Двери: Косово није само питање идентитета, већ и економских интереса и права на својину државе Србије
1 min read
Као наставак трибина које су на тему Косова и Метохије одржане у Београду, Новом Саду, Краљеву и Грачаници, у организацији Српског покрета Двери данас је, у прес центру УНС-а у Београду, одржано предавање на тему„Природна и привредна богатства Републике Србије на Косову и Метохији“.
Како је истакла модераторка трибине, Јелена Вујановић, циљ овог предавања је да покаже да Косово није само питање наше историје и идентитета, већ и врло важно питање државних и економских интереса Републике Србије и да рудници попут Трепче нису мит, већ реалност и својина наше државе.
У име Српског покрета Двери уводну реч је дао народни посланик Зоран Радојичић, који је истакао да зарад малих претприступних фондова и пута у ЕУ Србија даје огромна богатства која има на КиМ.
Ненад Којић, члан покрета Отаџбина са КиМ, представио је детаљну анализу рудних и других природних богатстава на Космету и анализу њихове укупне вредности изражене у милијардама америчких долара. Он је приказао анализу за сваки рудник и сваку руду и минерал појединачно. На пример, само у Ајвалији укупна вредност олова, цинка и др. руда је процењена на 579 382 750 америчких долара, а могу се експлоатисати и минерали. У Бадовцу, што се тиче самог олова, цинка, сребра и злата већ имамо вредност од 2,92 милијарде долара, у Старом тргу вредност олова, цинка и сребра у износу од 981 милион долара, а поменуо је податке и за руднике Дражње, Калтрина, Калуђер, Кисели поток, Трепчу и друге, као и податке о резервама зеолита. Захваљујући Трепчи Југославија је била не 5 месту на светској лествици производње оловно-цинкане руде, а само вредност лигнита на КиМ се процењује на 1,705 милијарди долара.
Истакао је да је то пуно већа вредност од било чега што можемо добити из различитих фондова Европске уније. „Да ли ћемо се зарад капи у мору, коју добијамо од ЕУ и међународне заједнице, одрећи ових ресурса“ – упитао је Којић.