криминалним групама, влада је одлучила да разријеши директора полиције на основу “функционалне одговорности“.

Директор полиције поднио је тужбу против владе Управном суду. Суд је у јулу 2023. поништио одлуку владе и утврдио да је одлука о разрјешењу прекршила постојеће прописе. Убрзо након тога, Влада је донијела нову одлуку којом поново престаје мандат директора полиције, након чега је директор полиције поднио нову тужбу. Суд тек треба да одлучи, али је одбио као неоснован захтјев за одлагање извршења рјешења о разрјешењу до доношења правоснажне правне одлуке”, констатовано је у извјештају Европске комисије.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!